Udało się postawić zarzuty, bo piła alkohol w trakcie porodu, a nie tylko w czasie ciąży. Absurdy prawa!

Ciężarne pijące alkohol nie ponoszą odpowiedzialności karnej.
Ciężarne pijące alkohol nie ponoszą odpowiedzialności karnej. nenovbrothers / 123RF
Za picie alkoholu w ciąży kobiety nie mogą być ukarane. Chyba że piją po rozpoczęciu akcji porodowej. Kiedy to się zmieni?

Urodziła w domu
33-letnia mieszkanka Ostrowa Wlkp. urodziła dziecko, mając ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Do porodu doszło w mieszkaniu oskarżonej, a o dziwnych dźwiękach dobiegających z mieszkania, poinformowali sąsiedzi. Dziecko po przewiezieniu do szpitala zostało przebadane i w jego organizmie stwierdzono 1,7 promila alkoholu we krwi.

Gdyby nie udowodniono kobiecie, że spożywała alkohol nawet po rozpoczętej akcji porodowej, nie można byłoby jej skazać na karę więzienia. Picie alkoholu przez ciężarne nie jest bowiem w Polsce karane. Sprawę kieruje się wtedy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, by objął rodzinę opieką. Kobiecie nie można postawić zarzutów, gdyż narażała płód, a nie dziecko. Gdy jednak zacznie się akcja porodowa, wówczas zdecydowanie można postawić mocniejsze zarzuty, których sąd nie powinien odrzucić.

Rok za trwałe skrzywdzenie dziecka?
Pięć lat temu po raz pierwszy udało się skorzystać z takiej możliwości i ukarano również mieszkankę Gdyni, która w czasie upojenia alkoholowego urodziła na ulicy dziecko. Sąd Najwyższy skazał ją na 3 lata więzienia. Dziś podobne zarzuty postawiono 33-latce. Wykazano w materiale dowodowym, że kobieta spożywała alkohol zarówno przed porodem, w jego trakcie, jak i tuż po. Prokurator wnioskuje dla niej o rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz dozór kuratorski. Została także pozbawiona władzy rodzicielskiej. Jej dwoje starszych dzieci znajduje się w rodzinach zastępczych.
Dlaczego świadomość kobiet odnośnie FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego nadal jest tak mała, by świadomie robiły krzywdę dzieciom? Dlaczego nie zdają sobie sprawy z konsekwencji własnej głupoty?


Przypominany, FAS to realne konsekwencje
Alkoholowy zespół płodowy jest najcięższą formą wad wrodzonych, somatycznych i neurologicznych, wywołanych na skutek spożywania alkoholu przez kobiety w czasie ciąży. Dzieci z potwierdzonym FAS mają specyficzne anomalie w budowie twarzy (szeroko rozstawione oczy, wąska górna warga, brak czerwieni wargowej, słabo rozwinięta żuchwa, krótka szyja, anormalność stawów), wyróżniają się także niską wagą urodzeniową i spowolnionym rozwojem fizycznym, oraz problemami z ośrodkowym układem nerwowym (zapominanie, brak zrozumienia żartów, opóźniony rozwój mowy, kłopoty z planowaniem, zaburzenia pamięci i inne).

Picie alkoholu w 1.trymestrze ciąży uszkadza mózg płodu, deformuje twarz, uszkadza serce, wątrobę, a nawet może przyczynić się do poronienia.

W 2.trymestrze nadal grozi poronieniem, osłabia komórki mięśni, skóry, gruczołów i kości.

W 3.trymestrze picie alkoholu opóźnia przyrost wagi, upośledza zdolności poznawcze, oraz myślenie przyczynowo-skutkowe. Dziecko może także urodzić się przedwcześnie.

Gdyby taka informacja dotarłaby do wszystkich kobiet, gdyby coraz więcej pisano o skutkach picia alkoholu, to może nie dochodziłoby do takich sytuacji? Być może jednak nie ma to większego znaczenia dla uzależnionej osoby.

Pozostaje więc nadzieja, że kiedyś zmienią się przepisy prawa i ciężarna, która będzie narażała nie tylko noworodka na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu, ale także kobieta, która będzie narażać nienarodzone dziecko na trwałe upośledzenie, będzie podlegać karze więzienia. To zdecydowane ostrzeżenie dla innych!

Udostępniajcie te dane! Niech wszystkie kobiety mają świadomość zagrożeń płynących z picia alkoholu w czasie ciąży!

źródło: rynekzdrowia.pl.
tvn24
wikipedia
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE