Wszyscy myśleli, że to fake. Teraz policja ostrzega rodziców i nauczycieli

Groźne "słodycze"z ecstasy są dostępne dla polskich dzieci.
Groźne "słodycze"z ecstasy są dostępne dla polskich dzieci. Zrzut z ekranu/Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej
Policja w Dąbrowie Tarnowskiej otrzymała zgłoszenie, że dziwne "słodycze" pojawiły się na terenie Powiśla Dąbrowskiego.


Rodzice i nauczyciele muszą być czujni
To nie pierwsze doniesienia i ostrzeżenia organów władzy odnośnie tabletek zawierających niebezpieczne substancje odurzające. Niestety problemem jest to, że oprócz różowych misiów, pojawiają się kolejne wersje i to może zwieść rodziców i nauczycieli, którzy nie są na to przygotowani.


Tabletki zawierające ecstasy, są dziś rozprowadzane jako kolorowe słodycze o kształcie misiów, kokardek, a także ze znaczkami supermana oraz batmana. Dla nieświadomych zagrożenia dzieci jest to bardzo zachęcające, gdyż wiele słodyczy w sklepach wygląda dokładnie w taki sposób. Nie są w stanie wyczuć zagrożenia i niestety może to spowodować nieodwracalne szkody.


Ze względu na to, że tabletki są sprzedawane w pobliżu szkół i dzieci mogą je zakupić, policja postanowiła wystosować apel.
Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej

Apelujemy do rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół i innych instytucji o zachowanie czujności, przeprowadzenie rozmów profilaktycznych z dziećmi, szczególnie z tymi najmłodszymi, aby nie przyjmowały słodyczy od obcych osób, jak również o sprawdzenie rzeczy osobistych swoich pociech pod kątem posiadania tego typu substancji, słodyczy nieznanego pochodzenia. Prosimy rodziców o szczególny nadzór nad swoimi pociechami, zwrócenie uwagi na niepokojące zachowanie.

Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej zwraca się także z prośbą, by każdy, kto zetknie się z taką substancją niebezpieczną dla zdrowia od razu zgłosił to odpowiednim służbom.
Wielka Brytania miały podobny problem w ubiegłym roku
W ubiegłym roku z podobnym problemem musiała zmierzyć się brytyjska policja. Fiona Measham, członek rządowej Rady Doradczej ds. Nadużywanie narkotyków (ACMD), powiedziała, że spośród ogółu pigułek, które przetestowali przez miesiąc w Manchesterze połowa miała logo lub wzory, które mogą przemawiać do dzieci, takie jak: Myszka Miki, Darth Vader, czy niebieskie i różowe misie.


Uważa, że producenci nielegalnych narkotyków chcą w ten sposób zachęcić dzieci do wpadnięcia w pułapkę, czyli sięgnięcia po narkotyki, które ze względu na niewinny wygląd, kojarzone będą przez nie pozytywnie. Trudno im bowiem zrozumieć, że coś pozornie wyglądającego jak słodycz, może być w jakikolwiek sposób groźne dla zdrowia. Po tym, jak dwie 12-latki w Manchester trafiły do szpitala po zażyciu tabletek "Teddy" oraz jak 17-letnia dziewczyna zmarła w Salford, brytyjska policja podjęła działania. Dziś takie wyzwanie stoi przed polskimi funkcjonariuszami.

Ecstasy to organiczny związek chemiczny, podobny do metamfetaminy. Jej działanie to: pobudzenie, euforia, otwartość, zmiana poczucia czasu, wzmocnienie odczuć związanych z dotykiem, halucynacje, podniesienie ciśnienia, przyspieszenie pulsu, szczękościsk. MDMA na każdego działa w inny sposób, jednak w większości przypadków ma działanie uzależniające. Ze względu jednak na to, że szybko pojawia się tolerancja na efekty psychoaktywne, by uzyskać pożądany efekt, trzeba zwiększać dawkę. Niestety przedawkowanie jest niebezpieczne i wywołuje: drgawki, śpiączkę, arytmie, nadciśnienie tętnicze, hipertermię, a nawet prowadzi do śmierci.
źródło: Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej
The Guardian

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...