"Uważaj, bo ugotujesz dziecko"– zobacz 8 szalonych rzeczy, które w przeszłości robiły wszystkie kobiety w ciąży

To co teraz bywa zalecane, kiedyś uważano za groźne dla kobiety w ciąży.
To co teraz bywa zalecane, kiedyś uważano za groźne dla kobiety w ciąży. Fot. Pinterest/Amanda Viviani
Dziecko w drodze to powód do radości i… strachu. Miliony sprzecznych uczuć, emocji – każda przyszła mama przez to przeszła. Szczęście przyszłych rodziców, gorączkowe poszukiwanie imienia, przygotowywanie wyprawki, doświadczanie pierwszych kopniaków, to wszystko może wzruszać do łez, ale w umyśle rodziców piętrzy się również wiele obaw, zwłaszcza dotyczących zdrowia.

W przeszłości, gdy rozwój medycyny był zdecydowanie na niższym poziomie, ten rodzaj niepokoju doprowadził do zaskakujących wniosków. Zaczęto stosować wiele interesujących praktyk, by mieć pewność, że przyszła mama daje dziecku wszystko co najlepsze dla jego zdrowia. Oczywiście, współczesna medycyna wiele zawdzięcza niektórym tradycyjnym metodom. To na ich podstawie rozwijały się dalsze teorie. Niektóre są szokujące i trudno zrozumieć, że ktokolwiek mógł uwierzyć w ich dobroczynne działanie dla kobiety w ciąży.
1. Ciążowy brzuszek w ryzach
Gorsety – wszystkie kobiety kiedyś je nosiły, nawet podczas ciąży i w czasie karmienia piersią! Ta wersja „prozdrowotnego” projektu może i była nieco bardziej "wygodna" od standardowej formy, ale szczerze wątpię, żeby ciężarne z tamtego okresu były ich fankami, i nakładały je każdego dnia z radością.

2. Ciężarna z dymkiem
To dopiero szokuje! Teraz widzimy ostrzeżenia na każdym kroku. Plakaty i opakowania informują o możliwych tragicznych skutkach palenia w ciąży. Jednak przez wiele lat lekarze wręcz zalecali palenie ciężarnym, by utrzymać odpowiednią wagę dziecka i regularną pracę jelit przyszłej mamy.


3. Znieczulenie przy porodzie
Na długo przed tym, jak pojawiła się możliwość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego, mamusie były nokautowane „niezwykle zdrowym” chloroformem lub eterem. Lekarze uważali, że nie dzięki temu chronią dziecko, a przy tym kobieta zachowuje świadomość.


4. Coś ładnego
Według starych wierzeń, kobieta w ciąży (lub w czasie porodu) koncentrująca się na czymś ładnym, zapewni dziecku urodę. Tak właściwie to dla każdej mamy jej dziecko jest najcudowniejsze i najpiękniejsze na świecie. Jedno jest pewne, kobieta na zdjęciu z pewnością jest zadowolona z ilości ładnych rzeczy na sobie.


5. Ciężarnej wina dajcie
Dawniej w czasie oczekiwania na dziecko, lekarze zalecali picie czerwonego wina i to nie w małych ilościach. Na przestrzeni lat doszli do wniosku, że niewielkie ilości alkoholu nie zaszkodzą. Teraz wszyscy wiemy, że dla dziecka i jego zdrowia jest zdecydowanie bezpieczniej, jeśli przyszła mama zachowa w tym czasie abstynencję.


6. Stój gdzie stoisz
Jakiekolwiek wyjazdy były niewskazane. Ciężarne były ostrzegane przed tragicznymi skutkami jazdy samochodem, przecież te wszystkie wyboje i wertepy! Jedyną dopuszczalną opcją był pociąg.

7. Unikaj słońca, wszelkiego!
Wiadomo, że długotrwałe przebywanie na słońcu, narażenie na promieniowanie UV, jest szkodliwe również dla dziecka w łonie matki. Jednak kiedyś kobiety były skłonne uwierzyć, że wychodzenie na słońce choćby na moment, może spowodować, że ugotujemy dziecko!

8. Żadnych figli w ciąży
Obecnie lekarze nawet zalecają seks, zwłaszcza gdy zbliżamy się do 9. miesiąca ciąży. Wtedy też pobudzamy nasz organizm i możemy nieco przyspieszyć moment przyjścia malucha na świat. Jednak dr John Harvey Kellogg zdecydowanie ostrzegał przed wszelkimi uciechami, zanim dziecko się urodzi. Dlaczego? Wierzył, że dziecko może odziedziczyć pewne "zmysłowe tendencje."


Źródło: littlethings.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE