Sprawdź, czy twoje dziecko jest gotowe na przejście do dużego łóżka

Gotowość do zajęcia własnego miejsca do snu można "wyczytać" z zachowania dziecka.
Gotowość do zajęcia własnego miejsca do snu można "wyczytać" z zachowania dziecka. Prawo autorskie: Radist / 123RF Zdjęcie Seryjne
W życiu każdego rodzica pojawiają się punkty graniczne, momenty w których należy zrobić krok do przodu i podjąć jedyną słuszną decyzję. Jednym z takich momentów jest uniezależnienie dziecka w kwestii snu.

Uważna obserwacja wystarczy, by ten ważny dla rozwoju dziecka etap przejść bezboleśnie. Przygotowaliśmy kilka sygnałów, które pomogą w odczytaniu intencji i potrzeb starszaka.

1. Czujecie się dobrze pozostawiając dziecko bez opieki
Niektóre dzieci są bardziej niezależne, inne mniej. Najlepiej zaobserwujesz momenty, w których dziecko czuje się komfortowo pozostając samo w określonych sytuacjach. Jeżeli nie stanowi dla niego problemu samodzielne zasypianie na drzemkę w ciągu dnia, prawdopodobnie w nocy również tak będzie.

2. Dziecko coraz częściej "ucieka" z łóżeczka
To może być sygnał, że dana mu przestrzeń mu nie wystarcza. I nie chodzi tylko o fizyczne wymiary, ale o coś w rodzaju niezależności i swoistej przestrzeni do aktywności.

3. Dziecko wykazuje zainteresowanie łóżkami
Tak, jakkolwiek to zdanie nie brzmi, chodzi właśnie o zainteresowanie dziecka łóżkiem. Kolegi, koleżanki, podpatrzonego w katalogu. Być może jest to kwestia posiadania kolejnej rzeczy do kolekcji, a być może wyraźny sygnał że czas na samodzielność.

4. Malec rozumie definicję granicy
Jeżeli twoje dziecko rozumie, co znaczy, że ma pozostać w wyznaczonym przez ciebie miejscu, albo bawić się na określonej przestrzeni znaczy, że rozumie pojęcie granicy. W każdym wymiarze. To znak, że jest gotowy na duże łóżko i samodzielne spanie w swoim pokoju, bez organizowania co nocnych ucieczek.


5. Dziecko nie jest przywiązane do łóżeczka
Zmiany w trybie snu warto wprowadzać dopiero, kiedy dziecko nie łka na myśl o rozstaniu z dziecięcym łóżeczkiem. Mądra obserwacja i przewodnictwo to rola każdego z nas. Nawet w kwestiach tak przyziemnych, jak miejsce snu.
Źródło: Popsugar
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE