Odpowiednie ustawienie wózka w autobusie jest szalenie istotne.
Odpowiednie ustawienie wózka w autobusie jest szalenie istotne. Prawo autorskie: antoniodiaz / 123RF Zdjęcie Seryjne
Reklama.
"Żebyśmy się zmieścili"
Wchodzisz z wózkiem dziecięcym do autobusu. Z niemałym wysiłkiem zresztą, bo zamiast szybkiej reakcji pasażerów i uprzejmego zrobienia miejsca słyszysz stękanie i wzdychanie, że zachciało ci się głupiej do tego akurat autobusu z tym akurat wózkiem. Prosisz (koniecznie kilkukrotnie, bo pierwszy i drugi raz odbija się od szyb) obecnych o zrobienie miejsca w przestrzeni wydzielonej na wózek. Ustawiasz wózek, jedziesz dwa przystanki...
Na kolejnym przez otwarte drzwi "wjeżdża" wózek, a za nim właścicielka tudzież właściciel potomstwa w gondoli. I tu dopiero zaczyna się najciekawsze... "Może Pan/Pani przesunąć wózek?" "Ustawimy się bokiem, żebyśmy się zmieścili..." Pod żadnym względem, żadnym bokiem!
Tak tego nie rób
Kwestii ustawienia wózka w autobusie przyjrzeli się Naukowcy z Politechniki Poznańskiej, pracownicy MPK Poznań Sp. z o. o. i strażacy z Poznania. Przy tej okazji nagrali i opublikowali nawet materiały wideo, które nie pozostawiają wątpliwości: Wózki należy ustawiać tylko w wyznaczonych miejscach, w określonych pozycjach. Każda inna stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci.
1. Poniżej symulacja tego co dzieje się z wózkiem, podczas hamowania, jeśli ten jest nieprawidłowo ustawiony. Wózek spacerowy w tramwaju:
Fragment wideo
Youtube.com

Ponieważ odległość między przednimi a tylnymi kołami jest mniejsza, wózek stanie się mniej stabilny i będzie miał tendencję do bocznego przewrócenia (niezależnie, czy ma zablokowane koła, czy nie).

2. Wózek głęboki w autobusie w analogicznej do poprzedniej sytuacji:
Fragment wideo
YouTube

Wszystkie drgania dziecko odbiera jako drgania poprzeczne, które fizjologicznie są bardziej dokuczliwe od wzdłużnych.

3. Wózek głęboki w tramwaju, ustawiony tyłem do kierunku jazdy w sytuacji awaryjnego hamowania:
Fragment wideo
YouTube

Wózek nie przesunie się do przodu, ponieważ ma zablokowane kółka. Siły spowodują odciążenie kół znajdujących się z tyłu, dlatego wózek może się przewrócić, powodując wypadnięcie dziecka.

4. Wózek głęboki, tym razem w autobusie ustawiony tyłem do kierunku jazdy, z zablokowanymi kółkami:
Fragment wideo
YouTube

Konsekwencje takiego zdarzenia można porównać do upadku na twarde podłoże z wysokości ok. 3 metrów.

Bezpieczna pozycja
Jak więc masz ustawić wózek, żeby spokojnie pokonać pewien odcinek drogi komunikacją miejską? Wnioski z eksperymentów są jednoznaczne: jedynym prawidłowym ustawieniem wózka spacerowego, to ustawienie go wzdłuż pojazdu tyłem do kierunku jazdy. Wózek głęboki z gondolą najlepiej ustawić przodem do kierunku jazdy. Ważne, by pamiętać o zablokowaniu kółek i trzymaniu wózka za rączkę.
Najgorszy błąd, jaki możemy popełnić to ustawienie każdego z rodzajów wózka "bokiem". Unikajmy takiej pozycji jak ognia, nawet jeśli oznacza to dla nas więcej czasu spędzonego na przystanku w oczekiwaniu na następny autobus.