Dziecko płacze w brzuchu mamy, a 1 na 2000 dzieci rodzi się z zębami - te i 10 innych zaskakujących faktów o ciąży

Ciąża to fantastyczny czas oczekiwania.
Ciąża to fantastyczny czas oczekiwania. Prawo autorskie: cboswell / 123RF Zdjęcie Seryjne
Ciąża to niezaprzeczalnie wyjątkowy czas w życiu każdej z nas. Dla jednych to jest okresem pełnym radości, podekscytowania. Dla innych to przede wszystkim czas zmagania się z ciążowymi dolegliwościami. Jednak bez względu na przebieg ciąży, chcesz wiedzieć o niej wszystko. Czy jest jeszcze coś, co może cię zaskoczyć?

Dotykaj brzucha i mów do niego
Nienarodzone dzieci mogą odbierać bodźce ze świata zewnętrznego. Słyszą twój głos, czują kiedy dotykasz brzucha. Mogą też widzieć świtło, jeśli jego źródło skierujesz na ciążowy brzuch. Już w brzuchu uczą się rozpoznawać głos rodziców.

Dziecko płacze już w brzuchu mamy
Dzięki technologii ultradźwiękowej naukowcy są w stanie usłyszeć dźwięki wydawane przez dziecko w łonie mamy. Są one zadziwiająco podobne do płaczu! Podczas obserwacji malucha można też zobaczyć drżenie dolnej wargi, charakterystyczne dla płaczu.

Dziecko w łonie mamy czuje smak
Kiedy mama je, dziecko może poczuć niektóre smaki przechodzące do płynu owodniowego. Czosnek, anyż, imbir i smaki słodkie – dziecko je zna. Od 15. tygodnia ciąży ma już swoje preferencje i chętniej połyka słodki płyn owodniowy niż gorzki.


1 na 2000 dzieci rodzi się z zębami
Są to tak zwane zęby płodowe, najczęściej dolne jedynki. Kiedyś standardowo je usuwano, teraz zostawia się je, jeśli stabilnie rosną.

Macica rośnie do wielkości dużego abruza
Macica jest narządem, który musi się bardzo mocno rozciągnąć. Na początku ciąży jest wielkości brzoskwini, pod koniec jest wielka jak arbuz!

Kobiety w ciąży i tuż po porodzie produkują mleko słysząc płacz dziecka
Płaczące dziecko wzmaga laktację, nawet gdy nie jest twoje. Doświadczyłaś już mokrych plam na bluzce w trakcie wizyty w supermarkecie?

Najwięcej bliźniaków rodzi się w Afryce
Zdecydowanie więcej ciąż mnogich spotyka się w Środkowej Afryce. Rodzi się tam zdecydowanie więcej bliźniaków niż w krajach rozwiniętych.

Dziecko siusia w brzuchu mamy
Maluch pije wody płodowe, siusia i znów pije. Taki proces powtarza się przez całą ciażę.

W ciąży zmienia się odcień skóry
Aż u 90 proc. kobiet w trakcie ciąży odcień skóry delikatnie się zmienia. Jest to związane z dużą ilością wydzielanych estrogenów.

W ciąży zmienia się rozmiar stopy
Większość kobiet w ciąży ma problem z założeniem swoich ulubionych butów, ponieważ stopa powiększa się o conajmniej jeden rozmiar. Jest to zwiazane z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Dziecko w brzuchu robi kupę
Maluch jeszcze w łonie matki zaczyna produkować tak zwaną smółkę. Może być ona wydalona do wód płodowych już w 21. tygodniu ciąży.

Mocz jest głównym składnikiem płynu owodniowego
Dziecko siusia będąc w łonie matki, nie dziwi więc, że w płynie owodniowym jest go dużo. Dzięki urynie płyn owodniowy jest sterylny.

Źródło:boredpanda.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE