Zwykle pary decydują się na dzieci w niewielkich odstępach czasu, myśląc, że tak jest najlepiej dla dzieci i najłatwiej dla rodziców. Bo przecież dzieci bawią się ze sobą, mają podobne zainteresowania, mogą wspólnie spędzać czas i się nie nudzą, a i z pieluch można się szybciej uwolnić, by już nigdy do nich nie wracać.
Jednak coraz częściej decydujemy się także na późne macierzyństwo. Nasze dzieci idą do szkoły, dorastają, a my chcemy kolejny raz poczuć to samo, co kilkanaście lat temu, gdy przywitałyśmy na świecie nasze pierwsze maleństwo. Tym razem z doświadczeniem wyciągniętym z życia.
I co dalej? Stajemy przed naszym prawie już dorosłym dzieckiem i oznajmiamy, że w domu pojawi się maluch. Jaka jest reakcja? Jakie konsekwencje? I w końcu jaki wpływ mają na siebie mały i duży człowiek?
Mama już nie tylko moja
Pierwszym problemem, z jakim możemy się zetknąć to poczucie odrzucenia u naszego starszego dziecka. Nawet jeśli maluch nie pojawił się jeszcze na świecie, a my poświęcamy starszakowi tyle samo czasu co kiedyś, nastolatkowi może wydawać się, że teraz nie będzie już mógł liczyć na czas rodziców. Przez tyle lat był sam i taka sytuacja była dla niego idealna. Nie chce żadnych zmian, szczególnie jeśli mają dotyczyć pojawienia się małego, rozwrzeszczanego dziecka.
Dwójka jedynaków w jednym domu
Starszak całe dzieciństwo spędził jako jedyne dziecko. Kolejne też wychowa się bez ciągłego kontaktu z innymi maluchami. Dlatego często mówi się, że posiadanie dwójki dzieci w dużym odstępie czasu można porównać do wychowywania dwójki jedynaków. Czy rzeczywiście tak to wygląda? W dorosłym życiu dzieci przestaną przecież czuć dużą różnicę wieku i pozostanie im brat lub siostra, u którego można znaleźć wsparcie.
Cenne doświadczenie dla starszaka
Muszą też znaleźć się pozytywne aspekty decyzji o dużej różnicy wieku dzieci. Starsze z nich może nauczyć się bardzo dużo podczas opieki nad młodszym i wynieść wiele cennego doświadczenia. Oczywiście nie możemy wyręczać się starszakiem w opiece i wychowaniu malucha, ale możemy wspólnie wyznaczyć kilka prostych obowiązków, polegających chociażby na zabawie z młodszym bratem lub siostrą.
Przykład do naśladowania
Maluch wychowując się w towarzystwie dużo starszego rodzeństwa, będzie chciał je naśladować. Starszy brat lub siostra może stać się przykładem, a nawet bohaterem dla młodszego dziecka. Jest już przecież taki dorosły, potrafi tyle rzeczy, może sam wychodzić z domu, brać malucha na ręce, opowiada o świecie i tak wiele wie. Z pewnością wiele zachowań młodsze dziecko podpatrzy u starszego.
Dojrzałe macierzyństwo
Kiedy decydujemy się na drugie dziecko po kilkunastu latach od urodzenia pierwszego, jesteśmy zdecydowanie bardziej doświadczone i wiemy, jakich błędów nie popełniać. Mamy też na tyle dużą wiedzę, że możemy mądrze połączyć wychowanie dzieci z tak różnymi potrzebami - niemowlaka i nastolatka.
Nie ma idealnej różnicy wieku pomiędzy rodzeństwem. Każda ma swoje wady i zalety. Kiedy między dziećmi jest kilkanaście lat, początki mogą być trudne, ale jest cała masa cudownych momentów, kiedy maluch i nastolatek spędzają czas razem. A uroki dojrzałego macierzyństwa? Wiesz zdecydowanie więcej niż za pierwszym razem. O dzieciach, o życiu, o sobie.