Zwierzątko dla dziecka – jakie wybrać? Kolor pomoże ci podjąć decyzję

Fot. materiały prasowe
Dzieci z natury lubią zwierzęta i pragną się nimi opiekować. Warto jest mądrze wspierać dziecięcą sympatię do świata przyrody, sprawiając maluchowi odpowiednie dla niego zwierzątko domowe. Co to znaczy jednak „odpowiednie”? Jak je wybrać? Zacznij od zdefiniowania, jaki typ charakteru posiada twoje dziecko.

Taylor Hartman w swojej książce „Kod kolorów – typy osobowości zaszyfrowane w kolorach” wyróżnił cztery rodzaje usposobienia człowieka: czerwony, niebieski, biały i żółty. Skorzystaj z tego prostego podziału. Sprawdź, który z opisanych przez Hartmana typów najlepiej określa twojego malucha i jakie zwierzątko pasuje do danego typu osobowości.

Jakie zwierzątko dla dziecka w typie czerwonym
Według Hartmana typ czerwony to osobowość urodzonego przywódcy. Dzieci o takim charakterze są zdecydowane i pewne siebie, a działanie to ich żywioł. Czasem ich reakcje bywają gwałtowne. Maluchy w typie czerwonym mogą mieć skłonność do dominowania oraz kontrolowania sytuacji. Bywają też niecierpliwe. Są za to bardzo samodzielne i niezależne.

Jeśli twoje dziecko reprezentuje taki typ, zdecyduj się na zwierzaka, z którym maluch będzie miał okazję aktywnie spędzać czas. Wybierz dla swojego dziecka komunikatywnego towarzysza, lubiącego kontakt z człowiekiem, inteligentnego i skorego do wspólnych psot. Unikaj małych, płochliwych zwierzątek, z którymi nie można się bawić. Szybko znudzą one i zniecierpliwią twojego malucha.


Zdecydowanie najlepszym wyborem będą zatem aktywne zwierzaki, takie jak fretka, koszatniczka lub szczur. Możesz też pomyśleć o zakupie psa. Małemu liderowi będzie łatwiej zapanować nad pupilem, a w zamian pies pomoże twojemu dziecku złagodzić zadziorny charakter.
Zwierzęta domowe dla dzieci w typie białym
Dziecko białe to typowy indywidualista. Maluchy o tym typie osobowości są raczej małomówne i bywają samotnikami. Sprawiają wrażenie zamkniętych w sobie i dobrze czują się w swoim towarzystwie. Mogą niechętnie angażować się w różne działania i aktywności w grupie. Mają natomiast bardzo bogate życie wewnętrzne.

Do dziecka w typie białym pasuje spokojne, łagodne zwierzątko, które nie będzie natrętnie dopominać się bliskości. Wybierz pupila, który przemówi do jego ogromnej wyobraźni. Nie decyduj się na popularne i powszechnie spotykane małe zwierzątka. Oryginalny i ciekawy zwierzak z pewnością łatwiej znajdzie drogę do serca małego indywidualisty.

Dobrym wyborem będą piękne i łagodne gady. Zainteresuj się różnymi gatunkami żółwi. Jeśli twoje dziecko jest starsze i ma już doświadczenie w hodowli zwierząt, z pewnością zaciekawią go gekony lub kameleony. Jeśli jednak nie przepadasz za gadami, a przy tym masz w domu więcej miejsca, rozważ zakup kota. Mały, wrażliwy introwertyk na pewno wspaniale odnajdzie się w kontakcie z tym zwierzakiem.
Zwierzęta dla maluchów w typie niebieskim
Dziecko w typie niebieskim jest urodzony analitykiem i obserwatorem. Ma łagodny sposób bycia i jest bardzo wrażliwe. Bardzo ważne są dla niego relacje z innymi ludźmi. Ze wszystkich typów ten jest najbardziej rzetelny, skrupulatny i zdyscyplinowany. Jeśli podejmuje się czegoś, robi to najlepiej, jak potrafi. Dziecko w tym typie może być mało pewne siebie i miewać zmienne nastroje.

Ponieważ dziecko reprezentujące taką osobowość jest bardzo sumienne, możesz zdecydować się na zakup zwierzątka wymagającego starannej opieki. Idealni pupile dla takiego malucha zapewnią mu pole do ciekawych obserwacji. W takim dziecku możemy łatwo obudzić duszę przyrodnika. Wykorzystajmy tę możliwość i kupmy zwierzątko, którego hodowla zajmuje więcej czasu, ale ma potencjał przerodzenia się w prawdziwą pasję małego naukowca. Sukcesy w hodowli własnych zwierzątek pomogą dziecku niebieskiemu rozwinąć wiarę w siebie.

Dobrym pomysłem dla maluchów niebieskich jest akwarium z rybkami. Maluch z pewnością będzie starannie kontrolował warunki życia swoich pupili i dbał o czystość. Innym ciekawym rozwiązaniem będzie terrarium z rzadkimi owadami, takimi jak patyczaki lub liśćce. Można też sprezentować małemu naukowcowi hodowlę mrówek.
Zwierzęta dla dzieci w typie żółtym
Dziecko o osobowości w typie żółtym to mały entuzjasta i wieczny optymista. Jest kreatywne i pełne życia. Maluch o takim charakterze kocha zabawy w grupie i najlepiej czuje się w licznym towarzystwie. Jest bardzo komunikatywny i pewny siebie. Bywa nieco roztrzepany.
Jeśli twoje dziecko reprezentuje taki typ osobowości, wybierz dla niego zwierzaka, który z natury jest wesoły i nie wymaga stwarzania mu specjalnych warunków. Zbyt oryginalne lub trudne w hodowli zwierzątka mogą zniechęcić malucha typu żółtego. Nie musisz więc udawać się do sklepu z egzotyczną fauną. Twoje dziecko będzie cieszyć się nawet najpopularniejszym zwierzakiem. Ponieważ dzieci typu żółtego łatwo się nudzą, wybierz zwierzątko aktywne, które chętnie się bawi, a jego obserwacja dostarcza mnóstwa wesołej rozrywki.

Idealnym zwierzakiem dla dziecka typu żółtego będzie chomik syryjski, dżungarski lub chomik Roborowskiego. Jeśli masz więcej miejsca, możesz kupić świnkę morską. Generalnie, małemu entuzjaście przypadną do gustu wszystkie żywiołowe i urocze gryzonie.

Zanim kupisz gryzonia, dowiedz się, ile kosztuje jego utrzymanie

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z zaplo.pl – serwisem oferującym pożyczki na raty online

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE