Farbowanie włosów w ciąży – dozwolone czy nie? Nasze porady i opinie lekarzy

Farbować włosy w ciąży?
Farbować włosy w ciąży? Prawo autorskie: srr283 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wszystko, co musisz wiedzieć na temat farbowania włosów w ciąży. W końcu wolno czy nie ? Radzimy, obalamy mity, przekazujemy opinie lekarzy.


Farbowanie włosów w ciąży
Kobieta zmienną jest i lubi od czasu do czasu zmodyfikować swój wizerunek albo przejść nawet całkowitą metamorfozę. Zwykle takie stylizacje wymagają wizyty u fryzjera lub samodzielnej koloryzacji. Dzięki farbom do włosów można zmienić swój wygląd i z blondynki stać się np. szatynką. Czy jednak na czas ciąży przyszłe matki powinny całkowicie zaprzestać podobnych zabiegów fryzjerskich?

Farbowanie włosów - dostępne metody koloryzacji

Dopiero w XIX wieku odkryto możliwość rozjaśniania włosów poprzez ich utlenianie. Od tego czasu w świecie koloryzacji zaszło wiele ważnych zmian. Można dziś zmieniać kolor włosów przy użyciu klasycznych farb, rozjaśniaczy, farb naturalnych, np. henną, ale również szamponów i pianek koloryzujących.

Klasyczne farbowanie włosów konkuruje obecnie w salonach fryzjerskich z wieloma innymi technikami koloryzacji. Można farbować ton w ton, pogłębiając naturalny odcień włosa, nadać im cieplejszych refleksów, albo przyciemnić włosy. Jeszcze 10-15 lat temu dużą popularnością cieszył się baleyage, czyli trwała koloryzacja wybranych partii włosów, polegająca na wykonaniu cienkich, delikatnych pasemek, różniących się kolorami. Jego unowocześnioną wersją jest farbowanie włosów sunlight, kiedy naturalnie ciemne włosy rozjaśniamy na niektórych partiach, dodając kolorowi głębi.

Popularnością cieszą się tonowe koloryzacje - ombre, sombre itp. Ombre jest metodą stopniowego rozjaśniania włosów od ciemniejszych u nasady, do jaśniejszych na końcach. Łagodniejsza odmiana ombre to sombre.

Farbowanie włosów a ciąża
Wokół farbowania włosów w czasie ciąży narosło wiele mitów, ale nie wszystkie są zgodne z prawdą. Absolutnie nic wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy nie mają tezy o tym, że kiedy ciężarna farbuje włosy, to jej dziecko urodzi się rude. Przed koloryzacją włosów w ciąży przestrzegają nasze matki, babki, ciotki i sąsiadki, ale czy mają rację? Najczęściej powielają dawne przesądy, a ich opowieści oczywiście nie mają nic wspólnego z prawdą.


Ciąża, a farbowanie włosów? W sklepach dostępne są różne farby i rozjaśniacze do włosów, o odmiennym składzie, także dostosowanym do wymogów bezpieczeństwa ciężarnych. Producenci dążą do ograniczania sztucznych, chemicznych środków w kosmetykach, ale nie można łudzić się tym, że farba naturalna skutecznie rozjaśni ciemne włosy do jasnego blondu. Trzeba zadowolić się co najwyżej zmianą odcienia włosów.

Czy koloryzacja wpływa negatywnie na ciążę?
Jeśli chodzi o farbowanie włosów w ciąży, opinia lekarza powinna rozwiać wątpliwości ciężarnych. Tutaj jednak nie ma jednomyślności. Jedni mówią, że farbowanie włosów przez ciężarne nie niesie negatywnych konsekwencji, ale tak naprawdę brakuje badań, które w 100 procentach odpowiadałyby na pytanie - czy takie zabiegi fryzjerskie są szkodliwe dla przyszłej matki i jej nienarodzonego dziecka?

Koloryzacja włosów w ciąży
Większość ginekologów-położników zaleca swoim pacjentkom poczekanie na farbowanie włosów aż do czasu zakończenia I trymestru ciąży. Warto pamiętać, że substancje używane w wielu farbach do koloryzacji wnikają nie tylko w strukturę włosa, ale również w skórę głowy, dlatego śladowe ilości takich składników jak amoniak, mogą dostać się do organizmu ciężarnej. Taka niewielka ilość nie powinna mieć wpływu na płód, ale lepiej po prostu poczekać z farbowaniem, aż minie krytyczny 12. tydzień ciąży. Koloryzacja włosów, a ciąża? W tym również słuchajmy sugestii naszego lekarza.

Bezpieczne metody koloryzacji włosów dla ciężarnych

W dobrze zaopatrzonych drogeriach i w specjalistycznych sklepach fryzjerskich można kupić bezpieczne farby do włosów, które nie będą żadnym zagrożeniem dla ciężarnej. Wówczas farbowanie włosów w ciąży nie stanie się przyczyną żadnych negatywnych zmian w organizmie matki i płodu.

Mowa tu przede wszystkim o farbach do włosów bez amoniaku. W kategorii tej wymienia się farby ekologiczne, ziołowe, roślinne lub hennę. Preparaty te nie zawierają składników chemicznych albo ta zawartość jest minimalna. Ich substancje czynne mają pochodzenie roślinne i będą bezpieczne w stosowaniu, także dla ciężarnych. Henna połączona np. z barwnikiem indygo czy amla pozwala nadać włosom różne odcienie od rudego po głęboką czerń, bez niszczenia ich struktury. Farby ziołowe mają jednak tę wadę, że nie pozwalają na rozjaśnianie włosów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...