Reklama.
Rówieśnicy potrafią być bezlitośni. Nie tylko dzieci, ale i dorośli żyją w poczuciu wstydu, bo każda "inność” jest zawsze niechętnie odbierana przez ludzi, a ich komentarze mogą podłamać wiarę w siebie wiele osób.
Może cię zainteresować także: Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry? Pielęgnacja skóry dziecka, czyli jak oswoić AZS
Może cię zainteresować także: "Czy to zaraźliwe?". Dziewczyna cierpiąca na bielactwo przełamuje tabu
Moja córka od dziecka miała problem ze skórą. Mamy lepsze i gorsze chwile, są momenty wyciszenia, ale potem choroba powraca. Gdy córka była w przedszkolu, nikogo nie raziły jej ręce i twarz pokryte krostkami. Dopiero gdy poszła do szkoły, okazało się, że w oczach innych dzieci jest inna, chora, wybrakowana, obrzydliwa. Trudno powtórzyć słowa, które pojawiały się w rozmowach w końcu tak młodych osób, ale mogę tylko powiedzieć, że córka wracała zapłakana ze szkoły i zaczęła nosić bluzki z długimi rękawami, niezależnie od pogody.
Bała się pokazać komukolwiek swoje ciało, bała się pytań i wyśmiewania. Z pogodnej i uśmiechniętej dziewczynki stała się zalęknioną i niepewną siebie osobą. Prosiłam wychowawczynię, by porozmawiała z dziećmi na temat alergii, by opowiedziała im o AZS. Niestety ona sama niewiele wie na ten temat, więc poprosiłam znajomą lekarkę, by odwiedziła dzieci w szkole. Nie powiem, że sytuacja zmieniła się diametralnie, ale z pewnością mniej dzieci dokucza mojej córce.