Licealista stworzył nietypowy ranking szkół. To niedorzeczne, że wciąż musi o to walczyć

Dominik Kuc stworzył listę liceów w Warszawie przyjaznych społeczności LGBTQ+.
Dominik Kuc stworzył listę liceów w Warszawie przyjaznych społeczności LGBTQ+. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta
O Dominiku Kucu z pewnością jeszcze nieraz usłyszymy. Uczeń IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie i działacz Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej stworzył ranking warszawskich liceów, który pomoże w wyborze szkoły gimnazjalistkom i gimnazjalistom. Prawdopodobnie to pierwszy ranking w Polsce, który uwzględnia nie osiągnięcia naukowe uczniów, a... stosunek do społeczności LGBTQ+.

Dominik nagrał krótki film, w którym zwraca się do gimnazjalistek i gimnazjalistów stojących przed wyborem liceum. Radzi im, by przy wyborze szkoły kierowali się stosunkiem kadry i samych uczniów do społeczności LGBTQ+. Być może w przeszłości byli szykanowani z powodu orientacji seksualnej lub boją się coming outu ze względu na nieprzychylne reakcje ze strony otoczenia.

Dzięki liście stworzonej przez Dominika gimnazjalistki i gimnazjaliści mogą wybrać szkoły, w których społeczność LGBTQ+ nie jest dyskryminowana, a uczniowie czują się w nich bezpiecznie i swobodnie.
– Ankieta to odpowiedź na potrzeby młodych ludzi, którzy teraz wybierają liceum. W zeszłym roku 14-letni Kacper z Gorczyna popełnił samobójstwo z powodu homofobii w szkole. Po tym, co się stało, rozmawiałem z wieloma uczniami, jak jest w Warszawie. Były różne głosy. W niektórych szkołach jest lepiej, w innych gorzej – wyjaśnia Dominik w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". – Gdybym teraz wybierał liceum, sam chętnie bym z niej skorzystał – dodaje.

Lista liceów przyjaznych środowisku LGBTQ+ powstała na podstawie badania "Sytuacja osób LGBTQ+ w społecznościach warszawskich liceów", przeprowadzonego na grupie 4227 licealistek i licealistów. Ankieta docierała do uczniów poprzez fora internetowe i profile w mediach społecznościowych. Nie wszystkie szkoły zgodziły się na przeprowadzenie badania wśród uczniów. Gdy ankieta pojawiła się na forum XLVI LO im. Stefana Czarnieckiego, szybko została usunięta przez administratorów, a w regulaminie forum pojawił się zapis "Nie popieramy LGBT".


Podziwiam Dominika za sam pomysł i determinację. Powinien być przykładem dla uczniów i nauczycieli, a podobne rankingi powinny powstać w innych polskich miastach. Dzięki nim uczniowie mogliby czuć się bezpiecznie i nie dochodziłoby do takich tragedii jak ta, o której wspomniał Dominik. Mimo wszystko to przykre (i nieco absurdalne), że chociaż mamy XXI wiek, wciąż musimy walczyć o "przyjazne nastawienie" do osób LGBTQ+. O akceptację osób heteroseksualnych czy cispłciowych walczyć nie trzeba.

Lista liceów przyjaznych (i nieprzyjaznych) społeczności LGBTQ+ jest dostępna pod tym linkiem.
Źródło: Wyborcza
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE