"Baby box"- radni z Żor wpadli na pomysł nietypowego "becikowego". Czy przyjmie się w Polsce, tak jak w Finlandii?

Pomysł jest na razie rozpatrywany przez władze miasta, a jego realizacja zależy od kosztów.

Dwóch radnych, mieszkańców Żor, Jacek Miketa i Piotr Huzarewicz, wpadło na pomysł, który od wielu lat praktykowany jest w Finlandii. Chodzi o wręczanie rodzicom tuż po narodzinach dziecka specjalnego pudełka, podobnie jak to się dzieje w fińskich szpitalach.

W Finlandii od 75 lat
Każdy noworodek w Finlandii otrzymuje wyprawkę, która składa się ze specjalnego pudełka z materacem, dużej ilości ubranek, książek-poradników o wychowywaniu dzieci, smoczków, butelek i zabawek. Jest to dość bogaty zestaw. Program dla niemowląt ”Baby box”, który wprowadzony został 75 lat temu, pomógł (wg bbc.com) Finlandii osiągnąć jeden z najniższych na świecie wskaźników śmiertelności niemowląt. W Wielkiej Brytanii także wprowadzono kartonowe pudełka, po tym, jak pojawiły się doniesienia, że spanie w tak niewielkiej, wydzielonej przestrzeni może mieć wpływ zmniejszenie ryzyka śmierci łóżeczkowej.
Baby Box in Finland

Baby box in Finland is the coolest idea ever. Can we have this here please? Maybe not gov funded but we can do it ourselves & make available for every new mom. What do you think BIRCHBOX Jessica Alba SmartyPants Vitamins you ladies have the best products for moms & babies & I could make some easy-going yoga videos to help moms & partners feel connected, strong & grounded. Maybe I could knit some baby hats too

Opublikowany przez Tara Stiles na 9 styczeń 2017
Dużym plusem tego fińskiego pomysłu jest także mobilizacja kobiet do wykonywania zalecanych badań w czasie ciąży. Warunkiem otrzymania pudełka nie jest bowiem stan majątkowy ciężarnej, a fakt, czy jest pod stałą opieką lekarską. Choć rodzice w Finlandii mają prawo wyboru pudełka lub pieniędzy, 95% decyduje się jednak na przyjęcie ”baby boxa”.

Pudełko zamiast body?
W Polsce kobietom także wręczane są „wyprawki” dla dziecka. Oczywiście rodzaj wyprawki, jej forma i koszt, zależne będzie od miejsca zamieszkania. W Żorach jest to dziś body dla noworodka z wizerunkiem miejskiej maskotki-Żorka.
Radni z Żor wycenili koszt takiego zestawu ”baby box” na 200-300 zł, ale wydaje nam się, że jest to koszt jego uboższej wersji. Jak wyjaśnia radny Jacek Miketa dla dziennikzachodni.pl, dla budżetu miasta w skali roku, byłby to koszt miedzy 250 a 350 tys. zł. ”Ktoś może powiedzieć, że to dużo, ja uważam, że to wartościowy pomysł, aby pokazać, że miasto chce walczyć z problemem depopulacji. Na Śląsku mamy duży dopływ mieszkańców i wysoką umieralność, a narodzin nie ma zbyt wielu”-dodaje Miketa.


Czy pomysł wejdzie w życie okaże się wkrótce
Władze miasta jak donosi dziennikzachodni.pl. postanowiły zapoznać się z pomysłem i wysłały zapytanie do Ambasady Finlandii o udostępnienie pokazowego”baby boxa”.

Pomysł przekazywania rodzicom takiego pudełka, pełniącego także funkcję łóżeczka przez pierwsze tygodnie życia, nie pojawił się w Polsce po raz pierwszy. Kilka lat temu w Łodzi, radni także próbowali przeforsować podobny pomysł, jednak ich wycena zamknęła się w kwocie ok. 760 zł. Niestety, były to koszty nie do podźwignięcia dla budżetu miasta. Czy tak będzie i tym razem?

źródło: www.dziennikzachodni.pl
bbc.com/news
britishbabybox.com
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE