Coraz więcej dzieci ma zaburzenia neurorozwojowe. Naukowcy odkryli źródło problemu

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Prawo autorskie: mathom / 123RF Zdjęcie Seryjne
Życie kończy się śmiercią, a najzdrowiej to nie oddychać, nie jeść i odizolować się od wszystkiego. Wielu właśnie tak reaguje na coraz to nowsze doniesienia o tym, jak człowiek zmienia swoje otoczenie, chce dobrze, ale nie wychodzi i właściwie doprowadza planetę do stanu krytycznego. A że my na tej planecie żyjemy, to owe zmiany dotykają również nas.

Powszechne skażenie
Raport opublikowany przez "Endocrine Connections" sygnalizuje, że substancje chemiczne, które stosowane są przy produkcji przedmiotów codziennego użytku, powodują zaburzenia mózgu u dzieci.

Badacze nazywają to "powszechnym skażeniem środowiska", które stanowi realne zagrożenie dla poprawnego działania hormonów tarczycy. Jest to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, ponieważ nieprawidłowości u przyszłej mamy wpływają na mózg rozwijającego się płodu.

Narodowe Centrum Badań Naukowych na paryskiej Sorbonie zbadało różne produkty pod kątem zawartości szkodliwych środków chemicznych, m.in. pestycydów oraz innych, używanych przy produkcji leków, kosmetyków, mebli i ogólnie tworzyw sztucznych.

Brak weryfikacji danych
Naukowcy podkreślili, że polityka dotycząca zdrowia publicznego nie rozwiązuje aktualnych problemów i nie reaguje na te zmiany. Profesor Barbara Demeneix powiedziała, że badania jej zespołu są udokumentowanym dowodem na to, że ekspozycja kobiet w ciąży na różne mieszaniny chemikaliów doprowadza do uszkodzenia tarczycy. A co za tym idzie może to być wiarygodne wytłumaczenie na występujące coraz częściej u dzieci zaburzenia neurorozwojowe (np. autyzm czy nadpobudliwość psychoruchowa).

Co zatem proponują eksperci? Chcą, aby zweryfikowano wytyczne, według których testowane są substancje używane przy produkcji, ponieważ najnowsze odkrycia sugerują, że są one niewystarczająco precyzyjne - nie uwzględniają ryzyka, na które narażone są, chociażby przyszłe mamy i ich dzieci. Nawet niewielkie zakłócenia hormonów tarczycy mogą wpływać na rozwój poznawczy i być powodem zaburzeń mózgu u maluchów.Źródło: Independent
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE