Nowe wytyczne odnośnie kp i odciągania pokarmu. Przyczyną zmian była śmierć dziecka

Warto znać wskazówki dotyczące ściągania pokarmu i czyszczeniu laktatora.
Warto znać wskazówki dotyczące ściągania pokarmu i czyszczeniu laktatora. 123 RF
Co tak naprawdę oznaczają dla mam, które odciągają pokarm nowe ustalenia? Czy w ogóle można je zrealizować w każdych warunkach?


Życie i zdrowie dziecka najważniejsze
Oczywiście, gdy w grę wchodzi życie i zdrowie dziecka, trzeba dmuchać na zimne. Nic więc dziwnego, że po potwierdzeniu informacji o śmierci noworodka, który zmarł wskutek rozwinięcia się u niego niebezpiecznej bakterii, wszyscy zaczęli zastanawiać się, jak można im przeciwdziałać. Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób wydało 2-stronicową broszurkę, która ma pomóc rozwiązać problem, tylko że nie zawsze możliwe jest wykonanie.


Do zdarzenia doszło w zeszłym roku. W szpitalu urodził się chłopiec w 29. tygodniu ciąży. Po 21 dniach dziecko zaczęło mieć poważne problemy zdrowotne, w wyniku których zmarło. Sekcja zwłok wykazała, że u dziecka rozwinęła się bakteria Enterobacter sakazakii, czyli patogenna pałeczka z gatunku gram-ujemnych, odznaczająca się dużą śmiertelnością. Dziecko było karmione mlekiem matki, a nie mieszankami. Do odciągania pokarmu mama używała pompy, o której czystość sama dbała. Po śmierci dziecka mikrobiologowie pobrali próbki, by odnaleźć źródło infekcji. Brano pod uwagę wszystkie elementy pompy do odciągania pokarmu, samo mleko, witaminy podawane noworodkom, lanolinę stosowaną w leczeniu piersi matki, umywalki i wodę w szpitalu oraz szafki, na które matka odkładała pompę. Pobrano 11 różnych próbek i okazało się, że to źle umyta pompa stała się przyczyną nieszczęścia.
Suszenie jest równie ważne jak mycie
Matka chłopca twierdzi, że umyła pompę wodą z mydłem w łazience szpitalnej, a potem wsadziła ją do specjalnej zamykanej foliowej torebki, gdzie czekała kilka godzin na ponowne użycie. Sytuacja do jakiej doszło, nie jest czymś często spotykanym. Bakteria enterobacter sakazakii zazwyczaj wywołująca zapalenie opon mózgowych badana była raczej pod kątem sproszkowanych mieszanek dla niemowląt. Taki przypadek, gdy do zakażenia dochodzi po spożyciu mleka matki zanieczyszczonym zewnętrznie, jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem.

Ze względu jednak na to, że jest możliwe, by mogło dojść do kolejnych przypadków, Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, postanowiło zająć stanowisko w tej sprawie i opublikowało wytyczne, według których matki powinny dbać o higienę laktatorów. Zwłaszcza jeżeli odciągają pokarm w miejscach publicznych, czyli szpitalach, albo w pracy. Niestety w takich miejscach trudno jest spełnić wymogi takie jak choćby suszenie około pół godziny pompy w sterylnym miejscu. O takie miejsce naprawdę trudno poza domem, więc jedyne, na co mogą liczyć amerykańskie mamy to zwiększenie świadomości wśród pracodawców, którzy zapewniliby takie miejsce w budynku, co z pewnością nie będzie ani łatwe, ani dobrze przyjęte przez szefostwo.


Nowe wytyczne przed użyciem pompy

1. Umyj ręce mydłem i wodą przez 20 sekund.

2. Złóż zestaw pompy. Sprawdź, czy zestaw pompy lub przewód rurowy nie zostały po myciu uszkodzone, lub nie są nadal zabrudzone. Jeśli przewód jest brudny, spleśniały, wyrzuć go i wymień natychmiast.

3. Oczyść i zdezynfekuj, jeśli używasz wspólnej pompy także przełącznik pompy, przełącznik zasilania i blat.

Po użyciu pompy

1. Bezpiecznie przechowuj mleko. Butelka do przechowywania mleka powinna być szczelnie zamknięta, z etykietą z datą i godziną, a następnie umieścić ją trzeba w lodówce, zamrażarce lub chłodnicy z woreczkami na lód.

2. Jeśli pojemnik na mleko będzie przechowywany w szpitalu lub placówce opieki nad dzieckiem, należy dodać nazwę do etykiety.

3. Zadbaj o czysty obszar pompowania, zwłaszcza jeśli używasz pompy dzielonej, oczyść tarcze, wyłącznik zasilania i blat dezynfekującymi chusteczkami.

4. Zdejmij i sprawdź zestaw pompy. Zdejmij tubki pompy piersiowej i oddziel wszystkie części, które mają styczność z piersią / mlekiem matki (na przykład kołnierze, zawory, membrany, łączniki i butelki do zbierania mleka).

5. Zestaw pomp do spłukiwania. Wypłucz części pompy, które mają styczność z piersią / mlekiem w bieżącej wodzie w celu usunięcia pozostałego mleka.

6. Oczyść zestaw pompy. Jak najszybciej po pompowaniu, czyść części pompy, które stykają się z piersiami / mlekiem matki w jeden z następujących sposobów:

- czyść ręcznie

- umieść części pompy w czystej umywalce przeznaczonej do mycia urządzeń do karmienia niemowląt. Nie wolno umieszczać części pomp bezpośrednio w zlewie, ponieważ bakterie w zlewie lub kanalizacji mogą zanieczyszczać pompę

- napełnij umywalkę gorącą wodą i dodaj mydło

- wyczyść przedmioty używając czystej szczoteczki, która jest używana tylko do czyszczenia elementów pompy

- wypłucz przedmioty trzymając je pod bieżącą wodą, lub zanurzając w słodkiej wodzie w oddzielnej misce, która jest używana tylko do czyszczenia elementów dla niemowląt.

- odczekaj dokładnie na wyschnięcie. Połóż części pompy i szczoteczkę na czyste, nieużywane ręczniki lub ręcznik papierowy w miejscu chroniącym przed brudem i kurzem. Nie używaj ręcznika na talerze, aby pocierać lub suszyć przedmioty suche, ponieważ może to spowodować przeniesienie zarazków do przedmiotów.
Mycie w zmywarce

- umieść zdemontowane części pompy w zmywarce. Pamiętaj, aby małe przedmioty umieścić w zamkniętym koszu lub w siatkowej torbie na bieliznę, tak aby nie znalazły się w filtrze zmywarki. Jeśli to możliwe, uruchom zmywarkę, używając gorącej wody i podgrzanego cyklu suszenia (lub ustawienia sanitacji). Może to pomóc w zlikwidowaniu bakterii.

- umyj ręce mydłem i wodą przed wyjmowaniem i przechowywaniem czyszczonych przedmiotów. Jeśli rzeczy nie są całkowicie suche, należy umieścić przedmioty na czystym, nieużytecznym ręczniku lub papierowym ręczniku, aby dokładnie wysuszyć przed ich przechowywaniem. Nie używaj ręcznika na talerze, aby pocierać lub suszyć przedmioty suche, ponieważ może to spowodować przeniesienie zarazków do przedmiotów.

- oczyść umywalkę i szczoteczkę. Jeśli podczas czyszczenia części pompy użyjesz umywalki lub szczoteczki do butelek, dobrze wypłucz je i pozwól im wyschnąć po każdym użyciu.

Dla najmłodszych dzieci oraz wcześniaków proponuje się wyparzanie laktatorów co najmniej raz dziennie albo w specjalnie zakupionym sprzęcie, albo w garnku, pod warunkiem, że producent dopuszcza taką formę wyparzania bez szkody dla stanu produktu.

Te wytyczne nie są teoretycznie czymś nowym, pokrywają się w dużej mierze z tymi, które były dotychczas. Na pewno stawia się dziś bardziej na suszenie naturalne i to właśnie jest najbardziej propagowane w nowych wytycznych. Pamiętajcie o tym, by wypełniać oczywiście w miarę możliwości powyższe wskazówki.
źródło: Centers for Disase Control and Prevention

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć