Czy twoje dziecko już to robi? Lista obowiązków dzieci w wieku 9-16 lat

Dzieci powinny mieć swoje obowiązki w domu.
Dzieci powinny mieć swoje obowiązki w domu. Fot. zigf/123rf.com
Dzieciństwo to jeden z najpiękniejszych i najbardziej beztroskich okresów życia. Czas zabawy, bezgranicznej wiary w marzenia i chodzenia z głową w chmurach. Nie możemy jednak zapomnieć też o tym, że jest to okres, kiedy dziecko uczy się odpowiedzialności i funkcjonowania w świecie.

Nie znaczy to, że powinniśmy pozbawiać nasze potomstwo całej beztroski dzieciństwa, byle tylko za wszelką cenę pokazać im jak wygląda dorosłość, jednak warto angażować je w codzienne domowe obowiązki. Szczególnie, że dzięki Almaturowi, możesz je teraz całkiem nieźle zmotywować.


Dziecko wykonując proste czynności w domu, może zapracować na swoje wakacje i dostać zniżkę na letni obóz. Wystarczy, że nakręci krótki film albo zrobi zdjęcie pokazujące, jak pomaga w pracach domowych, zaloguje się na stronie mojewakacje.almatur.pl oraz umieści na niej link do wideo lub fotografii. Łącznie może dostać aż 600 złotych rabatu na wymarzony wyjazd. Do czego najlepiej zaangażować nasze dorastające dziecko?

Wyrzucanie śmieci
Już dziewięcio czy dziesięcioletnie dziecko możemy zaangażować do codziennego wyrzucania śmieci. Możemy ustalić z nim, że robi to zaraz po powrocie ze szkoły. Oprócz nauki obowiązkowości wykształcimy w nim dobry nawyk. Od biura Almatur nasze dziecko dostanie za tę pracę 20 zł zniżki na wakacje.


Społeczna aktywność
Coraz więcej mamy cieplejszych dni, które pozwalają na zaangażowanie dzieci w pomoc także na zewnątrz. Nastolatek może poświęcić się np. sprzątaniu okolic szkoły w ramach charytatywnej akcji. Taka praca, poza przynoszeniem korzyści dla ogółu, uczy też wrażliwości na sprawy społeczne. A w tym przypadku także super nagroda, bo nakręcenie filmu lub zrobienie zdjęcia podczas udziału w tego rodzaju inicjatywie to aż 150 zł zniżki na wyjazd.

Zrobienie prania
Czwartoklasista nauczy się z łatwością segregowania prania według kolorów, wkładania odpowiedniej ilości rzeczy do pralki i wybierania programu właściwego do rodzaju prania, dlatego może pomagać nam w tym obowiązku. Możemy ustalić, że w każdą sobotę dziecko robi jedno lub dwa prania, po czym rozwiesza je i po wyschnięciu składa i chowa do szafek. Na pewno zrobi to chętnie, jeśli dowie się, że jego obóz może być dzięki temu tańszy o 30 zł.
Odkurzanie
Dziewięcioletnie dziecko powinno już zadbać o porządek w swoim pokoju i jego obowiązków możemy włączyć odkurzanie. Nastolatkowi możemy powierzyć posprzątanie podłóg w całym mieszkaniu. Nie zajmuje to zwykle więcej niż pół godziny a zaoszczędzisz kolejne 30 zł.

Opieka nad młodszym rodzeństwem
Starsze dziecko nie powinno zastępować nas, rodziców, jednak może od czasu do czasu zaopiekować się młodszym rodzeństwem. Wspólna zabawa, pomoc w nauce literek i cyferek oraz przy ubieraniu to odpowiednie obowiązki dla starszego brata lub siostry.

Robienie zakupów z listą
Nastolatkowi możemy powierzyć zrobienie zakupów zgodnie z przygotowaną wcześniej listą. Dziecko dzięki temu poczuje, że mamy do niego zaufanie i powierzamy mu pieniądze. Jednocześnie zwiększy się też jego świadomość dotycząca cen produktów i planowania wydatków.

Każdą z tych czynności dziecko może uwiecznić na zdjęciu lub filmie i dostać dzięki temu zniżkę na swój wakacyjny wyjazd z Almaturem. Są to proste obowiązki, dzięki którym nauczy się odpowiedzialności oraz dobrych nawyków pozwalających utrzymać porządek wokół siebie. A my zyskamy dodatkowy czas na chwilę odpoczynku lub spędzenie czasu razem z rodziną.

Artykuł powstał z organizatorem wyjazdów dla dzieci i młodzieży – biurem podróży Almatur

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE