Lot samolotem z dzieckiem.
Lot samolotem z dzieckiem. Prawo autorskie: ferli / 123RF Zdjęcie Seryjne
Reklama.
Poszukiwanie gwarantowanej pogody, ciepłych mórz, chęć poznawania innych kultur, nieograniczony dostęp do bazy noclegowej na całym świecie oraz możliwość zorganizowania wakacji przez Internet powoduje, że coraz chętniej planujemy zagraniczne podróże we własnym zakresie. Organizując jednak rodzinne wakacje z dziećmi, pokonanie wielu kilometrów może być problemem.
Czas jazdy samochodem na południe Europy wynosi minimum kilkanaście godzin. Nie dziwi więc fakt, że coraz chętniej szukamy alternatywy w postaci lotu samolotem. Linie lotnicze różnią się ofertą w zakresie przelotów z dziećmi. Co można zabrać na pokład, gdzie bezpłatnie przewieziemy wózek czy fotelik dziecięcy, ile kosztuje bagaż dziecka, które linie proponują korzystniejsze warunki dla podróżujących z dziećmi? HolidayCheck.pl, serwis dla podróżujących specjalizujący się w opiniach o hotelach, przygotował porównanie ofert w tym zakresie pośród najpopularniejszych przewoźników działających na polskim rynku.
O ile pośród ofert hotelowych możemy znaleźć nawet bezpłatne noclegi dla dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, to aż na tak duże preferencje nie możemy liczyć w samolotach. Podróże z dziećmi wiążą się tu ze sporymi kosztami. Ogólne reguły obowiązujące w Polsce mówią, że dla dzieci powyżej 2. roku życia rodzice zobligowani są wykupić osobne miejsce siedzące. W przypadku młodszych dzieci często jest to opłata stała, ustalana przez dane linie lotnicze. Cena zależy więc od wieku i decyduje o niej wiek dziecka w dniu lotu powrotnego. Przyjrzyjmy się, jak regulują te kwestie poszczególne linie lotnicze.
Polskie Linie Lotnicze LOT
Koszty: Dzieci, które nie ukończyły 2 lat, mają zniżkę w wysokość 90 proc., natomiast dzieci od dwóch do 11 lat – 30 proc. rabatu.
Bagaż: Dziecku do 2. roku życia przysługuje bezpłatny limit bagażowy w ilości jednej sztuki do 23 kg niezależnie od klasy podróży i portu docelowego (z wyjątkiem biletów w LOT Economy Simple). Jako bagaż podręczny uznaje się posiłki dla dzieci oraz składany wózek dla dziecka lub spacerówkę (nie są one wliczane w limit bagażu).
Dodatkowo, podczas lotu na dzieci czekają specjalnie przygotowane atrakcje takie jak kolorowanki, kredki oraz certyfikat młodego podróżnika. W samolocie dostępne jest również specjalne miejsce do przewijania. Linie oferują także tzw. priority boarding, umożliwiający podróżującym z dziećmi pierwszeństwo wejścia na pokład. Oferta różni się w zależności od długości lotu.
Wizzair
Koszty: W przypadku dzieci do 2. roku życia cena biletu wynosi 27 euro (około 120 zł). Jeśli cena biletu normalnego jest niższa niż 27 euro, opłata za bilet dla dziecka będzie tej samej wysokości. Starsze dzieci podróżują w cenie biletu normalnego.

Bagaż:
Na pokład samolotu można bezpłatnie zabrać składany wózek dziecięcy lub małą kołyskę. Dozwolone jest wniesienie pieluch, chusteczek nawilżanych dla niemowląt, ubrań na zmianę dla siebie i dziecka, gryzaków, małych zabawek oraz oryginalnie zapakowanego jedzenia, oraz napojów dla dzieci. W przypadku fotelika samochodowego dla najmłodszych dzieci konieczne jest wykupienie dodatkowego miejsca w standardowej cenie.
Linia oferuje także rodzinom podróżującym samolotem z dziećmi nieodpłatną usługę pierwszeństwa wejścia na pokład.
Ryanair

Koszty:
Dzieci do 2 lat mogą liczyć na bilet w cenie 20 euro (około 90 zł). W przypadku starszych dzieci rodzice będą musieli pokryć pełen koszt biletu normalnego. Przewoźnik oferuje podróżującym rodzinom specjalną ulgę Family Extra, w ramach której możliwa jest bezpłatna rezerwacja miejsca dla maksymalnie czworga dzieci poniżej 12. roku życia.

Bagaż:
Dzięki uldze rodzinnej Family Extra, bagaż dla dzieci oraz pierwszeństwo wejścia na pokład samolotu są 50 proc. tańsze od normalnej ceny tych usług. Niemowlęcy bagaż podręczny do 5 kg oraz dwie sztuki wyposażenia dla niemowląt, mogą zostać przetransportowane bez dodatkowych opłat. Na pokład można zabrać fotelik samochodowy.
Dodatkowo, w ramach programu „Zawsze lepsi”, rodziców obowiązuje rezerwacja miejsca podróży obok miejsca dziecka.
EasyJet
Koszty: Bilet w stałej cenie 28 euro (około 125 zł) przysługuje dzieciom do 2. roku życia. Za starsze dzieci rodzice zobligowani są do zapłaty ceny biletu normalnego i rezerwacji oddzielnego miejsca siedzącego.
Bagaż: Bezpłatnie można zabrać na pokład dwie sztuki bagażu specjalnego, np. wózka dziecięcego lub fotelika samochodowego. Dzieci powyżej 2. roku życia mogą mieć na pokładzie jedną sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 50x40x20 cm, bez limitu wagowego.
Dodatkowo, przewoźnik umożliwia rodzicom dzieci poniżej 5. roku życia bezpłatną usługę pierwszeństwa wejścia na pokład.
Lufthansa
Koszty: Dzieci do 2. roku życia podróżują w cenie odpowiadającej 10 proc. ceny biletu normalnego, natomiast dzieci do 11. roku – w cenie 75 proc. ceny biletu normalnego.

Bagaż:
Dzieciom poniżej 2. lat przysługuje bezpłatny transport jednej sztuki bagażu o wadze do 23 kg (z wyłączeniem taryfy Light w klasie ekonomicznej na trasach europejskich). Wózek dziecięcy odbiera przed lotem pracownik linii i zwraca po wylądowaniu, nie ma więc konieczności nadawania go jako bagażu.
Dodatkowo, na pokładzie samolotu można podgrzać butelkę lub jedzenie dla dzieci, a w łazienkach znajdują się przewijaki. Samoloty latające na długich trasach wyposażone są także w łóżeczka dla najmłodszych dzieci. Podczas wszystkich kursów załoga oferuje dzieciom układanki i książeczki do kolorowania.