Już niedługo przestawimy zegarki. Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni w 2018 r.?

Kiedy zmiana czasu w 2018 r.?
Kiedy zmiana czasu w 2018 r.? Prawo autorskie: photoshkolnik / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dzień będzie dłuższy, ale niestety kolejna godzina snu zostanie nam zabrana. Możemy mieć tylko nadzieję, że ministrowie wezmą się w końcu za zmiany i w tej sprawie.

Konsekwencje zmiany czasu
Zmiana czasu to temat wywołujący wiele emocji. Wiele osób narzeka na trudności w dostosowaniu swojego zegara biologicznego do nowych warunków, przez co odczuwa silne zmęczenie, rozdrażnienie i stres. Zmiana jest także kosztowna i skomplikowana. Pociągi muszą odstać godzinę, by mogły jechać zgodnie z rozkładem jazdy, bądź przy zmianie na czas letni są opóźnione tego dnia o godzinę.

Nie ma także wyraźnych dowodów na to, ze zmiany czasu wpływają na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, dzięki temu, że ludzie wstający godzinę wcześniej, dłużej korzystają ze światła dziennego.

Kiedy zmiana czasu w 2018 r.?
W tym roku zmiana czasu z zimowego na letni wypada w nocy z 24 na 25 marca. Wówczas musimy przestawić godziny na zegarkach z 2 na 3, czyli będziemy spać godzinę krócej. Odwołanie zmiany czasu nastąpi zaś w nocy z 27 października na niedzielę 28 października. Cofnięcie zegarów o godzinę ma nas przygotować na pochmurne jesienne niebo. Ta zmiana jednak jest lepiej postrzegana, w końcu każdy cieszy się z dodatkowej godziny snu.

Czy jest szansa na rezygnację ze zmiany czasu?
W Polsce pojawiła się przez chwilę szansa na rezygnację ze zmiany czasu. Poselski projekt noweli Ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje, że od 1 października 2018 r. jako czas urzędowy na terenie Polski obowiązywałby czas letni środkowoeuropejski.


W pierwszej połowie października projekt poparła sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Obecnie czas letni jest wprowadzany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów poprzez rozporządzenie, w którym na okres co najmniej jednego roku kalendarzowego ustalane są dokładne daty tych zmian. Teraz zmianę czasu w Polsce reguluje rozporządzenie z 14 listopada 2016 r. Ustalone są w nim daty wprowadzenia i odwołania czasu letniego aż do 2021 r. Choć rząd początkowo zaopiniował negatywnie projekt, uznając go za niezgodny z obowiązującym prawem Unii Europejskiej (dyrektywa unijna nakłada obowiązek dwukrotnej zmiany czasu na wszystkie kraje członkowskie, by ułatwić funkcjonowanie komunikacji międzynarodowej i transportu), zadeklarował także, że podjęte zostaną konsultacje z Komisją Europejską. W Parlamencie istnieje grupa robocza ds. zniesienia zmiany czasu pod przewodnictwem czeskiego europosła Pavla Svobody.

Coraz częściej pojawia się teza, że zmiana czasu tak naprawdę nie wnosi niczego dobrego i nie ma uzasadnienia ani społecznego, ani ekonomicznego. Mało tego, wywołuje szereg problemów zdrowotnych, jak i wpływa negatywnie na wydajność pracowników, którzy przyzwyczajeni do pracy w 24-godzinnym rytmie potrzebują czasu na przestawienie się. Raport Fundacji Republikańskiej i Stowarzyszenia Koliber dowodzi, że zmiana czasu wpływa nawet na zwiększenie ryzyka zawału serca.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE