Czy synowie powinni oglądać nagie ciało swojej matki?

Nagość jest tematem tabu. Przy dzieciach również?
Nagość jest tematem tabu. Przy dzieciach również? 123rf.com
Nagość to wciąż pewne tabu. Przez inny pryzmat postrzega się cielesność naturalną, matczyną i pierwotną, a tą z pogranicza taniej rozkładówki a sztuki. Nagość jest kontrowersyjna i zawsze "grzeje".

Jak traktować ją w konfrontacji z rolą rodzica? Czy nagość przy dzieciach powinna być definiowana jako gorszenie i niesmak?

Matka , która na własne skórze doświadczyła linczu za przyznanie do nagości przed swoimi synami, zajmuje w tej sprawie konkretne stanowisko.

"Widzieli mnie nago, wielokrotnie"
Mam czterech synów i nigdy nie czułam wstydu przed swoją nagością przy nich. Właściwie, jak mogłabym ją odczuwać, będąc jednocześnie matką 7 – latka, 4 – latka, 3 –latka i niemowlaka?

Regularnie widzieli moje piersi, kiedy karmiłam najmłodszego i cóż… W codziennym życiu okazji nie brakowało. Wspólne prysznice, by zaoszczędzić cenny czas, pogoń do sypialni, gdzie chciałam się przebrać i żadne słowa protestów nie działały, by mała armia nie szła za mną.


Widzieli mnie w naprawdę wielu nieuniknionych sytuacjach, a ja nigdy nie miałam z tym problemu.


Wręcz przeciwnie. Wierzę, że to, że moi chłopcy od najmłodszych lat widzieli mnie nago, wpłynie korzystnie na ich obraz kobiecego ciała. Ten normalny, ze wszystkimi fałdkami, nadmiarami i wypukłościami, a nie naciągnięty silikonem,na który będą narażeni później przez media.

Miałam nadzieję, że doprowadzi to do wypracowania realnych standardów, z którymi ich przyszłe realne partnerki będą w stanie czuć się spełnione. Chciałam też, żeby wiedzieli, że cielesność jest czymś naturalnym, a nie czymś, czego należałoby się wstydzić. Zależało mi, by nie myśleli o narządach intymnych, jako o częściach swojego ciała grzesznych, czy haniebnych. Nagość jest częścią seksualności, co nie znaczy, że swojej naturze jest seksualna. Jest naturalna.


Jestem pisarką i blogerką. Kiedy napisałam publiczny post o swoim stanowisku w związku z nagością przy dzieciakach, reakcja odbiorców zwaliła mnie z nóg. Dowiedziałam się o sobie rzeczy okrutnych, na przykład tego, że jestem obrzydliwą pedofilką i deprawuje swoich chłopców.

Zboczeniec i najgorsza matka na świecie. I nie, to nie była opinia jednej czy dwóch osób. Czułam się tak, jakby cały świat obrócił się przeciwko mnie i obsypywał mnie obelgami.

W całym szumie padało milion pytań, w tym jedno przykuło moją uwagę w sposób szczególny – Kiedy nie pozwalać synom na widok mojego nagiego ciała? – zwykłam odpowiadać żartem – Kiedy nauczą się pukać – jednak naprawdę nie mam pojęcia.

Być może wtedy, kiedy przestaną czuć się z tym komfortowo?

"Jesteś naga!"
Nieoczekiwanie, równo rok po opublikowaniu tekstu, mój najstarszy 10 – letni wtedy syn udzielił mi odpowiedzi.

Byliśmy w łazience, przyszedł do mnie, kiedy przygotowywałam się do wejścia pod prysznic. Opowiadał mi o czymś rozemocjonowany, podczas kiedy ja przygotowałam ręcznik, czyste ciuchy. Następnie nie przerywając jego wypowiedzi zdjęłam z siebie koszulę, na co on krzyknął jak użądlony przez pszczołę i… wybiegł z pomieszczenia.

Zaniepokojona krzyknęłam za nim – Co się stało? – odkrzyknął – Jesteś naga! – To było to samo dziecko, które godzinami bawiło się na łazienkowych dywanikach, podczas kiedy ja brałam prysznic lub kąpałam się razem z nimi w wannie.

Teraz najwyraźniej moje nagie plecy, które kiedyś były dla niego przestrzenią do zabaw, nie były tym, co chciał oglądać.

W tamtej chwili wybuchnęłam szczerym śmiechem.

Moi pozostali synowie wciąż potrafią wpaść jeszcze do łazienki z niecierpiącym zwłoki pytaniem, jednak każdy z nich nieuchronnie zbliża się do poznania definicji "prywatności".

Nie żałuję żadnego z momentów nagości przy moich synach. Jestem pewna, że to pomogło stworzyć atmosferę akceptacji własnego ciała. Wzbudziło dyskusję o międzypłciowych różnicach w budowie anatomicznej, przede wszystkim jednak nauczyło ich, że nagość nie równa się z seksem. A to w czasach, w których żyjemy szalenie istotna lekcja.
Źródło: Scary Mommy

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE