Lepiej mieć siostrę niż brata. Okazuje się, że to udowodnione naukowo

Posiadanie sióstr pomaga ci stać się lepszą osobą
Posiadanie sióstr pomaga ci stać się lepszą osobą Pixabay
Wszyscy ci, którzy mają siostrę, mają też wielkie szczęście. Ich rolę w rodzinie doceniają psychologowie i naukowcy. Według badań przeprowadzonych przez brytyjskich psychologów w 2009 roku, ludzie wychowywani z co najmniej jedną siostrą, w dorosłym życiu są bardziej niezależni i zdeterminowani niż ci, którzy zostali wychowywali w towarzystwie samych braci.

Wszystko to ma związek z emocjonalną ekspresją. Psychologowie nieustannie powtarzają, że relacji i empatii uczymy się przede wszystkim w rodzinie. Okazuje się, że kluczową rolę w tym procesie odgrywają siostry. To, dzięki nim rozwijamy empatię, potrafimy lepiej się komunikować, rozwiązywać konflikty i pielęgnować relacje.

Siostry angażują i empatyzują
W przeprowadzonym badaniu uczestniczyło 571 uczestników w wieku od 17 do 25 lat. Wyniki potwierdziły psychologiczne różnice płci. W szczególności osoby z co najmniej jedną siostrą w rodzinie, były w stanie lepiej radzić sobie z problemami w życiu i odczuwały mniejszy stres. Badani z siostrą w rodzinie czuli się też bardziej szczęśliwi i mieli bardziej optymistyczne podejście do życia.

Od dawna wiemy, że kobiety są bardziej nastawione na budowanie relacji niż mężczyźni. Odzwierciedla się to również w relacjach z rodzeństwem. Alex Jensen, adiunkt w School of Family Life na Uniwersytecie Brighama Younga i autor badań nad relacjami z rodzeństwem pokazał, że z posiadania siostry płynie wiele udowodnionych korzyści. — Pomagają rozwijać umiejętności społeczne, takie jak komunikacja, kompromis i negocjacje — podkreśla Alex. Według niego nawet niewielki konflikt rodzeństwa może być rozwojowy.


Mając siostrę stajesz się lepszym człowiekiem
Kobiety też otwierają kanały komunikacji, dzięki nim rozmowy stają się bardziej ekspresyjne. I to jest bardzo pozytywne. Tony Cassidy słusznie zauważył, że emocjonalna ekspresja jest podstawą dobrego zdrowia psychicznego, a siostry wspierają ją bardzo mocno w rodzinach. Uczą w ten sposób regulować emocje, co z czasem staje się przydatne nie tylko w relacjach, ale i w pracy.

Jak bez nich żyć?
Potrzebujesz pomocy? — zadzwoń do swojej siostry. Badanie z 2010 roku opublikowane w Journal of Family Psychology to potwierdzają. Udowadniają, że posiadanie siostry może poprawić zdrowie psychiczne i zwiększyć poczucie własnej wartości. W szczególności badacze z Uniwersytetu Brighama Younga stwierdzili, że siostry pomagają chronić rodzeństwo przed: poczuciem samotności, niekochania, poczucia winy, samoświadomości i lęku.
— Na podstawie tego, co wiemy, możemy stwierdzić, że siostry odgrywają istotną rolę w promowaniu pozytywnego zdrowia psychicznego — mówi Jensen Motherly. — W późniejszym życiu często robią najwięcej, aby utrzymywać rodziny w kontakcie ze sobą.

Jak to wyjaśnić?
— Chodzi o to wewnętrzne pragnienie, aby za każdym razem robić coś lepiej, dążyć do osiągnięcia celów. Wygląda na to, że w sytuacji rodzinnej szczęście determinują dziewczęta, zachęcają do osiągnięcia i zachowania niezależności — podkreśla współautor badania, Tony Cassidy z University of Ulste.

Zgodnie z nauką — siostra poprawia funkcjonowanie psychiczne
Odkryto coś jeszcze. Okazuje się, że posiadanie siostry może pomóc ci stać się miłym i bardziej oddanym człowiekiem. To dlatego, że siostry promują pozytywne zachowania społeczne, takie jak: współczucie i altruizm, gdy okazują miłość i uczucie. Mocne strony tych efektów nie są nawet replikowane z kochającymi relacjami rodzicielskimi.

Być może sukces zawodowy lub osobisty, z którego możesz być dzisiaj dumny, zawdzięczasz nie tylko sobie, a również swojej siostrze. Może być w tym sporo prawdy. Jensen Motherly podkreśla, że posiadanie rodzeństwa jest szczególnie ważne w wieku nastoletnim. Siostry stają się wtedy dobrym źródłem informacji o płci przeciwnej.

Badanie z 2011 roku dało podstawy do myślenia, że bracia, którzy wychowywali się z siostrami, lepiej komunikują się z kobietami niż ci, którzy są jedynakami lub mają tylko braci.

Źródło: Huffingtonpost
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE