Pozwól dziecku być sobą! Ten film pokazuje, jak krzywdzące mogą być stereotypy

"Chłopaki nie płaczą, synek mamusi, weź się w garść".
"Chłopaki nie płaczą, synek mamusi, weź się w garść". Fot. Screen z Youtube
Dzieci przejmują wzorce postępowania przede wszystkim od nas, potem od rówieśników i społeczeństwa, w jakim dorastają. Podobnie kształtuje się ich wyobrażenie i podziały dotyczące płci często wspierane przez media, reklamy, filmy. W pierwszej kolejności to my możemy mieć znaczny wpływ na to, jak sami będą siebie postrzegać ze względu na bycie dziewczynką, czy chłopcem.


Czy będzie to miało dla nich znaczenie przy dokonywaniu wyboru drogi życiowej? Czy ich płeć będzie je ograniczać?

TAASA (Texas Association Against Sexual Assault) to organizacja walcząca z przemocą seksualną, również tą wyrażaną słowami poprzez umacnianie stereotypów. Poruszający film wspierający działania TAASA, ukazuje krzywdę, jaką możemy zrobić własnemu dziecku, jeśli nie wyjdziemy poza schematy.
Widzimy tu ojca, który chce przekazać synowi, że w męskim świecie nie ma miejsca na okazywanie uczuć. A co za tym idzie, powinien odciąć się od własnych emocji. Ten ojciec zapewne nie wie, że zabiera mu prawo do bycia sobą. A Futbol? Przecież to męska gra. Tym żyją faceci, po co dziewczyna się w to pakuje?! – wybrzmiewa we wstępie filmu.

Prawda jest taka, że sama biologia ma bardzo znikomy wpływ na różnice między płciami, to my, społeczeństwo, kultura głównie podkreślamy te różnice. Wciąż bywają one wyolbrzymiane i wpajane od wczesnego dzieciństwa. Zmieńmy to, dla siebie i by pomóc dzieciom w pełni rozwinąć skrzydła!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć