9 domowych soków dla dzieci, po których zrezygnujesz z kupowania napojów w butelkach - przepisy
Magdalena Minkina
22 listopada 2017, 14:59·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 22 listopada 2017, 14:59
Kolorowe papryki, pachnąca natka pietruszki, brokuły i marchewki o ciekawym kształcie – czy twoje dziecko chętnie po nie sięga? Przekonujesz, prosisz i często, aby zmusić malucha do zjedzenia zdrowej porcji owoców lub warzyw, poddajesz się, kupując gotowy sok ze sklepu, który smakuje, bo jest słodki? Podpowiadamy, jak dzięki pomocy łatwej w obsłudze wyciskarki do soków zaciekawić dziecko smakiem zdrowych składników i wytłumaczyć, jakie napoje są dla niego najlepsze. A czy ty wiesz, co powinno pić twoje dziecko?
Reklama.
Zgodnie z modelowym talerzem żywieniowym, opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia i Instytut Matki i Dziecka, maluchom powinniśmy podawać w ciągu dnia 5 porcji warzyw i 4 owoców, czyli łącznie 9 porcji zdrowych produktów. Z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce” przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA wynika jednak, że wszystkie dzieci w naszym kraju jedzą za mało warzyw. Oznacza to, że rodzice często mają problem z przekonaniem małych niejadków do zdrowych posiłków. Prostym pomysłem na włączenie zdrowych produktów do diety dziecka jest odpowiednio dobrany sok. Czy warto wybierać ten ze sklepu, czy może lepiej pokazać maluchowi, jak dobrze można bawić się podczas wyciskania go z kolorowych marchewek, jabłek, gruszek, a nawet szpinaku czy sok z buraka?
Najlepszy sok dla dzieci, czyli jaki? Zalety soków tłoczonych na zimno
Najlepszy i najzdrowszy sok dla swojego dziecka możecie przygotować wspólnie w domu przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej, która delikatnie i bez użycia wysokich temperatur obchodzi się z warzywami i owocami. Możecie do niej włożyć wszystkie kolorowe składniki, na jakie będzie miał ochotę maluch. Powstają również w taki sposób, że zachowują wszystkie witaminy. Przy pomocy ślimaka, który nie ogrzewa się, urządzenie zgniecie warzywa i owoce tak, aby uzyskać nawet do 84% soku (dane dla truskawek) i suchą pulpę, którą potem razem z małym pomocnikiem możecie wykorzystać do zrobienia babeczek lub zdrowych, warzywnych hamburgerów i zapiekanek. Twoje dziecko uczy się niemarnowania i niewyrzucania jedzenia, a ty patrzysz, jak chętnie wkłada kolejne warzywa do szerokiego otworu w wyciskarce. To kolejna zaleta domowych soków: oboje macie wpływ na ich skład. Możecie wybrać nie tylko owoce, ale także warzywa, które przybierają bardziej przystępną i ciekawszą dla niejadka formę. W ten sposób można je przemycić do diety każdego małego przeciwnika zdrowej diety.
Sok, który wyciśniecie we własnej kuchni, to tak naprawdę skoncentrowana dawka witamin, minerałów i energii. W ładnie wyglądającym, kolorowym i nieodstraszającym dziecka nieapetyczną pianą i rozwarstwioną konsystencją napoju, dzięki tłoczeniu na zimno, pozostała większość cennych składników odżywczych. Najlepiej wypić go od razu po przygotowaniu, kiedy jest najświeższy i najzdrowszy. Przy okazji możecie nauczyć się także porządków. Wystarczy wlać szklankę wody do wyciskarki i obserwować, jak urządzenie samo się płucze. Potem tylko, dla perfekcyjnego efektu, wystarczy włożyć jego części do zmywarki i wykorzystać zaoszczędzony czas i pieniądze na zabawę. Może zabierzecie owocowo-warzywny soczek na plac zabaw i poczęstujecie kolegów małego kucharza?
Dziecko nie chce jeść warzyw – jak je do nich przekonać przy pomocy domowych soków?
Twoje dziecko jest niejadkiem, nie lubi próbować nowych rzeczy lub uważa, że warzywa są niesmaczne i nudne? Najgorszym sposobem na to jest wymuszanie, presja i nerwowa atmosfera przy talerzu. Najlepsze będzie zabranie malucha do kuchni i pobudzenie jego wyobraźni. Pozwól mu uczestniczyć w przygotowywaniu pysznego soku, wytłumacz, co to znaczy, że jest zdrowy i zawiera witaminy, oraz pobaw się z nim w próbowanie. Nie zniechęcaj się. Zacznijcie od bezpiecznych, lubianych składników na sok. Dopiero później, w atmosferze zabawy zaproponuj coś nowego. Jakie pyszne kompozycje możecie wspólnie stworzyć w kuchni?
Kulinarne eksperymenty zacznijcie od naturalnie słodkich i zdrowych soków owocowych, stopniowo dodając warzywa i składniki, których smaku dziecko jeszcze nie poznało. Możecie razem wybrać się do sklepu lub na targ, aby wybrać bohaterów dnia, a potem wspólnie przygotować ich do wyciskania. To dobra okazja do kolejnej lekcji: owoce i warzywa trzeba zawsze dokładnie umyć w ciepłej wodzie. Przygotowując niepasteryzowany sok, zazwyczaj nie musicie ich obierać ze skórki, pod którą znajduje się najwięcej witamin, ani pozbywać się pestek. Urządzenie samo sobie z nimi poradzi. Następnie przyjdzie kolej na próbowanie. Jakie smaki mają najzdrowsze soki?
Domowy sok jabłkowy – ciekawe wersje zdrowej klasyki
Jabłka to jedne z najłatwiej dostępnych owoców. Są soczyste i słodkie, ale też twarde, dlatego nie każdy maluch radzi sobie z ich gryzieniem. Dobrym pomysłem będzie zrobienie z nich domowego soku tłoczonego na zimno. To idealna propozycja, którą możemy zacząć eksperymenty ze zdrowymi produktami i nowymi smakami. Po kilku minutach, podczas których obserwować będziecie mogli cały proces wyciskania, sok jabłkowy będzie gotowy do wypicia. Nie pojawi się na nim cierpka i nieładnie wyglądająca pianka. Pozostanie tylko to, co najlepsze w owocach. Jak urozmaicić ich smak?
Domowy sok marchewkowy z wyciskarki – zamiast popularnego napoju z butelki
Sok marchewkowy to jeden z napojów, po który najchętniej sięgają dzieci. Te ze sklepu często pełne są pełnowartościowych składników, ale zawierają również dodatek cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, są rozcieńczane wodą lub pod wpływem pasteryzacji straciły część witamin. Najzdrowszy dla maluchów będzie sok z wyciskarki, który przygotujecie wspólnie w domu. Spróbujcie, jak smakuje sama marchewka, dodajcie ją do jabłek lub przygotujcie kolorowe kompozycje różnych warzyw i owoców.
Domowe soki warzywno-owocowe dla dzieci
Do smaku marchewki większość dzieci jest przyzwyczajona i chętnie sięga po soczki z tym słodkim warzywem korzeniowym. Jak przekonać niejadka do innych zdrowych składników? Najlepiej warzywa, których jeszcze nie zna i nawet nie chce spróbować, połączyć z ulubionymi owocami. Pomidory, zwłaszcza te soczyste, malinowe, dobrze połączą się ze słodkimi malinami i truskawkami, a zielony ogórek stworzy orzeźwiający duet ze swoim bratem arbuzem. Bawcie się smakami i dodatkami. Jeśli kompozycja wyda się za mało słodka, nie musicie używać cukru. Wystarczy np. dodać więcej słodkich jabłek lub innych owoców.