14-latka odkryła, że ma inną grupę krwi niż rodzice. Powodem nie była niewierność

Grupy krwi.
Grupy krwi. fot. Pixabay
Z reguły zakłada się, że jak dziecko ma inną grupę krwi niż oboje rodzice, to musiało dojść do zdrady. Okazuj się jednak, że ma to swoje logiczne i naukowe wyjaśnienie.

Myślała, że jest adoptowana
Justyna miała 14 lat, kiedy dowiedziała się, że ma inną grupę krwi niż jej rodzice. – Musiałam podać informację o swojej grupie krwi, a nie miałam jej wpisanej do książeczki zdrowia. Zrobiłam więc badania, z których wyszło, że mam grupę BRh-. Byłam zaskoczona, bo wydawało mi się, że muszę mieć grupę krwi taką samą jak jedno z rodziców, a mama ma ARh+, a tata ABRh+. Byłam przerażona, więc pobiegłam do domu i zapytałam rodziców, o co chodzi. Byłam pewna, że jestem adoptowana, a wszyscy mnie oszukują. – dodaje.

Okazało się oczywiście, że nie jest to żadna anomalia, tylko dopuszczalna kombinacja, o której niestety wiele osób zapomina, choć uczymy się o tym już w szkole i jest to elementarna wiedza. Dziecko może w niektórych przypadkach mieć inną grupę krwi niż rodzice i z pewnością nie dowodzi to niewierności jednego z małżonków.

Co to jest ta grupa krwi?
Grupa krwi to zestaw antygenów występujących na krwinkach czerwonych. Są cztery grupy: A, B, AB oraz O. Dodatkowo musimy brać pod uwagę czynnik Rh, czyli obecność antygenu D lub jego brak. Warto wiedzieć, jaką mamy grupę krwi i jak się łączy z pozostałymi, by nie spotkała nas żadna niespodzianka i niepotrzebny stres. Poza tym taka informacja jest konieczna dla ciężarnych, gdyż może dojść do konfliktu serologicznego.
Jeżeli ktoś ma antygen D, to ma także Rh dodatnie, a jeśli nie to ma Rh–. To ma ogromne znaczenie w kontekście ustalenia konfliktu serologicznego, a o takim mówimy, gdy matka ma inny Rh niż płód rozwijający się w jej ciele (dziedziczy po ojcu). Przy pierwszym dziecku taki konflikt nie występuje, ale przy kolejnej ciąży ma to ogromne znaczenie. Podczas pierwszego porodu do organizmu kobiety przedostają się antygeny D od dziecka i w czasie następnej zaczyna wytwarzać przeciwciała, które zaczynają niszczyć krwinki dziecka. By temu zapobiec, matka dostaje po pierwszym porodzie immunoglobinę, która niszczy krwinki Rh+ zanim układ immunologiczny zacznie reagować.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE