Mówi się, że dzieci to "żywe srebra" i trudno za nimi nadążyć. Wielu rodziców próbuje okiełznać swoje pociechy i szuka przyczyn ich nadmiernej aktywności. Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, skąd dzieci mają tyle energii, jest banalna. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Université Clermont Auvergne we Francji wynika, że dzieci rozpiera energia niemal przez cały dzień, bo ich mięśnie są odporne na zmęczenie, a organizmy regenerują się tak szybko, jak organizmy sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe, np. maratończyków.
– Dowiedzieliśmy się, że u dzieci występuje metabolizm tlenowy, dzięki czemu są mniej zmęczone podczas intensywnej aktywności fizycznej – wyjaśnia Sébastien Ratel, profesor nadzwyczajny w dziedzinie fizjologii ćwiczeń, jeden z autorów badania. – Co więcej, organizm dziecka niezwykle szybko się regeneruje, szybciej niż organizmy sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe, o czym świadczą szybsze unormowanie się rytmu serca po wysiłku i zdolność do usuwania mleczanu we krwi. To może wyjaśniać, dlaczego dzieci mają energię do zabawy długo po tym, jak dorośli padają ze zmęczenia – dodaje Ratel.
Badacze porównali trzy grupy: chłopców w wieku od 8 do 12 lat, niećwiczących dorosłych i sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe. W testach porównywano ich wydajność podczas treningu oraz szybkość dochodzenia do siebie po ćwiczeniach. Badanie wykazało, że dzieci nie tylko mają mięśnie odporne na zmęczenie, ale również regenerują się po intensywnym wysiłku szybciej niż sportowcy.
Wygląda na to, że naukowcy znaleźli odpowiedź na jedno z pytań najczęściej zadawanych przez rodziców. Niestety, wyniki badania pokazują, że nie ma sensu próbować dorównać dzieciom – w końcu nawet długodystansowcy nie są w stanie ich dogonić.