Ciąża zagrożona. Kiedy dziecko jest w niebezpieczeństwie i powinnaś pójść do szpitala?

Prawo autorskie: uatp2 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: uatp2 / 123RF Zdjęcie Seryjne Ciąża zagrożona - dla wielu matek brzmi jak wyrok. Nazywana inaczej patologiczną lub wysokiego ryzyka.
Ciąża zagrożona - dla wielu matek brzmi jak wyrok. Nazywana inaczej patologiczną lub wysokiego ryzyka. Zagraża życiu dziecka i może być powodem przedwczesnego porodu.

Ciąża bywa wielką radością, jednak nie zawsze przebiega prawidłowo. Istnieją sytuacje i czynniki, które mogą wpływać na stan zdrowia dziecka i matki. Mogą one spowodować poronienie, wady rozwojowe, niską wagę urodzeniową dziecka lub komplikacje porodowe.

Przyczyny ciąży zagrożonej
Najbardziej narażone są kobiety, które cierpią na choroby przewlekłe np. cukrzycę lub nadciśnienie. Także choroby serca, wątroby, nerek i weneryczne choroby zakaźne mogą wywołać niebezpieczne powikłania. Kolejny czynnik jaki wymieniają specjaliści, to anomalie anatomiczne, czyli zniekształcenia powstałe w trakcie rozwoju np. torbiele lub mięśniaki.

Alkohol, używki, niezdrowy tryb życia - to czynniki socjoekonomiczne, które również silnie wpływają na stan i przebieg ciąży. Oddziałują one negatywnie na rozwój płodu, mogą powodować zmniejszenie wagi urodzeniowej dziecka lub odklejenie się łożyska. Ważnym aspektem jest także psychika kobiety i sposób w jaki reaguje na stres.


Kiedy mówimy o ciąży zagrożonej?
Jeśli kobieta ma skurcze, przed terminem spodziewanego porodu, i nie są to skurcze przepowiadające. Gdy odczuwa ból w podbrzuszu, podobny do tego występującego podczas miesiączki lub gdy pojawiło się plamienie. Te trzy objawy są niebezpieczne dla ciąży, dlatego należy się natychmiast skonsultować z lekarzem.

Co robić jeśli ciąża jest zagrożona?
Jeśli zgłosimy się do szpitala z objawami, które nas niepokoją, to najpierw zbada nas lekarz. Jeśli potwierdzi on nasze obawy, wtedy należy liczyć się z tym, że zostaniemy skierowani na oddział patologii ciąży. Zazwyczaj są to 3 dni i obserwacja, jeśli nic się nie dzieje, a objawy nie zagrażają życiu i zdrowiu mamy lub dziecka, to zostaniemy wypisani do domu.

Lekarz zaleci nam oszczędny tryb życia, leżenie, odpoczywanie i oczywiście zero stresu. Niestety nie można nam wtedy wykonywać żadnych aktywności nadwyrężających nasze możliwości, nie wolno uprawiać sportu, przemęczać się i należy zrezygnować, do czasu rozwiązania ciąży, z pracy. Utrzymanie ciąży zagrożonej jest trudne i wyjątkowo stresujące, dlatego kobiecie zaleca się wyeliminowanie wszelkich możliwych zagrożeń np. unikanie chodzenia po schodach lub sprzątanie i dźwiganie. Każdy wysiłek może spowodować przedwczesny poród lub odklejenie się łożyska.

Czasami lekarze stosują leczenie farmakologiczne, podając leki podtrzymujące ciążę i preparaty rozkurczowe np. nospa. Może się także zdarzyć, że będzie potrzebny zabieg chirurgiczny. Jednak jest to ostateczność i stosuje się go jedynie w przypadkach takich jak np. niewydolność szyjki macicy.

Kiedy należy zgłosić się do szpitala?
Jeśli pojawią się regularne skurcze lub krwawienie z dróg rodnych. Także w przypadku, gdy przestaniemy czuć ruchy dziecka. Wtedy koniecznie należy udać się do szpitala. Lekarz zleci badania - KTG i USG dziecka. Jeśli uzna za konieczne, to położy nas na oddziale. W przypadku gdy istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem, lekarz przepisze sterydy, które przyspieszą rozwój pęcherzyków płucnych dziecka, po to żeby po urodzeniu mogło swobodnie oddychać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE