One wiedzą, w jakim wieku karmienie piersią nie ma sensu. "Myślałam, że nic mnie nie zdziwi"

Czy kobieta może być za stara, aby karmić piersią
Czy kobieta może być za stara, aby karmić piersią fot. Facebook.com
Karmienie piersią to temat rzeka, wokół którego co chwilę wybucha nowa burza. Na każdym placu zabaw można usłyszeć dyskusję, w której mamy kłócą się, czy karmienie pięciolatka ma jeszcze sens. A co z wiekiem matki? Czy może być za stara, żeby karmić piersią?


Z takim pytaniem zetknęła się 44-letnia mama dwójki dzieci, Stefanie Girladi. Stefanie nadal karmi piersią 3-letnią córeczkę. Na Facebookowym profilu Mama's World opisała sytuację, która przydarzyła jej się kilka dni temu.


– Jestem pewna, że wszystkie jesteście zaznajomione z uwagą, że dziecko jest "za duże na karmienie piersią", ale czy słyszałyście tę opinię w odniesieniu do zbyt starej MATKI? – napisała oburzona kobieta.

Byłam w poczekalni u lekarza, kiedy usłyszałam tę rozmowę między dwiema paniami siedzącymi obok mnie...

Zgadza się, te dwie panie mówiły o kobiecie, którą znały, która ma 42 lata, a która ich zdaniem jest zbyt STARA, żeby karmić piersią! I jak ich zdaniem jej mleko jest niewystarczające dla dziecka z powodu jej wieku i działa na niekorzyść dziecka. Ich zdaniem lepiej byłoby karmić je mlekiem w proszku.


Serio? Byłam wściekła.

Kilka minut później moja córka wspięła mi się na kolana, chcąc dojść do piersi. Nie musząc nic mówić, spełniłam jej prośbę.

Nie jestem osobą, która szuka konfrontacji, ale nie mogłam się oprzeć: oczywiście panie zauważyły, że karmię piersią (nie kryłam się z tym), zwróciłam się do nich i powiedziałam:
"Nawiasem mówiąc, mam 44 lata, w czerwcu 45 i moje mleko jest idealne!"

Widok ich twarzy, bezcenny.


Karmienie piersią a wiek matki
Część lekarzy ginekologów i pediatrów twierdzi, że wiek matki wpływa na przekazywanie dziecku przeciwciał. Im starsza matka, tym zdolność do przekazywania naturalnej odporności wraz z mlekiem może być niższa. Nie ma jednak żadnych współczesnych badań, które potwierdzałyby tę teorię.

Polski Departament Matki i Dziecka, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) zgodnie zalecają karmienie dziecka wyłącznie piersią do ukończenia 6. miesiąca życia. WHO podaje dodatkowo, że najwięcej korzyści przynosi dziecku karmienie mlekiem matki przynajmniej do ukończenia 2 lat. Oczywiście przy jednoczesnym rozszerzaniu diety.

W raporcie AAP z kolei czytamy, że “nie ma górnego limitu czasu karmienia piersią oraz żadnych oznak szkód psychicznych czy rozwojowych u dzieci karmionych do trzeciego roku życia i dłużej”. I dalej “Twierdzenie, że karmienie piersią poza niemowlęctwem jest szkodliwe dla matki lub niemowlęcia, nie ma absolutnie żadnej podstawy medycznej ani naukowej".

Mamy karmiące starsze dzieci najczęściej słyszą, że “teraz to przecież sama woda”. Oczywiście jest to absolutna bzdura. Nawet, jeśli ilość przeciwciał w mleku z czasem spada, to mleko mamy nigdy nie jest bezwartościowe.
Źródło: ofemini.pl