W tych aptekach nie kupisz środków antykoncepcyjnych. Właściciel powołuje się na klauzulę sumienia

Sieć nie jest mała i dostępna w wielu mniejszych i większych miastach w Polsce.
Sieć nie jest mała i dostępna w wielu mniejszych i większych miastach w Polsce. Facebook.com
Klauzula sumienia w ostatnim czasie mocno grzeje. Usłyszał o niej chyba każdy, w różnych kontekstach. Nie do końca jest jasne, czym właściwie jest. Wiadomo natomiast, że realnie zagraża autonomii i decyzyjności indywidualnej jednostki. Z tym większą mocą, im bardziej się rozpycha.


Tym razem dotarła do aptek… I tak oto bez żadnej podstawy prawnej duża sieć aptek odmawia pacjentkom sprzedaży środków antykoncepcji.

Na jednej z facebookowych grup kobieta zamieściła post, w którym opisała sytuację, w której farmaceuta w jednej z aptek odmówił jej sprzedaży tabletek antykoncepcyjnych. Farmaceuci powołali się przy tym na klauzulę sumienia. Szkopuł tkwi w tym, że nie mają do tego prawa.

Odebrało mi mowę. Apteka dr Optima, ul. Królewska 59, Grodzisk Mazowiecki - Niestety tej recepty u nas Pani nie...

Opublikowany przez Agnieszka Dżana Papis na 23 marca 2017
Komentując sprawę autorka posta dodaje:
Agnieszka
Autorka posta

Dowiedziałam się, że zarządzenie wewnętrzne obowiązuje w całej sieci. Jednocześnie jest nielegalne w świetle przepisów dotyczących sposobu działania aptek. Te zakładają, że apteki powinny zapewniać pełen asortyment, a klauzula sumienia nie obowiązuje farmaceutów, tylko lekarzy i to w bardzo niewielu przypadkach.

Zgłosiłam skargę do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego.

"Nie, bo nie"
W celu zweryfikowania informacji wykonałam kilka telefonów do punktów sieci w różnych miastach. Grodzisk Mazowiecki, Sieradz, Ciechanów…

W każdym na pytanie o dostępność konkretnych tabletek słyszałam podobną odpowiedź – Nie prowadzimy sprzedaży środków antykoncepcyjnych – Powód? – Nie, bo nie oraz nie mogę pani powiedzieć nic więcej. – zrozumiałe, że jeśli pani nie może, to pewnie ktoś udzielił jej stosownych wytycznych.

Abonent czasowo niedostępny
Próbuję więc skontaktować się z właścicielem, którego numer telefonu jest podany na oficjalnej stronie. Pewnie niezbyt szczęśliwie dla rzeczonego właściciela. Nie jestem zaskoczona faktem, że telefon jest wyłączony – unikanie odpowiedzi na niewygodne pytania jest bardzo oczywiste.
Z pewnym niedowierzeniem obserwujemy, to co dzieje się w kwestii obywatelskich swobód w ostatnim czasie, szczególnie w odniesieniu do szeroko pojętych praw kobiet.

Napisz do autora: magda.wozniak@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...