Lekarze ostrzegają: gdy dzieci oddychają ustami, rodzice muszą znać konsekwencje

Oddychanie przez usta – komplikacje, problemy, konsekwencje.
Oddychanie przez usta – komplikacje, problemy, konsekwencje. retoncy / 123RF
Warto zaobserwować, w jaki sposób dziecko oddycha nie tylko w ciągu dnia, ale i w czasie snu. Dzięki temu możecie zaobserwować i w porę wychwycić związane z tym problemy zdrowotne.

Obserwujcie dzieci
Czasem zwykła obserwacja i znajomość dziecka, może okazać się niezwykle skuteczne przy dalszej diagnostyce. To, czy dziecko w czasie oddychania musi otwierać usta, czy nie, ma ogromne znaczenie. Dlaczego?

Małe dzieci w wieku niemowlęcym często oddychają ustami, co nie powinno dziwić. Gdy jednak starsze dzieci nadal tak robią, może to wskazywać na poważne zaburzenia, takie jak:

- przerośnięty migdałek gardłowy

- astma

- skrzywiona przegroda nosowa

- nieżyt nosa i przewlekłe przeziębienia

- zaburzenia rozwojowe w jamie ustnej

- nawyk z dzieciństwa/ssanie kciuka

– alergia

– zbyt krótkie wędzidełko

Prawidłowa diagnoza bardzo ważna
Lekarze ostrzegają, by nie bagatelizować objawów, bo od szybkiej diagnozy i wprowadzenia właściwego leczenia, zależy zdrowie dziecka. Prawidłowe oddychanie jest niezwykle ważne, ze względu choćby na równowagę mięśniową w jamie ustnej. Gdy dziecko oddycha przez usta, jego nos nie filtruje powietrza, a język zaczyna pracować inaczej. Pojawiają się problemy z mową, połykaniem oraz spożywaniem jedzenia. U wielu dzieci oddychających właśnie w ten sposób zauważa się wady zgryzu oraz wymowy, bezdech senny, a nawet nieprawidłowości w strukturze kostnej twarzy.

Warto przyjrzeć się więc nawykom dziecka, zarówno w czasie spożywania posiłków, zabawy, jak i snu. Nie można bowiem pomylić odruchu otwierania ust w czasie zabawy, a rozchylania ust ze względu na problemy zdrowotne, które wiąże się z konsekwencjami.

Konsekwencje nieprawidłowego oddychania
1. Wady wymowy – seplenienie, dziecko ma problem z prawidłowym odruchem przełykania.

2. Zaburzona symetria twarzy – bardziej płaska twarz, opadające powieki, asymetria, cofnięta żuchwa, opadnięcie dolnej wargi.

3. Niedotlenienie – dziecko śpiące z otwartą buzią może mieć problem z zaburzeniami snu, bezdechem sennym, niedotleniem mózgu, nadwagą, trudnością w koncentracji, kłopotami w szkole, obniżoną odpornością, przewlekłym zmęczeniem, schorzeniami kardiologicznymi, nieprawidłową postawą.

4. Wady zgryzu – zgrzytanie zębami, wychylanie się zębów, suchość jamy ustnej, stany zapalne dziąseł, próchnica, zaawansowane wady zgryzu, jak: tyłozgryz, tyłożuchwie, zgryz otwarty.

Ze względu na szereg pojawiających się u dziecka komplikacji wywołanych oddychaniem przez usta, warto jak najszybciej zdiagnozować przyczynę takiego zachowania. W pierwszej kolejności trzeba udać się do stomatologa, który oceni czy dziecko ma prawidłowy zgryz, potem warto udać się także do pediatry, który skieruje dziecko do laryngologa, logopedy oraz do alergologa. Pełna diagnostyka pozwoli wykryć przyczynę nieprawidłowości, a szybka interwencja uchroni dziecko przed poważnymi konsekwencjami.
źródło: Kobieta dziennik.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE