Chcesz przespać całą noc, wyłącz telewizor. O śnie niemowląt i małych dzieci

Każda mama marzy o pierwszej przespanej nocy.
Każda mama marzy o pierwszej przespanej nocy. Fot. stfotograf/123rf.com
Każda mama wie jak cenna jest każda przespana nocą godzina. Od dnia narodzin dziecka wszystkie marzymy o tej pierwszej w pełni przespanej nocy. Wyobrażamy sobie jak to będzie, kiedy w końcu nie obudzi nas krzyk dziecka ale pierwsze promienie słońca.

Czasem na tę pierwszą przespaną noc czekamy kilka miesięcy. Jednak nierzadko nawet 2 lub 3 lata. Każde dziecko jest inne, ale istnieją też sposoby na to, żeby pomóc mu trochę. Możemy sprawić, że zasypianie będzie łatwiejsze, a sen dłuższy.

Jak to się zaczyna
Proces zasypiania rozpoczyna się od produkcji przez organizm melatoniny. Jednak wydzielanie tego hormonu nie zaczyna się bezpośrednio przed zaśnięciem, ale aż na 2 godziny przed tym, jak dziecko zaczyna się robić znużone. Jeśli proces ten u twojego dziecko rozpoczyna się około godziny 18, jesteś szczęściarą. Gorzej mają te mamy, których niemowlaki wydzielają ten hormon dopiero w okolicach godziny 20.

Jak sobie pomóc
Duży wpływ na wieczorne wydzielanie melatoniny ma światło. Im jest go mniej, tym szybciej dziecko zacznie zasypiać. Warto więc zadbać o jak najwcześniejsze gaszenie światła. Nie warto też kłaść dziecka na siłę wcześniej. Przyzwyczai się wtedy do leżenia w ciemności i jego organizm uzna za normalne to, że nie trzeba wtedy spać.

Najlepiej zacząć od kładzenia dziecka w momencie kiedy robi się senne. Jeśli pora jest zbyt późna, każdego dnia można kłaść je kilka minut wcześniej. Małymi krokami przestawimy je na wcześniejszą porę spania.

Ważne rytuały
Dla małych dzieci codzienne wieczorne rytuały są niesamowicie istotne. Spacer, kąpiel, wieczorna pielęgnacja, ulubiona bajka i łóżeczko. Jeśli zależy ci na szybkim zaśnięciu dziecka, dostosuj je do zaobserwowanej wcześniej pory wydzielania melatoniny. Efekt gwarantowany.


Wyłącz telewizor
W większości domów telewizor jest urządzeniem, które działa w tle. Nawet kiedy go nie oglądamy, zostawiamy włączony. Lubimy biały szum. Kiedy zostajemy z dziećmi w domu niejednokrotnie jest to nasza jedyna rozrywka. Kiedy są chore, kiedy pogoda brzydka lub po prostu z powodu braku ciekawych miejsc, do których można z nimi pójść.

Okazuje się, że dla snu dzieci wcale nie jest to dobre. Badania pokazują, że działający w tle telewizor opóźnia porę zaśnięcia oraz skraca sen dziecka. Jeżeli zależy ci żeby jak najwcześniej zaczęło przesypiać noce, ogranicz się do oglądania swoich ulubionych programów. W tle zostaw pralkę i odgłosy domu.

Nie jesteś sama
Jeśli jednak twój niemowlak ciągle budzi się w nocy, wcale nie musisz się martwić. Wszystko jest ok i najczęściej nie są to zaburzenia snu, a normalny stan. Tylko 30 proc. dzieci w wieku 6 miesięcy przesypia noce. A wiesz ile jest takich trzylatków? tylko 8 proc. więcej! Tak, to prawda, ponad połowa trzyletnich dzieci budzi się w ciągu nocy. Najczęściej po to, żeby zmienić miejsce spania ze swojego łóżeczka na łóżko rodziców. Też to znacie? Moja pięciolatka do tej pory miewa takie noce.

Sen u dzieci jest sprawą indywidualną i dużej mierze zależy od zegara biologicznego i wydzielania hormonów. Ten pierwszy okres nocnych pobudek przeżywa każda z nas. Dlaczego jednak nie ułatwić sobie sprawy i nie pomóc dziecku zasnąć? Ja już wyłączyłam telewizor.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE