Jak często zmieniasz ręcznik? Większość robi to zbyt rzadko - zobacz, czym się wycieramy

Badania pokazują, że 7 % robi to codziennie, a ty?
Badania pokazują, że 7 % robi to codziennie, a ty? Prawo autorskie: puhhha / 123RF Zdjęcie Seryjne

W momencie gdy wychodzisz spod prysznica i twoje ciało jest czyste, twój ręcznik już za moment taki nie będzie. Po tym, jak się nim wytrzesz, staje się on wylęgarnią bakterii. Zostawiamy na nim swój martwy naskórek, wydzieliny dróg moczowych i odbytu, oraz wiele innych zarazków żyjących w naszej łazience, które sprawnie przemieszczają się po różnych przedmiotach, włącznie z tymi, pochodzącymi z toalety.

Ale jest też dobra wiadomość. Większość z nim, najprawdopodobniej nie jest dla nas szkodliwa - wiele z nich pochodzi z naszego ciała. Jednak skoro już tam są, to lada moment będzie ich więcej, bo rozmnażają się w błyskawicznym tempie. A więc rodzi się pytanie, ile razy można użyć tego samego ręcznika, zanim bakterii będzie zbyt wiele? Kiedy powinniśmy bezwzględnie wrzucić je prania?

– Nie częściej, niż po trzecim użyciu. To w zupełności wystarczy – dla Tech Insider powiedział Philip Tierno, mikrobiolog i patolog z New York University School of Medicine. – Przy założeniu, że będą odpowiednio rozwieszone, by mogły szybko wyschnąć oraz, że w pomieszczeniu będzie dobra cyrkulacja powietrza. Ale, jeśli czujemy choćby lekko nieprzyjemny zapach, trzeba wyprać go natychmiast – dodaje.
Badania, które przeprowadził Tech Insider, wśród swoich 523 czytelników wskazują że:
Tech Insider

„Zaledwie 20 % z nich zmienia ręczniki tak często, ja jest to zalecane. Prawie 50 % robi to raz w tygodniu. Przy założeniu, że bierzemy prysznic raz dziennie, połowa populacji czeka z praniem dwa razy dłużej, niż powinna. 17 % czytelników potwierdziło, że robi to zaledwie kilka razy w miesiącu. A niewielka grupa – ok. 7 % – powiedziała, że ręcznik kąpielowy zmienia codziennie”.

Oznacza to, że większość ludzi wyciera się brudnymi ręcznikami, ale nie ma dramatu, to nie grozi śmiercią. Trudno stwierdzić, czy rozmnażające się na nich mikroorganizmy są szkodliwe, ponieważ większość domowych zarazków z którymi mamy do czynienia na co dzień, nie są niebezpieczne.


Ważne, żeby nie dzielić się ręcznikiem, bo grozi to uczuleniem, infekcją, pojawieniem się krostek, czy pryszczy. – Chodzi o to, żeby być ostrożnym – mówił Tierno - i uświadomić sobie, że chociaż wiemy, że zużyte ręczniki są obrzydliwe, to prawdopodobnie i tak, nie pierzemy ich wystarczająco często.


Źródło: thisisinsider.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...