"Jesteś zmęczona, poproś męża o pomoc". Dlaczego ta rada wywołuje agresję wśród kobiet?

Jak prosić o pomoc? Blogerka Constance Hall o podziale obowiązków domowych.
Jak prosić o pomoc? Blogerka Constance Hall o podziale obowiązków domowych. Zrzut z Facebooka/Constance Hall
Gdy usłyszysz narzekania kobiety, że jest zmęczona nadmiarem obowiązków, to masz często dla niej radę, która wydaje ci się wybawieniem z kłopotów: „Nie rób wszystkiego sama, poproś o pomoc”. Tyle, że to nie do końca sprawdza się w praktyce.

Blogerka Constance Hall znana jest z tego, że nie przebiera w słowach i o problemach potrafi powiedzieć wprost, nie owijając w bawełnę. Często porusza problemy, które dotyczą wielu osób, bo związane są albo z problemami w relacjach pomiędzy partnerami, albo dotyczą wychowywania dzieci. Tym razem postanowiła wytłumaczyć, dlaczego popularna teza polecana przez wielu specjalistów nie sprawdza się w życiu. Trudno nie przyznać jej racji, co dowodzą setki komentarzy pod jej postem w mediach społecznościowych. Podobne spostrzeżenia jak się okazuje ma wiele osób, które podobnie jak Constance rozczarowane są postawą partnerów.

– Ostatnio zorientowałam się, że robię praktycznie wszystko sama w domu. Ktoś mi wtedy powiedział, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest poproszenie innych o pomoc. Ludzie bowiem potrzebują listy, bo nie czytają przecież w myślach. Postanowiłam spróbować i prosić o pomoc. Czy możesz wyrzucić śmieci? Czy możesz położyć dzieci spać? Czy możesz pomóc mi z praniem, bo ja muszę przygotować dzieci do szkoły, zrobić obiad, zapakować książki do plecaków i zająć się tysiącem innych spraw?

Tyle że jestem zmęczona planowaniem wszystkiego, sporządzaniem listy zadań, proszeniem o każdą rzecz i sprawdzaniem co zostało już zrobione, a co nie. Postanowiłam więc zastosować inną technikę. Przestałam prosić i zaczęłam sama wszystko robić. I co się stało? Nic. Znowu. Więc dziś chciałabym coś powiedzieć. Zadaniem partnera nie jest pytanie, co ma zrobić. Moim nie jest sporządzanie cholernych list. Mam wystarczająco dużo pracy, by poświęcać choćby minutę na tłumaczenie, co trzeba zrobić.


Po prostu róbcie. Pomyśl, rozejrzyj się, przyglądaj, co ja robię każdego dnia i będziesz wiedzieć, jakie są obowiązki domowe. Gdy zaczniesz sprzątać, robić zakupy i sam zaproponujesz co zrobić, by udoskonalić nasz dom, to zobaczysz, że nie będziesz potrzebować żadnej listy. Gdy partner przestanie prosić o pomoc to wiedz, że jest źle. Związek umiera. – przekonuje w poście Constance Hall.
148 tys. polubień w dwa dni robi wrażenie. Słowa Constance Hall zostały właściwie odczytane i wiele osób uznało, że czuje podobnie. „Ja też przestałam prosić o pomoc”, „mam dość pokazywania palcem co ma zrobić” „przecież można się domyślić, że trzeba pozmywać naczynia, skoro zlew jest pełny”. Trudno się z tym nie zgodzić.
źródło: Facebook/Constance Hall
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE