Amstaf zagryzł niemowlę. Rozgorzała dyskusja pomiędzy internautami

Amstaf zagryzł niemowlę. Jaką rasę psa wybrać dla dziecka?
Amstaf zagryzł niemowlę. Jaką rasę psa wybrać dla dziecka? FOT. BARTLOMIEJ BARCZYK / AGENCJA GAZETA
Rodzice zmarłego dziecka są objęci opieką psychologa. Trudno im zrozumieć, że ich ukochany pupil mógł zaatakować małe dziecko. Po raz kolejny wraca jak bumerang temat, czy w domu, w którym mieszkają małe dzieci, powinny być trzymane psy rasy amstaf.

Nie wiadomo, dlaczego zaatakował
Do tragedii doszło w miejscowości Bad Koenig w Niemczech. Pies z niewiadomych powodów zaatakował 7-miesieczne dziecko. Złapał je za głowę, w wyniku czego niemowlę doznało poważnych obrażeń. Zostało szybko przetransportowane do szpitala i początkowo udało się ustabilizować jego stan. Niestety po kilku godzinach zmarło.

Rodzice są w szoku, gdyż według nich pies nie wykazywał żadnych oznak, jakoby miał być agresywny. Trafili pod opiekę psychologa, a pies obecnie przebywa w schronisku na obserwacji. Pracownicy placówki uznali, że pies zachowuje się agresywnie.

To nie pierwsza historia, gdy dziecko jest ofiarą nagłego agresywnego zachowania psa. W 2016 r. głośno było o rodzinie z San Diego, w której doszło do tragedii. Matka powróciła z noworodkiem ze szpitala po porodzie. Rodzice położyli się do łóżka z dzieckiem i oglądali telewizję. Towarzyszył im pies, który wystraszył się ataku kaszlu matki dziecka i rzucił się w tej chwili na niemowlę. Dziecka nie dało się uratować.

Temat mieszkania pod jednym dachem dzieci i psów, które potencjalnie mogą stanowić dla dziecka zagrożenie, po raz kolejny wzbudził dyskusję. Internauci nie szczędzą słów krytyki rodzicom dziecka, uznając, że nie powinno ono mieszkać z tak niebezpiecznym psem, jakim jest amstaf. Inni z kolei bronią ich, bo wiedzą, że nie można przewidzieć czasem zachowania psa, tak samo, jak nie można z góry przewidzieć, czy i człowiek nagle pod wpływem impulsu nie zrobi czegoś złego.


Jaką rasę psa wybrać, kiedy mamy dziecko?
Należy pamiętać o tym, że pies to tylko zwierze i kieruje się ono instynktem. Czasem nieskoordynowane ruchy dziecka, patrzenie psu prosto w oczy czy ciągnięcie zwierzaka za sierść, ogon czy uszy, mogą spowodować, że pies będzie chciał się obronić. Dlatego trzeba obserwować jego zabawę z dzieckiem i w odpowiednim momencie zareagować. Pies powinien być karcony za każdą próbę gryzienia dziecka, nawet podczas zabawy, ale nie w taki sposób, żeby czas spędzony z maluchem kojarzył jedynie z karą. Będzie wtedy uciekał przed dzieckiem lub pojawią się u niego reakcje obronne. Dlatego najważniejsze jest, żeby maluch zrozumiał jak właściwie postępować ze zwierzęciem. Dla małego dziecka pies jest jak pluszowa zabawka, skacząca wokół niego. Musimy do skutku tłumaczyć, że to także żywe stworzenie, które odczuwa ból lub czasem jest zmęczone i nie chce się bawić.

Najlepsze rasy psów dla dzieci według znawców to:

– gdy dysponujemy dużym ogrodem i przestrzenią możemy wybrać: nowofundlanda, berneńczyka bądź owczarka podhalańskiego

– przyjazny dla dzieci jest także samoyed

– warto zastanowić się nad kupnem psów rasy: bokser, beagle czy cavalier king charles spaniela, które choć są z natury spokojne, wymagają dużo ruchu i pielęgnacji

– dla starszego dziecka, które może już zadbać samodzielnie o czworonożnego przyjaciela dobrym wyborem będzie buldog, jack russell terrier, boston terrier lub pudel

– nastolatkowie mogą opiekować się większymi psami, więc przyjazne dla nich będą setery i owczarki niemieckie i francuskie
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE