Duszności, uporczywy kaszel i świszczący oddech - czy moje dziecko z tego wyrośnie? O astmie w pigułce

Prawo autorskie: stephaniefrey / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: stephaniefrey / 123RF Zdjęcie Seryjne

Najprościej rzecz ujmując – astma objawia się wzmożonym wydzielaniem śluzu i zaciśnięciem dróg oddechowych, jako reakcja na czynniki drażniące. Dzieci chorujące na astmę miewają epizody zwężenia przewodów oddechowych – oskrzeli. Pocieszający jest fakt, że większość wyrasta z astmy – ataki są coraz rzadsze i mniej intensywne, aż całkowicie zanikają.

Autentyczna astma najczęściej występuje u dzieci dopiero pod koniec drugiego roku życia, choć u noworodków i niemowląt można stwierdzić pewne problemy oddechowe przypominające tę chorobę. Napad astmy objawia się dusznością, uporczywym kaszlem z odkrztuszaniem śluzu, a także płytkim i świszczącym oddechem. Ataki wywoływane są przez infekcje takie jak przeziębienie i grypa, jak również przez ćwiczenia fizyczne, a także alergeny. Choroba ma podłoże genetyczne – najprawdopodobniej jedno z rodziców miało astmę w dzieciństwie, ale z niej wyrosło, Choć napady mogą też występować w życiu dorosłym.

Lekki napad
Dziecko może mówić i bawić się, jego skóra jest różowa, klatka piersiowa porusza się szybciej, choć mięśnie szyi i piersi nie napinają się zbyt mocno.

Umiarkowany napad
Dziecko jest mniej aktywne, męczy się podczas zabawy. Oddycha płytko i szybko, słychać lekki świst. Widać, że oddychanie sprawia mu trudność, a mięśnie klatki piersiowej i szyi są napięte.

Ciężki napad
Dziecko jest blade, a okolice ust mogą być sine. Oddychanie sprawia mu ogromną trudność, właściwie całą swoją uwagę skupia na wdychaniu i wydychaniu powietrza. Może być oszołomione i przestraszone. Wszystkie mięśnie w obrębie klatki i szyi i są napięte i pracują z wysiłkiem. Taki stan wymaga szybkiej pomocy.
Zaostrzenie astmy
Leczenie astmy jest zależne od stopnia intensywności napadów i odczuwanego przez chorego dyskomfortu. Najczęściej stosowane są dwa typy leków: sterydy i środki rozkurczające oskrzela. Dawki zwiększane są w okresie zaostrzenia i stopniowo zmniejszane. Ciężki napad astmy może być powodem hospitalizacji.


Jak zapobiegać napadowi?
Należy do minimum zredukować ilość alergenów i drobin kurzu w pokoju dziecięcym. Ograniczenie kontaktu z dymem, pyłem i innymi substancjami drażniącymi jest podstawą działania. Materac i pościel powinny być włożone w poszewki z tkanin antyalergicznych. Nie należy też zagracać dziecięcego pokoju zbędnymi przedmiotami, na których osadza się kurz.

Bardzo ważne jest także zapobieganie infekcjom, ponieważ przeziębienie i grypa zaostrzają napady astmy. Niektórzy lekarze zalecają, by profilaktycznie szczepić astmatyczne dzieci przeciw grypie. W sezonie chorobowym warto zadbać o odporność dziecka i unikać kontaktu z osobami chorymi, zakatarzonymi i kaszlącymi.

Należy dbać, by dziecko ściśle przestrzegało zaleceń lekarza w kwestii stosowania i dawkowania leków. Nie wolno zmniejszać ani odstawiać leków na własną rękę.

Źródło: Michel Cohen „Dziecko od A do Z. Opieka i pielęgnacja”
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...