Nie kupuj dziecku pięćdziesiątej lalki. Sprawdź, jaki prezent pod choinką sprawi więcej radości

Kup dziecku pod choinkę książkę zamiast kolejnej zabawki.
Kup dziecku pod choinkę książkę zamiast kolejnej zabawki. Fot. Prawo autorskie: famveldman / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jak co roku, największym przedświątecznym dylematem jest wybór prezentów. Dzieci co prawda piszą listy do Świętego Mikołaja, ale często są one tworzone pod wpływem ostatnio obejrzanej reklamy na kanale dziecięcym. Z doświadczenia wiem, że te wszystkie lalki, różowe figurki i autka dają radość na 5 minut. Zabawki są dzieciom potrzebne, ale pięćdziesiąty pluszowy kotek bardzo szybko zostanie rzucony w kąt. Co w takim razie wybrać, żeby sprawić maluchowi radość na dłużej?

W tym roku postanowiłam przeprowadzić eksperyment i kupić dzieciom książki. Mamy ich już w domu bardzo dużo, ale wiem, że dziewczynki zawsze cieszą się z kolejnej. Nastolatka często wraca do swoich ulubionych. A przedszkolak nie zaśnie bez przynajmniej półgodzinnego wieczornego czytania. Dlatego święta będą idealną okazją na powiększenie naszej domowej biblioteki. W trakcie poszukiwań natknęłam się na kilka ciekawych tytułów dla dzieci w różnym wieku.

Książka idealna dla czterolatka
“Słoń w autobusie?” to zbiór krótkich, śmiesznych historyjek o zwierzętach w różnych środkach transportu. Rymowanki wyjaśniają maluchowi, dlaczego poszczególne zwierzęta nie powinny jeździć komunikacją miejską, latać samolotem czy poruszać się na deskorolce. Dodatkowo uczą malucha, jak nie powinien się zachowywać w miejscach publicznych. Na przykładzie psocącej małpki, pokazane jest, że nie można rozrzucać produktów w supermarkecie. W dodatku nic tak łatwo nie utrwali się w głowie dziecka, jak krótkie wierszyki.
Gdy skończy 7 lat
Propozycją dla dzieci zaczynających swoją przygodę ze szkołą, jest książka “Jak zbudować samochód”. Rewelacyjne połączenie opowieści o grupie przyjaciół osiągających dzięki współpracy zamierzony cel, z informacjami o budowie samochodu. Dziecko poznając przygody szczurków, żaby i wróbla oraz bandy, która chce wykraść im projekt, jednocześnie uczy się, jak zbudowane jest sprzęgło, silnik czy skrzynia biegów. Obok kolorowych ilustracji maluch znajdzie też prawdziwe schematy pokazujące konstrukcję różnych elementów samochodu. Świetna propozycja dla małych odkrywców zafascynowanych techniką.
Te książki zainteresują dziesięciolatka
Dziecko zapytało cię kiedyś, dlaczego kot mruczy, niebo jest niebieskie i skąd się bierze czkawka? Każdy maluch zadaje miliony pytań. Dlatego pewnie nie będzie takiego, który nie pokocha książki “Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci”. Informacje o świecie pokazane się w formie pytań i ciekawych, bardzo rozbudowanych odpowiedzi. Sama muszę zaopatrzyć się w tę książkę. Liczę, że znajdę tam kilka przydatnych wiadomości zaspokajających ciekawość moich dzieci.
Kolejną propozycją dla starszych dzieci jest książka “Kim jest Bob Dylan”. To pozycja z cyklu “Wielcy i sławni”. Opisuje w przystępny dla dziecka sposób historię chłopca z małego miasteczka, który zyskał uznanie, podziw i szacunek na całym świecie. Opowiada, jak zdobył wielką sławę i Literacką Nagrodę Nobla. Przy okazji wyjaśnia, czym ta nagroda jest. Obowiązkowa pozycja dla ciekawych świata miłośników muzyki.
Nastolatki też czytają
“Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” to zbiór opowiadań dla młodzieży w wieku 11-15 lat. Mówią o tym, co w życiu najważniejsze - o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, życzliwości i pozytywnym nastawieniu do świata. Każdej z czternastu opisywanych wartości poświęcone jest jedno opowiadanie. Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.
Bez względu na to, ile twoje dziecko ma lat, znajdziesz książkę odpowiednią dla niego. Może taka, która będzie mówiła o jego zainteresowaniach? Albo rozwinie nowe pasję? A może twój maluch woli czytać o przygodach? Kupując pod choinkę książkę, dajesz dziecku godziny zabawy z wyobraźnią. Dadzą na pewno więcej radości niż siedemnasta lalka na półce.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE