Noworodkowi niepotrzebne są zabawki. Efekt czerwonego balonika

Noworodek nie jest w stanie rozpoznać przedmiotów w kolorach o podobnej jasności. Pokazuj mu kontrasty.
Noworodek nie jest w stanie rozpoznać przedmiotów w kolorach o podobnej jasności. Pokazuj mu kontrasty. Fot. Kai Chiang/123rf.com
Dziecko w momencie przyjścia na świat zwykle jest już posiadaczem swojego własnego pokoju lub przynajmniej kącika. Ma szafkę ubranek, kosmetyków, wózek, fotelik samochodowy. Jednym słowem całkiem pokaźną wyprawkę. Nierzadko wyprawka ta zawiera także zabawki.

Najpopularniejszymi zabawkami jakie dostają nowo narodzone dzieci są karuzele namiętnie wieszane przez rodziców nad łóżeczkiem czy wózkiem oraz różnokolorowe grzechotki. Okazuje się jednak, że nasze dzieci z takich prezentów nie ucieszą się, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie widzą ich wyraźnie.

Co widzi noworodek?
Dziecko zaraz po urodzeniu nie widzi zbyt dużo. Pomimo, że wzrok ma dobry, jego mózg nie potrafi jeszcze odczytać przekazywanych mu sygnałów. Noworodek widzi około 30 razy gorzej niż dorosły człowiek. Ma problem z odróżnianiem od siebie przedmiotów o takiej samej jasności. Dla niego zlewają się w jednobarwną plamę. Taką zdolność osiągnie dopiero do czwartego miesiąca życia. W pierwszych tygodniach to co jego mózg potrafi od siebie odróżnić to barwy kontrastujące ze sobą, a przede wszystkim czerń i biel.

Zabawki dla noworodka
Ze względu na wciąż rozwijający się mózg dziecka, kolorowe karuzele nad łóżeczkiem będą dla niego niewidoczne. Noworodek nie będzie w stanie skupić na nich wzroku i cieszyć się nimi. Najlepsze będą zabawki czarno - białe. Na rynku możemy dostać już wiele takich produktów. Najbardziej popularne są książeczki z białymi twardymi stronami, na których znaleźć można proste czarne kształty - owoce, zwierzęta czy domki.


Można też znaleźć biało czarne kostki czy plansze w paski, kropki czy kratkę. Najprostszym sposobem jednak będzie narysowanie na białej kartce wyraźnych czarnych kształtów i przyczepienie takiej pracy do łóżeczka. Będzie to pierwsze ćwiczenie wzroku dla dziecka, a zarazem coś ciekawego z jego punktu widzenia. Tak prosty element będzie nawet w stanie uspokoić noworodka i skupić jego uwagę kiedy mama będzie musiała na kilka chwil zostawić go w łóżeczku.

Czerwony balonik
Pierwszym kolorem jaki wyraźnie zaczyna wiedzieć dziecko jest czerwony. Dlatego kolejnym krokiem we wprowadzaniu zabawek do życia noworodka nie powinien być zakup zestawu różnokolorowych grzechotek i gryzaków, na to przyjdzie pora. Za to idealnie sprawdza się powieszenie nad łóżeczkiem czerwonego balonika. Dziecko potrafi wpatrywać się w niego długie minuty, jakże cenne dla każdej mamy spragnionej samotnej wizyty w toalecie.

Podobnie sprawa wygląda z innymi czerwonymi zabawkami. Ważny jest kolor i prosty kształt. Najbardziej lubiane będą kostki, piłki, plansze. Pamiętać musimy o tym, żeby ich miękkość i rozmiar były odpowiednie dla tak małego dziecka.

Często wydajemy pieniądze, żeby naszemu nowo narodzonemu dziecku zapewnić najlepsze zabawki. Bezpieczne, z atestami, z najnowszej kolekcji sklepu. Okazuje się, że wcale nie są one przystosowane dla noworodków, a najwięcej uwagi przyciągnie przyczepiona do łóżeczka biała kartka z czarnymi rysunkami i wiszący nad kołyską czerwony balonik.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE