Jak sprawić, by dziecko było mądrzejsze? Oto 10 praktycznych wskazówek naukowców

Jak sprawić, by dziecko było mądrzejsze. Porady naukowców.
Jak sprawić, by dziecko było mądrzejsze. Porady naukowców. Prawo autorskie: niserin / 123RF Zdjęcie Seryjne
Każdy chce, by jego dziecko było mądre i by potrafiło przekuć to na sukces w dorosłym życiu. Czy jednak nie wymaga to czasem pomocy ze strony rodziców, którzy w konkretny sposób mogą wspierać rozwój dziecka? Naukowcy wskazali 10 takich możliwości i naprawdę wart je znać.

Nie ma podziału na dzieci mądre i głupie, bo to zbyt duże uproszczenie. Oczywiście są dzieci, które mają większe predyspozycje i zdolności, tak jak i są mniej bystre. Często jednak można pomóc dziecku rozwinąć swoje możliwości, bo najgorsze to nie wspierać go i oczekiwać, że sam osiągnie sukces bez niczyjej pomocy. Nawet największe zdolniachy zawsze mówią, że bez pomocy i wsparcia rodziców, nie byliby w stanie osiągnąć żadnych spektakularnych sukcesów.

Naukowcy przygotowali więc zestaw 10 czynności, które warto wdrożyć w życie, by realnie pomóc dziecku rozwinąć się i osiągnąć pełnię własnych możliwości.

1. Lekcje muzyki
Nie od dziś wiadomo, że dzieci, które mają kontakt z muzyką, mają wyższe IQ. Zwłaszcza gdy rozpoczynają naukę np. gry na instrumencie między szóstym a ósmym rokiem życia, co wpływa na proces dojrzewania mózgu i wzrost istoty białej w ciele modzelowatym, czyli największym spoidle mózgu pomiędzy półkulami. Umiejętność gry na wybranym instrumencie przed siódmym rokiem życia wzmacnia dojrzewanie połączeń motorycznych i sensorycznych obszarów mózgu. Z kolei nauka czytania nut przynosi nieoczekiwane korzyści w aktywizowaniu płata ciemieniowego mózgu, odpowiedzialnego za złożone reakcje ruchowe, umiejscowienie przedmiotów w przestrzeni i naukę matematyki. Dziecko, które zacznie naukę po 8. roku życia, nie będzie w stanie osiągnąć takiej samej sprawności jak dzieci, które podjęły naukę w wieku 6-8 lat.

2. Ruch
Nie jest prawdą, że ludzie, którzy spędzają więcej czasu na boisku, a nie w bibliotece są głupsi. Okazało się, że te osoby, które są w dobrej formie, mają większą zdolność uczenia się. Po wysiłku fizycznym są w stanie uczyć się np. nowego słownictwa o 20% szybciej. 3-miesięczne regularne ćwiczenia są w stanie zwiększyć przepływ krwi do mózgu i przyspieszyć proces uczenia nawet o 30%.


3. Nie czytaj dzieciom, tylko z nimi
Nie wolno tylko i wyłącznie czytać swoim dzieciom i pozwalać im wpatrywać się w ekran bez żadnej reakcji. Zwracajmy uwagę na zdjęcia, litery, kolory. Badania dowodzą, że to może zdecydowanie pomóc dzieciom w nauce czytania i bardziej je rozwija, niż tylko bierne słuchanie. Pozwólmy dzieciom czytać pojedyncze słowa, niech pokazują literki, które znają, skojarzenia, które się z nimi wiążą. To ogromnie ważne dla ich rozwoju.

4. Brak snu to ogromna przeszkoda
Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że dla dziecka nawet jedna godzina mniej snu oznacza katastrofę. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że utrata jednej godziny snu jest równoznaczna z utratą dwóch lat dojrzewania i rozwoju poznawczego. Badania przeprowadzone rzez Brown’s Carskadon wykazały na grupie 3 tys. uczniów, że dzieci, które otrzymywały lepsze noty, spały dłużej, niż uczniowie, którzy otrzymywali gorsze noty.

5. IQ nie jest dużo warte bez samodyscypliny
Można mieć wysoki iloraz inteligencji, ale badania dowodzą, że to samodyscyplina jest ważniejsza w przewidywaniu, kto odniesie sukces w życiu. To właśnie siła woli jest najważniejszym kluczem do sukcesu. Dzieci, które potrafią same ograniczyć sobie dostęp do mediów i poświęcić się odrabianiu pracy domowej, zdobywają wyższe oceny niż pozostali, nawet zdolniejsi uczniowie. Samodyscyplina ma większy wpływ na wyniki w nauce niż talent i na tej podstawie można wnioskować, czy dziecko osiągnie sukces w dorosłym życiu. Dr Roberts zauważa także długofalowy pozytywny skutek samodyscypliny, gdyż osoby takie popełniają mniej przestępstw, pozostają dłużej w związku małżeńskim, żyją dłużej, bo są w stanie ograniczyć palenie i picie, rzadziej też zapadają na chorobę Alzheimera.

6. Uczenie się ma być procesem aktywnym
By dziecko zainteresować, warto sięgnąć po różne środki, które urozmaicą czas nauki. Dziecko musi uczyć się poprzez działanie, poprzez doświadczenia, a nie słuchanie o czymś. By lepiej zapamiętać, nie wystarczy przeczytać, tylko sięgnąć głębiej. Okazuje się, że dzieci, które poświęcają 30% czasu na przeczytanie wybranego fragmentu, a 70% na jego analizę, na potwierdzenie tych informacji, zdecydowanie więcej zapamiętają.

7. Przysmaki — we właściwym momencie
Właściwe odżywianie ma ogromne znaczenie, zwłaszcza gdy dziecko czekają poważne egzaminy. Nie wolno w dniu ważnego testu puścić dziecko z pustym żołądkiem, najlepiej wtedy przygotować mu wysokowęglowodanowe posiłki, takie jak np. płatki owsiane. Nie chodzi o to, by zabraniać dzieciom niezdrowych przekąsek, tylko by wiedzieć, kiedy im na nie pozwolić. Glukoza ma przecież korzystny wpływ na uzyskanie energii, czy w stymulacji mózgu.

8. Szczęśliwe dzieci
Gdy dziecko jest szczęśliwe, wówczas ma większe szanse odnieść sukces w dorosłym życiu. Wzrastające w domu, gdzie czuje się bezpieczne, jest bardziej otwarte na nową wiedzę, bardziej wydajne i pewne siebie, co w przyszłości przekłada się na lepszą pracę i wyższe zarobki. Warto jednak pamiętać, że nie da się stworzyć dziecku szczęśliwego domu, jeżeli rodzice sami nie są szczęśliwi.

9. Grupy rówieśników
Geny mają ogromne znaczenie, ale to wychowanie odgrywa kluczową rolę. W jakiej grupie rówieśniczej wychowuje się twoje dziecko? Badania wskazują, że to miejsce, w którym dorasta dziecko, a także z kim przebywa na co dzień, ma ogromne znaczenie. Dzieci biorą z siebie przykład, co udowodniono, że ci uczniowie z gorszymi ocenami, kiedy zaczęli przyjaźnić się z uczniami zajmującymi wyższe noty, zaczynały chętniej się uczyć, by nie odstawać od przyjaciela.

10. Uwierz w dziecko
Wiara w dziecko to silna broń. Nie ma nic gorszego, niż kiedy rodzice podcinają dzieciom skrzydła. Sceptycyzm jest w stanie zabić ducha walki w każdym, więc naprawdę trzeba uważać na słowa. Nawet jeżeli wiemy, że dziecko nie jest najlepsze w danej dziedzinie, nie wątpmy w jego zdolności i możliwości. Według eksperymentu te dzieci, których nauczyciele wytypowali na początku roku jako grupę zdolniejszych, rzeczywiście uzyskiwali wyższe noty. Nauczyciele w nich wierzyli i to sprawiało, że chcieli spełnić ich oczekiwania. Te dzieci, które wyczuwały, że nie są faworyzowane, niestety odpuszczały sobie naukę, uznając, że nie ma sensu walczyć z wiatrakami.

Tych 10 czynności warto znać i stosować w życiu, by pomóc dziecku w osiągnięciu sukcesów. Jednak nie można zapominać, że bez empatii, etyki i dobrego wychowania, nawet mądrzy ludzie, osiągający niebywałe sukcesy, mogą być przerażający.
źródło: na podstawie Time
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE