Wiele osób wyciska
Problem z cerą ma wiele młodych osób, często nawet dorośli miewają tzw. pryszcze. Choć wiele się mówi o właściwej higienie skóry oraz stosowaniu odpowiednich kosmetyków, nadal wiele osób żyje w przeświadczeniu, że ze skóry trądzikowej się wyrasta, a najlepszym rozwiązaniem jest wyciskanie krost, by pozbyć się widoku brzydkich białych czopów. Niestety potem dochodzi do takich wypadków, które stają się potencjalnie niebezpieczne i wymagają interwencji lekarza.
W takiej właśnie sytuacji znalazła się młoda dziewczyna, która swoją historią podzieliła się z innymi.
Niestety nie jest to zmyślona historia, a cellulitis to nie to samo co znany powszechnie cellulit. Absolutnie nie można bagatelizować tej choroby, znanej także jako zapalenie tkanki łącznej, gdyż powikłania nieleczonego schorzenia mogą prowadzić do zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy.
Cellulitis – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną jest zakażenie bakteriami, najczęściej gronkowcem złocistym lub paciorkowcem. Jak dochodzi do zakażenia? Przyczyn jest wiele, ale najczęściej dochodzi do zakażenia: po operacji, oparzeniach, ukąszeniach, podrapaniach, jak i w przypadku osób ze skłonnością do egzemy, łuszczycy, grzybicy skóry oraz innymi zapalnymi chorobami skóry.
Cellulitis – objawy
Gdy dochodzi do infekcji miejsce staje się zaczerwienione, pojawiają się obrzęki, pęcherze, wybroczyny. Infekcji towarzyszą stany podgorączkowe, gorączka, poty, nudności, bóle głowy, a nawet zawroty głowy i wymioty. Jeżeli zapalenie tkanki łącznej pojawi się na twarzy, może dojść do rozprzestrzenienia infekcji na opony mózgowe i mózg.
Cellulitis – leczenie
Do wyleczenia skutecznego stosuje się antybiotykoterapię na bazie amoksycyliny. Na podstawie badań z krwi oraz wymazów z zainfekowanych miejsc na skórze, lekarz decyduje o długości leczenia. Czasem trwa ono nawet kilka tygodni, dopóki nie dojdzie do pełnego wyleczenia zarówno głębszych warstw skóry, jak i skóry właściwej oraz tkanki podskórnej.
Pamiętajcie, że "wyciskanie" krostek może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy dotykamy ich zabrudzonymi dłońmi. Tylko higiena oraz stosowanie właściwych kosmetyków, a czasem nawet odpowiednio dobranych do cery trądzikowej maści i kremów, jest najlepszym rozwiązaniem. Tego właśnie powinniśmy uczyć nastolatków.
Tydzień temu postanowiłam rozprawić się z ogromnym pryszczem, który wyrastał na moim czole i strasznie bolał. Po jakimś czasie cała twarz zaczęła mnie boleć, czułam, jakby coś paliło mnie pod skórą. Pojechałam do szpitala i powiedziano mi, że to cellulitis, bardzo poważne schorzenie. Istniało duże ryzyko, że będzie to miało wpływ na moje oczy i mózg. Ostrzegam dziś innych.