W teorii, wykonanie aborcji jest w Polsce możliwe do 22tyg ciąży.
W teorii, wykonanie aborcji jest w Polsce możliwe do 22tyg ciąży. Prawo autorskie: sudok1 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Reklama.
Decyzja kobiety jest ignorowana
Na łamach portalu Medium Publiczne, niezależna autorka opisała swoje doświadczenia związane z terminacją ciąży. Od 13 do 20 tyg ciąży, przeszła przez szereg badań, które nie pozostawiły żadnych wątpliwości - wada genetyczna płodu, zespół Turnera. Lekarze zadali pytanie o dalsze losy ciąży. Decyzja była jednoznaczna, ciąża musi zostać usunięta. Czas upływał, a wola matki zdawała się nie mieć żadnego znaczenia.
Kobieta opisując swoje kolejne kroki, używa sformułowania "wyścig z czasem". Terminacje ciąży można przeprowadzić, zgodnie z ustawą do 22 tyg ciąży. A tymczasem...
Maria Mary

Czasem szpital przyjmie pacjentkę przed 22. tygodniem i wykona zabieg pod narkozą.

Często szpitale odmawiają i odsyłają pacjentkę do innego szpitala.

Często pozorują badania, byle 22. tydzień minął i nie dało się już usunąć ciąży.

Komisja lekarska debatuje, czy są przesłanki czy nie do terminacji (nawet przy ciężkiej wadzie genetycznej).

Jeśli już przyjmą pacjentkę, często nie zapewniają narkozy ani środków przeciwbólowych, dziecko roni się np. do ubikacji, po czym łyżeczkują „na żywca”, cierpienie matki i dziecka może trwać kilkadziesiąt godzin, ale zdaniem lekarzy tak jest bezpieczniej dla zdrowia niż pod narkozą.

Jakby tego wszystkiego było za mało, leży się w sali z matkami rodzącymi zdrowe dzieci.

W efekcie kobieta wyjechała do kliniki w Holandii. Tam przeprowadzono zabieg, w nienagannych warunkach, z pełną godnością. Porównując sposób w jaki została potraktowana, pisze:
Maria Mary

Holendrzy są zwyczajnie ludzcy. Ale przy pełnych hipokryzji Polakach (lekarzach, politykach i księżach) wydają się nadludzcy, jak UFO, jak wyższa cywilizacja.

Czy naprawdę przeprowadzenie zabiegu medycznego, w zgodności z prawem, przy wszystkich wskazaniach, jest czymś, co polski system ochrony zdrowia tak przerasta? Czy kwestie moralno - etyczne milkną, kiedy w grę wchodzi odpowiednia suma pieniędzy?
Ginekolog musi robić również i to
Redakcja naTemat, opublikowała jakiś czas temu rozmowę z Dr .med. Januszem Rudzinskim, Polakiem, wykonującym legalne aborcje w Niemczech. Na pytanie, czy do kliniki, w której pracuje, przyjeżdża dużo Polek, odpowiada:
Dr. med. Janusz Rudzinski

Owszem, bo trzeba je liczyć już w setkach czy nawet w tysiącach. Polki narzekają, że nie ma dla nich w Polsce żadnego zrozumienia ze strony państwa i że muszą jeździć po całej Europie, aby przerwać ciążę czy uzyskać obiektywną poradę. Normalnie powinno to byc możliwe w swoim kraju. Myślę, że z tego powodu powstaną jeszcze duże problemy i napięcia w Polsce. Oczekiwania Polek są bardzo duże.

Zapytany, natomiast o wyrzuty sumienia, powiedział coś bardzo ważnego:
Dr. med. Janusz Rudzinski

Świadomość wykonywania aborcji nie jest najprzyjemniejszą rzeczą. Nie palę się do tego, ale jeśli pacjenci się zgłaszają, to nie mogę odmówić im pomocy. To jest problem ambiwalentny dla lekarzy, którzy wykonują zabiegi aborcyjne. Ale jeśli ktoś decyduje się zostać ginekologiem, musi robić również i to.

Może kogoś, kto decyduje się zostać ginekologiem w Polsce powinny obowiązywać inne normy i schematy zachowań? Może w słowniku pojęć medycznych należałoby zastosować rozróżnienie na ginekologa i polskiego ginekologa?