Dzięki takim filmikom możemy zobaczyć największy cud na świecie!

Ciało kobiety zmienia się w sposób nieprawdopodobny. Kto nie wierzy, niech czyta :-) Oto kilka ciekawostek.

1. trymestr ciąży to czas zmęczenia i senności. Ponad 60% kobiet zmienia swoje nawyki żywieniowe. Wiele ulubionych potraw zostaje zapomnianych, za to mamy chętkę na coś zupełnie nowego. Zgagi, zaparcia, nudności – organizm ma naprawdę ciężką pracę do wykonania. Od pierwszych tygodni ciąży zwiększa się też częstotliwość rytmu serca. Kanał szyjki macicy zamknięty zostaje szczelnie przez gęsty czop śluzowy, który chroni przed wnikaniem bakterii.

2. trymestr ciąży to okres stabilizacji. Przyszła mama ma duży przypływ sił, zaczyna czuć ruchy dziecka, a jej dziecko słyszy odgłosy dobiegające z zewnątrz. Krwawiące dziąsła, hemoroidy, zmiany skórne, to także często spotykane dolegliwości w tym okresie. Macica powiększa się najbardziej, z 70 gram potrafi zmienić się w 1000 g „worek” mięśniowy. Piersi za to powiększają się czasem nawet o 2 rozmiary, gdyż następuje rozwój tkanki gruczołowej.
3. trymestr to kolejne zmiany. Jest coraz trudniej, waga rośnie, a kręgosłup zaczyna boleć. U niektórych ciężarnych pojawić się może siara w piersiach. Zmęczenie zaczyna dawać się we znaki, problemy ze snem oraz wstawanie w nocy za potrzebą, na pewno nie ułatwia życia. Macica wznosi się aż pod żebra i zostawia płucom mało miejsca. Żylaki, obrzęki i skurcze – dopełniają obraz ostatnich miesięcy ciąży.

Choć nie jest lekko, widocznie musi być coś wspaniałego w tym wszystkim, że tyle kobiet decyduje się na tak wspaniałą 40-tygodniową podróż. Trudno zaprzeczyć, że ciało kobiety jest po prostu wyjątkowe!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE