
Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na skład mleka. To przecież bardzo ważne, żeby znalazły się w nim wszystkie składniki potrzebne maluchowi. To nie marka czy cena powinna być wyznacznikiem, a właśnie zawartość opakowania.
Wybierając mleko modyfikowane, często kierujemy się znajomością marki, czy też ceną. Nie zapominajmy jednak, że mleko modyfikowane jest produktem spożywczym, dlatego zwracajmy szczególną uwagę na jego skład i stopień przetworzenia. Jaki powinien być idealny skład mleka modyfikowanego? Przede wszystkim, im bliższy jest on mleku matki, tym lepiej.
Warto zwrócić uwagę na dwa bardzo ważne składniki w diecie: węglowodany (cukry) i tłuszcze oraz to, w jakiej postaci są one dodane do mleka. Źródłem węglowodanów w mleku matki jest przede wszystkim laktoza. Mieszanki, które dodatkowo zawierają syrop glukozowy czy maltodekstrynę nie są dobrym wyborem. Oba te składniki mogą powodować, chociażby skoki insuliny u maluszka. Olej palmowy, równie często dodawany do mieszanek, może z kolei pogarszać wchłanianie tłuszczów i wapnia u dzieci. Przekłada się to także na niższą gęstość mineralną kości. Dlatego lepiej unikać mlek modyfikowanych, w których składzie występuje.
Warto wybierać mieszanki produkowane z pełnego mleka, które są znacznie mniej przetworzone niż te oparte na serwatce. Dobrym przykładem mlek modyfikowanych wysokiej jakości są te oparte na mleku kozim, które ostatnio pojawiły się na rynku polskim.
To, jakie wybierzemy mleko, zależy przede wszystkim od zdrowia naszego dziecka oraz jego tendencji do alergii. Jeśli maluch jest zdrowy i nie ma żadnych objawów uczulenia czy skazy białkowej, możemy podawać mu mleko dostosowane do jego wieku. Po szóstym miesiącu życia możemy podawać mleko następne. Jest to zwykłe mleko modyfikowane z zawartością odpowiednich witamin, minerałów i składników odżywczych. Dla dzieci z alergią genetyczną odpowiednie będzie mleko hipoalergiczne. Jest ono oznaczone na opakowaniu literami HA i można je podawać także maluchom z kolkami i wzdęciami. Mleka dla dzieci z tendencjami do ulewania oznaczone są symbolem AR. W ich składzie znajdują się dodatkowe substancje zagęszczające zapobiegające cofaniu się treści żołądka. W sklepach znajdziemy także produkty z kwasami tłuszczowymi LCPUFA - dla wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową. Jest też modyfikowane mleko kozie - odpowiednie dla każdego malucha.
Niedawno firma Capricare z Nowej Zelandii wprowadziła na Polski rynek modyfikowane mleko kozie, które może być podawane większości dzieci. Zawiera dużo mniej białek alergennych niż krowie, więc podając je dziecku, minimalizujemy ryzyko wystąpienia uczulenia. Jest produkowane z pełnego mleka, więc zawiera bardzo dużo składników odżywczych. Dodatkowo tworzy w żołądku dziecka dużo delikatniejszy skrzep kazeinowy niż mleko krowie, dlatego jest lepiej trawione i nie cofa się tak bardzo.