Seks podczas okresu – czy może dojść do zapłodnienia?

Seks podczas okresu
Seks podczas okresu Prawo autorskie: stockbroker / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czy kobieta może uprawiać seks podczas okresu bez obaw o zajście w ciążę? Czy seks jest wtedy bezpieczny? O czym warto pamiętać, aby czerpać wtedy maksimum przyjemności ze współżycia?


Menstruacja, czyli regularne krwawienie miesiączkowe, jest nieodłącznym elementem życia kobiety. Jej nastrój może ulegać nagłym wahaniom przed miesiączką i w trakcie menstruacji, o czym szerzej możecie przeczytać tutaj. Czy kobieta w czasie okresu może zajść w ciążę? Obiegowy pogląd mówi, że nie, a jak jest naprawdę?


Seks w czasie okresu – temat tabu
Współżycie w trakcie krwawienia miesięcznego jest tematem, o którym zwykle się nie rozmawia. Nawet pary małżeńskie mają problem z tą kwestią, a szkoda, ponieważ seks w czasie okresu niesie za sobą korzyści dla obojga partnerów. Dla kobiet, które boleśnie przechodzą menstruację, współżycie może przynosić ukojenie. Seks można potraktować jako tabletkę przeciwbólową, ponieważ relaksuje i odpręża. Poza tym, w czasie stosunku w organizmie kobiety wyzwalane są beta-endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Związki te mają podobną budowę do morfiny, najsilniejszego znanego obecnie na świecie leku przeciwbólowego. Seks jest naturalnym sposobem na złagodzenie dolegliwości towarzyszących menstruacji.

Okres a ciąża
Z punktu widzenia przebiegu cyklu miesiączkowego dni płodne wypadają pomiędzy 10. a 17. dniem cyklu trwającego 28 dni. W trakcie menstruacji, która zaczyna nowy cykl, przypadają zasadniczo dni niepłodne, dlatego teoretycznie nie można wówczas zajść w ciążę.
Praktyka jednak pokazuje coś zupełnie innego. U kobiet, nawet mających regularne miesiączki, nigdy nie można mieć 100-procentowej pewności, że w tym cyklu owulacja nie przesunie się trochę do tyłu, a wraz z nią dni płodne. W czasie miesiączki można stwierdzić, że prawdopodobieństwa zajścia w ciążę jest znacznie mniejsze niż w innych dniach cyklu, ale nie można go wykluczyć. Nawet w czasie krwawienia miesięcznego najlepiej stosować antykoncepcję.
Seks podczas miesiączki a ryzyko zachorowania
Warto podkreślić, że współżyjąc w czasie krwawienia miesięcznego, rośnie ryzyko przeniesienia chorób wenerycznych, takich jak kiła, rzeżączka i opryszczka, a także groźnych wirusów, na czele z wirusem HIV, WZW B oraz WZW C. Lekarze zalecają, aby używać zwłaszcza podczas seksu w tym okresie prezerwatyw, które są środkiem zaradczym przeciwko niechcianej ciąży, ale i solidną ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Skuteczność działania antykoncepcyjnego prezerwatyw jest wysoka, o ile prezerwatywa zostanie założona przed jakimkolwiek kontaktem narządów płciowych. Przed skorzystaniem z prezerwatyw warto też sprawdzać datę ich ważności.

Jak zachować właściwą higienę?
Seks w czasie miesiączki nie jest do końca bezpieczny, z uwagi na względy higieniczne. W czasie okresu pochwa i szyjka macicy stają się bardziej podatne na rozwój infekcji spowodowanych bakteriami, które mogą przenieść się w okolice narządów rodnych na penisie. W czasie pierwszych dni miesiączki łatwiej można zarazić się chorobotwórczym drobnoustrojem, ponieważ spada ogólna odporność organizmu.


Współżycie w czasie okresu może być bezpieczne, jeśli zachowamy podstawowe zasady higieny miejsc intymnych. Przed seksem warto wziąć kąpiel. Umyć powinna się partnerka i partner, zmniejszając w ten sposób ilość bakterii obecnych na ich ciałach. Redukujemy w ten sposób ryzyko pojawienia się przykrych w skutkach infekcji intymnych. Warto dodatkowo zaopatrzyć się w ręczniki – najlepiej jednorazowe, które położymy na prześcieradle.

Po zbliżeniu odbywanym w czasie krwawienia zaleca się ponowne mycie, ponieważ pozostawiona na skórze czy błonach śluzowych krew, jest silnie drażniąca i może powodować zaczerwienienie i odparzenie. Takie podejście do higieny miejsc intymnych oraz stosowanie prezerwatywy w czasie okresu zminimalizuje w praktyce do zera ryzyko infekcji, a para będzie mogła czerpać przyjemność z seksu także w czasie okresu.
Jak to jest u was? Traktujecie współżycie w trakcie miesiączki jako temat tabu, czy raczej pomaga wam to załagodzić dolegliwości związane z menstruacją?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"