"Zrobiła się czerwona i przestała oddychać". Groźne skutki uboczne żelu na ząbkowanie

Za skutki uboczne odpowiedzialna jest benzokaina
Za skutki uboczne odpowiedzialna jest benzokaina Prawo autorskie: ziggymars / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nie dawajcie tego dzieciom – apeluje do rodziców kobieta, której 15-miesięczna córeczka przestała oddychać po podaniu przeciwbólowego żelu na ząbkowanie. "Zrobiła się czerwona, zaczęła kopać, a 15 sekund później straciła przytomność" – opisuje matka i ostrzega innych.


Gdy malutka Chloe przechodziła ząbkowanie, mama – Danielle Kapetanovic – postanowiła ulżyć jej w bólu i posmarować dziąsła córki popularnym żelem przeciwbólowym o nazwie Baby Orajel, dostępnym także w polskich sklepach. W kilka sekund po podaniu leku dziewczynka przestała oddychać.

– Chloe natychmiast stała się czerwona, zaczęła kopać, raz albo dwa krzyknęła, a 10-15 sekund po tym, jak Orajel dotknął jej dziąseł, przestała reagować. Jej oczy utkwiły w martwym punkcie, stała się bezwładna i przestała oddychać – relacjonuje najstraszniejsze minuty Danielle.

Kobieta najpierw próbowała uderzać córkę w plecy, żeby przywrócić jej oddech, ale malutka nie reagowała. Wtedy matka zaniosła ją na łóżko i rozpoczęła sztuczne oddychanie, w tym czasie partner wezwał pogotowie. Na szczęście mała Chloe ocknęła się z krzykiem jeszcze przed przyjazdem karetki.
Groźna benzokaina
Po zdarzeniu Danielle postanowiła sprawdzić informacje nt. Orajelu w sieci i okazało się, że jej córka nie jest jedynym dzieckiem, u którego zastosowanie żelu wywołało tak poważne skutki. Co więcej, o możliwej szkodliwości leku informowała już jakiś czas temu amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).


"FDA ostrzega opinię publiczną, że stosowanie benzokainy, głównego składnika dostępnych bez recepty żelów i płynów do stosowania w jamie ustnej w celu zmniejszenia bólu, wiąże się z rzadkimi, ale poważnymi w skutkach chorobami" – czytamy w raporcie Agencji.

Mowa o methemoglobinemii, która prowadzi do znacznego zmniejszenia ilości tlenu przenoszonego przez krew i w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci.

– Proszę, nie podawajcie swoim dzieciom Baby Orajelu. Potencjalna tymczasowa ulga, jaką może zapewnić dziecku przy ząbkowaniu, po prostu nie jest warta ryzyka – podkreśla Danielle.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE