Organizacje ds. żywienia na całym świecie po raz kolejny zdecydowanie ostrzegają przed składnikiem, który jest powszechnie używany do znacznej ilości produktów. Czym jest, jak powstaje i dlaczego właściwie jest tak niebezpieczny?
Już kilka miesięcy temu Europejski Urząd ds. Standardów Żywności ostrzegał, że olej palmowy używany do produkcji m.in. popularnego kremu czekoladowego, herbatników a nawet mleka modyfikowanego dla niemowląt (!) wykazuje działanie rakotwórcze. Już mała jego ilość miała stanowić zagrożenie. Ze względu na brak dostatecznych danych, nie zakazano jednak wykorzystywania go w przemyśle spożywczym, sprawa została wyciszona.
Czym jest olej palmowy?
Olej palmowy jest tłoczony z owoców i nasion palmy oleistej. Jego produkcja jest stosunkowo tania, olej jest łatwo dostępny, a jego przechowywanie nie wymaga specyficznych warunków. Tym samym spełnia długą listę kryteriów, które czynią go atrakcyjnym dla producentów artykułów spożywczych. W produktach trafiających na sklepowe półki wykorzystywany jest po uprzedniej obróbce termicznej, co pozbawia go wszystkich substancji odżywczych.
Ten sam proces uwalnia estry glicydylowe (GE), które wskazywane są jako toksyczne i to ich spożycie ma prowadzić do nowotworów.
Wykorzystanie, czyli czego unikać
Stosuje się go produkcji margaryn, masła, mrożonek, większości słodkości oraz kosmetyków. A to i tak nie wszystkie produkty w jakich możemy go znaleźć. Na etykiecie producent może użyć zamiennych nazw, olej palmowy to również: olej roślinny lub tłuszcz roślinny.
Badania pokazują wprost, że na olej składa się aż 45% niekorzystnych dla organizmu kwasów tłuszczowych. Już ich zbyt wysokie stężenie w organizmie prowadzi w lini prostej do cukrzycy, nadwagi, a nawet poważnych problemów z układem krążenia i sercem.
Nie tylko zdrowie ludzkie
Zagrożenie dla naszego zdrowia to nie wszystko, co można zarzucić powszechnie wykorzystywanemu tłuszczowi. W procesie jego produkcji wycina się ogromne zasoby lasów deszczowych głównie w Indonezji i Malezji. Życie i schronienie tracą kolejne gatunki zwierząt. Już teraz, w wyniku tych działań, wiele z nich ma status zagrożonych. Przewidywania są takie, że te bogate w gatunki, zalesione tereny zostaną całkowicie wycięte w kilka najbliższych lat.
Zagrożenie jest realne
Obawy związane z produkcją i wykorzystaniem oleju palmowego wyraziły również Światowa Organizacja Zdrowia i dział Wyżywienia i Rolnictwa ONZ.
To nie pierwszy raz, kiedy substancja budzi kontrowersje. Organizację ostrzegają, prowadzą badania... Nic nie wskazuje jednak na to, żeby olej palmowy w postaci, w której trafia do naszych organizmów miał jakiekolwiek korzystne działania. Wręcz przeciwnie. To, co możemy więc zrobić, to zwiększając świadomość - zmniejszyć jego spożywanie.