Popularna maść na celowniku. Tym kobietom może poważnie zaszkodzić

Maść z witaminą A i retinoidy w ciąży
Maść z witaminą A i retinoidy w ciąży Prawo autorskie: ternavskaia / 123RF Zdjęcie Seryjne
Mówi się, że to "cudo kosmetyczne za 3 złote" – regeneruje naskórek, łagodzi stany zapalne, nawilża i chroni przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Maść z witaminą A, bo o niej mowa, nie powinna być jednak stosowana przez każdego. Europejska Agencja Leków poinformowała, że produkty zawierające retinoidy (pochodne wit. A) są groźne dla zdrowia kobiety w ciąży i mogą zaszkodzić jej nienarodzonemu dziecku.

Europejska Agencja Leków potwierdziła, że leki zawierające retinoidy, przyjmowane doustnie lub stosowane w postaci kremów czy maści do leczenia m.in. trądziku i łuszczycy, mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku i nie wolno ich stosować w czasie ciąży.

Wkrótce na ulotkach retinoidów stosowanych doustnie pojawią się również ostrzeżenia o możliwości wystąpienia u ciężarnych zaburzeń neuropsychiatrycznych, takich jak depresja, stany lękowe czy zmiany nastroju.

Zbyt wysokie stężenie witaminy A w organizmie ciężarnej może być przyczyną powstania wad rozwojowych u płodu, w tym rozszczepu podniebienia czy nieprawidłowego rozwoju mięśnia sercowego. Chociaż badanie z 1993 roku nie wykazało wzrostu występowania wad rozwojowych u dzieci kobiet stosujących w czasie ciąży retinoidy na skórę, obecnie Europejska Agencja Leków nie zaleca stosowania miejscowego leków zawierających retinoidy. Lekarze, m.in. Izabela Lenartowicz, ekspertka serwisu abcZdrowie, odradzają stosowania nie tylko leków, ale również popularnych maści ochronnych na bazie witaminy A, takich jak Retimax.

Po leki zawierające retinoidy (zarówno doustne, jak i aplikowane na skórę) nie powinny sięgać nie tylko ciężarne, ale również kobiety planujące zajście w ciążę.
Źródło: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, abcZdrowie
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE