Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry? Pielęgnacja skóry dziecka, czyli jak oswoić AZS

Delikatna i wrażliwa skóra dziecka wymaga szczególnej troski.
Delikatna i wrażliwa skóra dziecka wymaga szczególnej troski. Fot. tec_estromberg / http://bitly.com/1xnEkwv / http://bit.ly/mamadu
Skóra niemowlęcia i małego dziecka wymaga szczególnej troski. Często określamy ją mianem wyjątkowo delikatnej. Co tak naprawdę kryje się za tymi słowami i jak zadbać o skórę z problemami?


Skóra dziecka

Skóra dziecka znacznie różni się od skóry osób dorosłych. Właśnie dlatego jest bardziej narażona na podrażnienia i wymaga szczególnej pielęgnacji. Na czym polega różnica?

W ciągu pierwszych czterech lat życia dziecka, jego skóra będzie nieustannie się zmieniać, aby upodobnić się do skóry dorosłego. Zaraz po porodzie skóra dziecka jest prawie dwa razy cieńsza od dojrzałej skóry, jest jałowa i pokryta mazią płodową. Ta substancja tworzy naturalną barierę ochronną. U dzieci urodzonych przedwcześnie, w zależności od ich niedojrzałości, skóra bywa całkowicie niegotowa na spotkanie ze światem zewnętrznym. Pielęgnacja wcześniaków jest prawdziwym wyzwaniem dla rodziców, ponieważ ich skóra dojrzeje dopiero 2-3 tygodnie po porodzie.


Dlaczego skóra jest taka ważna?
Wbrew pozorom skóra dziecka pełni bardzo wiele funkcji, a jej zdrowie i dobra kondycja wpływają na całe życie malucha.

Po pierwsze - jest barierą ochronną. Jej zadaniem jest uchronić dziecko przed drobnoustrojami - bakteriami, wirusami i grzybami, czynnikami fizycznymi - takimi jak promieniowanie słoneczne, czynnikami chemicznymi - czyli kosmetykami, chemią gospodarczą oraz substancjami toksycznymi oraz urazami mechanicznymi.


Po drugie - skóra dziecka bierze udział w termoregulacji jego ciała - ze względu na jej cienki naskórek łatwo może dochodzić do utraty ciepła.

Po trzecie - małe dziecko poznaje świat za pomocą zmysłu dotyku. Problemy skórne powodują więc znaczący dyskomfort oraz są dla dziecka barierą podczas odkrywania świata.

AZS - Atopowe Zapalenie Skóry

To jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry. W 85 procentach przypadków ujawnia się u małych dzieci - przed ukończeniem piątego roku życia.


Charakterystyczna dla AZS jest zmienność przebiegu choroby - okresowo pojawiają się wzmożone problemy skórne i równie niespodziewanie objawy mogą się wyciszać. Jednak nawet podczas remisji, skóra dziecka z AZS jest skórą bardzo wrażliwą. Największym dyskomfortem dla chorych na AZS jest świąd, a jego intensywność zależy od nasilenia objawów choroby. Przykre dla dziecka objawy choroby można łagodzić stosując odpowiednie preparaty - takie jak linia kosmetyków dla skóry problemowej Demsa.

Atopowe zapalenie skóry towarzyszy przez całe życie, lecz z wiekiem mogą następować coraz dłuższe - czasem nawet kilkuletnie, okresy wyciszenia objawów.

Atopowe Zapalenie Skóry a wiek dziecka

Ze względu na wiek dziecka przebieg i objawy choroby mogą być różne.

AZS w okresie niemowlęcym i wczesnego dzieciństwa do 2 roku życia
Skóra najmłodszych ze względu na swoją odmienną budowę jest bardziej podatna na uszkodzenia, podrażnienia, wysuszenie oraz zakażenia. Cienki naskórek, przez który łatwo odparowuje woda, często jest przyczyną przesuszania skóry dziecka. Neutralne pH skóry i niedoskonała termoregulacja sprawiają, że skóra dzieci nie jest w stanie skutecznie bronić się przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Atopowe Zapalenie Skóry w tym wieku najczęściej objawia się suchością i szorstkością skóry, która tracąc swoją elastyczność staje się jeszcze bardziej podatna na uszkodzenia: pęknięcia i otarcia. Zmiany mogą również przybierać postać grudek, strupów i nadżerek. Zazwyczaj zmiany pojawiają się na twarzy dziecka oraz stopniowo rozszerzają się na szyję oraz tułów. Świąd towarzyszący chorobie w dużym stopniu zakłóca spokój malca, a nawet utrudnia mu spokojny odpoczynek w nocy.

AZS w okresie późno-dziecięcym od 3 do 11 roku życia
W tym wieku najczęściej występują zmiany w postaci grudek i blaszek z lichenizacją - czyli zgrubieniem skóry, spowodowanym przewlekłym drapaniem i stanami zapalnymi skóry. Bardzo rzadko pojawiają się zmiany skórne sączące.

Największym problemem w pielęgnacji skóry dziecka w tym wieku jest jego wyjątkowa aktywność. Pot i urazy utrudniają gojenie się zmian. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na dłoniach, stopach, w okolicy kostek, kolan i nadgarstków - a te bywają często narażone na brud i skaleczenia.
Problemy skórne w tym wieku mogą ustąpić samoistnie, a w okresach remisji występować w postaci przebarwień skóry.

AZS w okresie młodzieńczym i w życiu dorosłego
W tym przedziale wiekowym choroba zazwyczaj przyjmuje jedną z dwóch postaci: okresowe nawroty i remisje w postaci szorstkości, suchości i pogrubienia skóry oraz zmiany jej zabarwienia na lekko brązowy lub uogólniona lecz łagodna egzema.

Przewlekły charakter choroby powoduje skłonność do tworzenia się rozległych zlichenizowanych blaszek. Zmiany skórne występują symetrycznie i są zlokalizowane na twarzy, na górnych częściach ramion i pleców, na kończynach oraz grzbietowych powierzchniach rąk i stóp oraz grzbietach palców rąk i stóp. Przebiegowi choroby towarzyszy świąd, dokuczliwy zwłaszcza w nocy, powodujący bezsenność, zmęczenie i drażliwość. Czytaj więcej

Choć AZS może przybierać bardzo wiele form i równie odmienne są przyczyny tej choroby - pielęgnacja skóry problemowej pozostaje jednym z najważniejszych oręży w rękach rodziców.

Oswoić AZS - jak prawidłowo pielęgnować skórę problemową

Podczas codziennej pielęgnacji i utrzymania higieny skóry, kluczowym elementem staje się dobór odpowiednich kosmetyków i preparatów.

Jak pielęgnować by pomóc, a nie zaszkodzić?
Zabiegi pielęgnacyjne skupiają się na zapewnieniu skórze odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Odpowiednie preparaty złagodzą objawy choroby (świąd, pieczenie, zaczerwienienie, przesuszenie skóry), będą zapobiegać zaostrzeniu i rozwojowi stanu zapalnego oraz odbudują warstwę ochronną skóry.

Wybierając kosmetyki należy wybierać środki o specjalnym przeznaczeniu. Czym różnią się preparaty dedykowane skórze atopowej od klasycznych kosmetyków dla dzieci?

Przede wszystkim są bogatsze w składniki aktywne i sprzyjają zachowaniu ochronnego lipidowego płaszcza skóry. Wolne są również od składników szkodliwych, takich jak: parabeny (substancje konserwujące), barwniki i substancje zapachowe, które powszechnie występują w kosmetykach o ogólnym przeznaczeniu.

Pielęgnacja krok po kroku

Oczyszczanie
Optymalna temperatura kąpieli nie powinna przekraczać 37 stopi Celsjusza. Zbyt gorąca woda będzie wzmagała swędzenie skóry. Kąpiele powinny być krótkie i trwać około 5 minut - na zakończenie można do wody dodać preparaty natłuszczające. Taki zabieg zapobiegnie nadmiernemu przesuszeniu skóry, a kosmetyki dla skóry atopowej skutecznie ją oczyszczą, nie naruszając jednocześnie jej bariery ochronnej. Nie powinno się stosować mydeł, ponieważ ich zasadowe pH sprzyja jeszcze większemu przesuszeniu. Skóra atopowa jest bardzo delikatna nie należy jej mocno szorować i mocno wycierać ręcznikiem.
Nawilżanie i natłuszczanie
Bezpośrednio po delikatnym osuszeniu, należy nałożyć odpowiedni preparat nawilżająco-natłuszczający.
Warto przed zakupem preparatów sprawdzić, czy są hipoalergiczne, przebadane dermatologicznie oraz czy posiadają udowodnioną klinicznie skuteczność. W pielęgnacji tak wymagającej skóry nie ma miejsca na eksperymenty.

Demsa – kompleksowa ochrona skóry atopowej na co dzień i w zaostrzeniach

Kosmetyki DEMSA są doskonałą odpowiedzią na potrzeby wymagającej skóry z AZS. Dzięki szerokiemu wachlarzowi preparatów, można bez trudu dobrać produkty odpowiednie w fazie remisji lub zaostrzenia objawów choroby.

Bogaty naturalny skład preparatów DEMSA zapewnia skórze kompleksową ochronę dzięki wielokierunkowemu działaniu:

KOJĄCEMU (za które głównie odpowiedzialne są 4 ekstrakty roślinne):
- łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, będące objawem stanu zapalnego skóry (rabarbar dłoniasty, tarczyca bajkalska, lukrecja, witamina E, bisabolol)
- hamuje rozwój bakterii na skórze (rabarbar dłoniasty, tarczyca bajkalska, bisabolol)
- łagodzi świąd, który szczególnie wzmaga się wieczorem (selernica)

NAWILŻAJĄCEMU:
- odbudowuje barierę ochronną skóry, dzięki czemu skóra lepiej broni się przed wpływem czynników drażniących (kompleks cholesterolu, ceramidów i kwasów tłuszczowych, masło shea)
- nawilża skórę skutecznie wiążąc wodę w naskórku i zapobiegając jej utracie (kwas hialuronowy, gliceryna, olej z awokado)
- uzupełnia lipidy w naskórku (trójglicerydy kwasu kaprynowego i kaprylowego)
- wspomaga procesy naturalnej regeneracji naskórka (olej z awokado, alantoina, witamina E)
- przywraca optymalną kondycję skóry – jej miękkość gładkość i elastyczność Czytaj więcej

DEMSA na codzień

Preparaty DEMSA chronią i koją skórę wysuszoną, podrażnioną i swędzącą. Wspierają odbudowę warstwy ochronnej skóry i poprawiają jej nawilżenie. W skład preparatów do codziennej pielęgnacji wchodzą: krem do twarzy, krem do ciała oraz preparat myjący.

DEMSA w zaostrzeniach

W sytuacjach zaostrzenia objawów atopowego zapalenia skóry, konieczna jest bardziej intensywna pielęgnacja. Gdy skóra jest silnie podrażniona, popękana lub występuje skrajne jej przesuszenie i swędzenie - doskonale sprawdzą się i przyniosą ulgę preparaty Demsa, dedykowane osobom z zaostrzonymi problemami skórnymi. W skład preparatów do pielęgnacji w stanach zaostrzenia wchodzą: skoncentrowany krem do ciała, żel intensywnie nawilżający i intensywny balsam łagodzący swędzenie.
Starannie wybrane preparaty wysokiej jakości, stosowane do codziennej pielęgnacji skóry, to klucz do komfortowego życia z AZS. Należy pamiętać, że w tej chorobie pielęgnacja i higiena - to terapia.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Strach jest zaraźliwy. Psycholog: zanim zaczniesz tłumaczyć dziecku świat, przepracuj swoje lęki

B JAK BEZPIECZEŃSTWO, B JAK BELLA BABY HAPPY PANTS

0 0Dom najbezpieczniejszym miejscem? To mit – zobacz, ile zagrożeń czyha na twoje dziecko
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"