Usunęli zdjęcie, bo „siało zgorszenie”. W toruńskim liceum pozostał wstyd i niesmak

Szkoła opublikowała zdjęcie, które wzbudziło ogromne kontrowersje.
Szkoła opublikowała zdjęcie, które wzbudziło ogromne kontrowersje. Zrzut z Facebook/1 Lo im. Mikołaja Kopernika
Chcieli być tolerancyjni i otwarci, a okazali się podatni na wpływy kilku hejterów. Co wydarzyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im.Mikołaja Kopernika w Toruniu?

"Ze względu na zgorszenie publiczne"
Liceum właśnie świętuje okrągłą rocznicę 450-lecia istnienia szkoły. Z tego względu na fan page’u szkoły rozpoczęto kampanię, 450 zdjęć na 450-lecie. Jedno z nich przedstawiało dwóch chłopców, ubranych w takie same bluzy. Problemem okazało się to, że byli oni do siebie przytuleni, co dla niektórych jawi się to jako propagowanie homoseksualizmu. Negatywne komentarze pod zdjęciem sprawiły, że pomimo myśli przewodniej liceum, czyli tworzenia miejsca tolerancyjnego, w którym szanuje się różnorodność, administrator zajmujący się prowadzeniem fan page’a szkoły usunął fotografię.
– Ze względu na zgorszenie publiczne, jakie spowodowało – w opinii niektórych nauczycieli, członków redakcji i uczniów, ostatnie zdjęcie wraz z wpisami pod nim, zostało usunięte – napisano na FB 1 LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

To nazywacie tolerancją?
Wtedy dopiero pojawiła się prawdziwa fala krytyki. Zarówno uczniowie, jak i rodzice byli oburzeni, że szkoła promująca otwartość i tolerancję jednocześnie kompromituje się, usuwając takie zdjęcia. Tym bardziej niesmak budzi to, że zdjęcie powstało, jak twierdzą uczniowie, specjalnie na potrzeby szkoły, a uczniowie nie są wcale homoseksualistami.

Dyrekcja szkoły jak podaje Dzień Dobry Toruń, także zajęła stanowisko w sprawie: - Ta sytuacja to nieporozumienie i nie powinna się wydarzyć. Nasza szkoła ciągle jest miejscem tolerancyjnym. Po feriach zamierzamy zorganizować spotkanie otwarte, w którego trakcie wyjaśnimy tę sprawę — przyznaje Elżbieta Glura, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego.


Odpowiedzialność za całe zamieszanie wzięła na siebie redakcja, choć ich tłumaczenie wzbudziło jeszcze większą złość. Pokrętna logika, przeprosiny, ale i fakt, że zdjęcie nie wróciło na profil szkoły, wyraźnie świadczy o tym, że nikt nie wie tak naprawdę, jaką podjąć decyzję i jak wybrnąć z tej niezręcznej sytuacji.

– Od początku istnienia strony dosłownie kilka razy usuwaliśmy posty, raz zablokowaliśmy człowieka, dwa razy zawiesiliśmy materiały filmowe no i raz zdjęcie. Nie zawsze takie działania były efektem decyzji podejmowanych w redakcji. Jesteśmy częścią większej instytucji i społeczności, z czym czasem trzeba się liczyć. To, co dzieje się teraz, jest niewyobrażalnym skandalem wynikającym z nadmiaru zaufania, jakim obdarzyliśmy pewne osoby. To zaufanie było fundamentem naszej dotychczasowej działalności. Teraz świat oszalał. Ktoś wyciął wszystkie posty komentujące sytuację. Co trzeba mieć w głowie, aby zamykanie ust kilkudziesięciu szczerze przejętym tym, co dzieje się w naszej szkole osobom, uznać za godne i uzasadnione zachowanie. Przepraszamy. Przepraszamy Was wszystkich i prosimy o wybaczenie. To samodzielny, anonimowy i niekonsultowany z nikim akt samowoli całkowicie potępiony w naszym gronie. W tym momencie następuje reorganizacja osób w redakcji i staramy się rozwiązać problemy, do których sami doprowadziliśmy. /Redakcja – taki wpis pojawił się na stronie szkoły.
To kto tak naprawdę zawinił?
Komentarz redakcji niewiele wyjaśnia, nie wskazuje winnego i nie podaje, w jaki sposób zostanie rozwiązany problem. Akt samowoli wskazuje na działanie konkretnej osoby, która być może bez konsultacji z pozostałymi poddała się presji kilku osób i usunęła zdjęcie. Zostało to od razu zauważone przez uczniów, którzy pytają wprost: „Przepraszacie za wstawienie zdjęcia czy za jego usunięcie?”.

Burza wokół zdjęcia wyraźnie pokazuje jak daleka droga jeszcze przed nami w kwestii nauki tolerancji i otwartości na innych. Także debata pod przeprosinami udowadnia, że dla niektórych geje to widok zbyt obrzydliwy, by propagować go na oficjalnym profilu szkoły, a dla innych odwrotnie – dowód postępu. Są też tacy, którzy wyznają zasadę, że na forach szkolnych nie powinna pojawiać się żadna informacja o związkach, bez względu na płeć, bo to prywatne sprawy każdego i nie powinny być przedmiotem dyskusji.
A jakie jest wasze zdanie? Czy zdjęcie powinno powrócić?

źródło: DDTorun.pl
1 LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu/Facebook
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE