Dziecko i pies w jednym domu. Strzał w dziesiątkę czy niewypał?

Niemowlę i pies pod jednym dachem.
Niemowlę i pies pod jednym dachem. mathom / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kiedy na świat przychodzi dziecko, często zastanawiamy się co zrobić ze zwierzętami w naszym domu. Czy pies i noworodek w jednym domu to "zgrany duet"?

Nawet jeśli do tej pory zwierzę było przyjazne, może pojawić się obawa, czy zaakceptuje nowego członka rodziny. Czy nie będzie agresywne? A co z brudem, który siłą rzeczy przynosi ze spaceru? Co z wszechobecną sierścią? A może trzeba pomyśleć o oddaniu zwierzaka?

Jak pies wpływa na rozwój dziecka?
Dziecko wychowywane w domu, w którym mieszka pies, rozwija się szybciej niż maluchy niemające towarzystwa zwierzaka. Wcześniej raczkują, podnoszą się, a nawet wstają i chodzą. Dzieje się tak dlatego, że obserwując swojego towarzysza zabaw, podpatrują jego zachowania i naśladują je.

Pies + dziecko = socjalizacja
Dziecko rozwija się także lepiej społecznie. Uczy się, w jaki sposób dbać o zwierzę, które jest od niego zależne. Bawi się z psem, opiekuje się nim, karmi. Takiemu dziecku łatwiej jest później odnaleźć się w grupie. Jest odważniejsze, ale też spokojniejsze od swoich rówieśników. Potrafi dzielić się swoimi zabawkami czy słodyczami z innymi dziećmi.
Odpowiedzialność
Dziecko wychowywane w towarzystwie psa uczy się także odpowiedzialności. Obserwuje rodziców, którzy pupila wyprowadzają na spacery, dbają, żeby miał co pić, bawią się z nim, głaskają, czeszą. Zaczyna rozumieć, że o zwierzę należy się troszczyć.


Przyjaźń zwierzęcia z dzieckiem
Pies, z którym wychowuje się dziecko, pozostaje jego najlepszym przyjacielem. Razem się wychowują, razem bawią. Często w mediach społecznościowych możemy znaleźć dzieci wtulone w swojego najlepszego, kudłatego przyjaciela. Niesamowity widok rozczulający każdą mamę.

Noworodek i pies - co z bezpieczeństwem?
Należy jednak pamiętać o tym, że pies to tylko zwierze i kieruje się ono instynktem. Czasem nieskoordynowane ruchy dziecka, patrzenie psu prosto w oczy czy ciągnięcie zwierzaka za sierść, ogon czy uszy, mogą spowodować, że pies będzie chciał się obronić. Dlatego trzeba obserwować jego zabawę z dzieckiem i w odpowiednim momencie zareagować. Pies powinien być karcony za każdą próbę gryzienia dziecka, nawet podczas zabawy, ale nie w taki sposób, żeby czas spędzony z maluchem kojarzył jedynie z karą. Będzie wtedy uciekał przed dzieckiem lub pojawią się u niego reakcje obronne. Dlatego najważniejszym jest, żeby maluch zrozumiał jak właściwie postępować ze zwierzęciem. Dla małego dziecka pies jest jak pluszowa zabawka, skacząca wokół niego. Musimy do skutku tłumaczyć, że to także żywe stworzenie, które odczuwa ból lub czasem jest zmęczone i nie chce się bawić.

Kiedy nasza rodzina powiększa się i na świat przychodzi kolejny jej członek, nie musimy pozbywać się z domu psa. Wystarczy, że odpowiednio zadbamy o higienę i porządek w domu, a zwierzaka i dziecko będziemy uczyć odpowiednich zachowań wobec siebie. Maluch w towarzystwie psa może rozwijać się szybciej, być lepiej przystosowany do zabawy z innymi dziećmi i znaleźć w nim najlepszego przyjaciela. Nie bez powodu marzeniem prawie każdego dziecka jest czworonożny pupil.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE