7 trików mamy czwórki dzieci na idealny porządek. Tak ułatwisz sobie życie

Karen radzi, jak utrzymać porządek w mieszkaniu
Karen radzi, jak utrzymać porządek w mieszkaniu Prawo autorskie: martinan / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czysty, uporządkowany i pachnący świeżością dom to coś, o czym rodzice małych dzieci mogą tylko pomarzyć. A co, jeśli jesteś mamą, która nie potrafi odpoczywać w bałaganie, a na widok wysypujących się z szafy dziecięcych ubranek boli cię głowa? Karen, mama czwórki dzieci, została prawdziwą mistrzynią organizacji. Teraz dzieli się wiedzą z innymi mamami.

Karen Schravemade jest projektantką wnętrz oraz blogerką. Ostatnio podjęła się heroicznego zadania – uporządkowania domu, w którym mieszka jej sześcioosobowa rodzina. W trakcie porządków stworzyła listę – uwaga! – aż 250 rzeczy, których każdy powinien się pozbyć. – Możesz je wyrzucić, albo przekazać potrzebującym – podkreśliła.

Karen jest największym wrogiem wszystkich domowych chomików, którzy przy kolejnych porządkach powtarzają, że "na pewno się przyda" i "przecież szkoda wyrzucić". Tylko pomyśl, ile koszulek, spodni, starych dresów, rozciągniętych staników przekładasz z jednej szafy do drugiej tylko dlatego, że szkoda ci ich wyrzucić? A teraz wyobraź sobie, ile miejsca zyskasz, gdy w końcu zerwiesz ten "toksyczny związek" ze starymi ciuchami.

Jeśli chodzi o garderobę, Karen radzi wyrzucić też wszystko to, czego dziś byś nie kupiła. Wszystko, co jest niemodne, za małe, za duże, albo czego po prostu nie lubisz – ląduje w koszu. Piżamy? Wystarczą trzy – podkreśla i pokazuje worki pełne niepotrzebnej odzieży, która może jeszcze posłużyć innym.
Zasada 6 miesięcy
Pełne niepotrzebnych rzeczy są też łazienka i kuchnia. Po pierwsze wyrzucamy wszystko, "czego nie używaliśmy w ciągu ostatnich 6 miesięcy" – podkreśla Karen. Co jest przeterminowane, zniszczone, albo prawie puste.


Po drugie buteleczki, tubeczki i mydełka z próbkami z drogerii, z apteki, zabrane z hotelowego pokoju. Nie oszukuj się – leżą tu od miesięcy, nigdy z nich nie skorzystasz! Po co ci cztery różne żele pod prysznic? A szampony? A góra odżywek do włosów? Do kosza! Na półkach niech zostanie tylko to, co niezbędne – radzi blogerka.

W kuchni tak samo – wyrzucamy sprzęty, które tylko się kurzą, a nie pamiętasz, kiedy ostatnio ich używałaś. Jeśli z czegoś nie korzystasz od kilku miesięcy, to na pewno nie przyda ci się w następne święta.

Pełną listę 250 rzeczy, które powinnaś wyrzucić, możesz znaleźć na blogu Karen.
Siedem złotych zasad Karen
1.Zacznij od małych rzeczy, żeby porządki cię nie przytłoczyły. Na przykład uporządkuj jedną szufladę. Kiedy skończysz, będziesz z siebie dumna, a to zachęci cię do dalszej pracy. Dzięki małym krokom chętniej będziesz kontynuować pracę.

2.Zrób trochę każdego dnia. Niektórzy uważają za pomocne ustawienie codziennego alarmu na telefonie, aby przypominał im o zadaniu. Dziesięć minut wystarczy na uporządkowanie jednej szuflady, jednej szafki lub jednej półki. To niesamowite, jak każdego dnia przybliżasz się do końca.

3.Miej przy sobie trzy worki lub kosze. Pierwszy na rzeczy, które należy wyrzucić. Drugi na rzeczy do oddania. A trzeci na rzeczy, które znajdują się w niewłaściwym miejscu i trzeba je przenieść.

4. Zamiast myśleć w kategoriach tego, czego się pozbyć (co wielu uważa za trudne), myśl w kategoriach tego, co chcesz zachować. Wyjmij wszystko, a potem schowaj tylko to, co uważasz za użyteczne lub piękne. Pamiętaj o zasadzie 80/20 – używamy 20 proc. naszych rzeczy w 80 proc. przypadków. Jeśli coś nie było używane przez ponad sześć miesięcy, nadszedł czas, aby się tego pozbyć.

5. Porządki to w dużej mierze gra umysłowa. Mamy wiele wymówek, aby trzymać się tego, co posiadamy, nawet jeśli wiemy, że nie chcemy bałaganu. Podczas segregowania ubrań może pomóc myślenie w kategoriach "średniej garderoby". Niektóre elementy odzieży to 10 punktów, podczas gdy inne to 5 lub tylko 2. Pozbądź się ubrań o niskiej punktacji, ponieważ obniżają średnią garderoby. Rzuć sobie wyzwanie, aby stworzyć choć jedną szafkę, w której będą same 8 i 9, które naprawdę kochasz.

6. Kolejnym krokiem po porządkach jest utrzymanie. Przechowuj kosz na “darowizny” w szafce, w której trzymasz kosz na śmieci. W ciągu tygodnia, kiedy tylko znajdziesz przedmioty, które są w nadmiarze, lub które są nieużywane, umieść je w koszu. Kiedy będzie pełny, włóż go do auta i zawieź na najbliższy bazarek charytatywny.

7. Postępuj zgodnie z zasadą "jeden do jednego". Po dokonaniu nowego zakupu wybierz jedną rzecz w tej samej kategorii, aby się jej pozbyć. W ten sposób twoje rzeczy nie będą w stanie wymknąć się spod kontroli.
Źródło: Daily Mail
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE