Nie każda kobieta może uprawiać sport w ciąży. Oto lista przeciwwskazań

Prawo autorskie: fizkes / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: fizkes / 123RF Zdjęcie Seryjne Niestety nie każda przyszła mama może sobie na ruch lub ćwiczenia pozwolić.
Oficjalne wskazania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wypowiedzi lekarzy, dobre rady położnych, liczne wskazówki fit mam – wszyscy, ale to wszyscy, nakazują kobietom w ciąży szczególną dbałość o aktywność fizyczną. Niestety nie każda przyszła mama może sobie na ruch lub ćwiczenia pozwolić. Istnieje cały szereg przeciwwskazań, które uniemożliwiają podjęcie jakiegokolwiek wysiłku.

Zawsze przed rozpoczęciem ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym i pytać go o zdanie podczas każdej wizyty. Oprócz ciąży zagrożonej, która całkowicie wyklucza kobietę z aktywności fizycznej.

Zakaz obejmuje także te przyszłe mamy, które cierpią na:
- nadciśnienie tętnicze
- niewydolność szyjki macicy
- krwawienie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży
- wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu
- ryzyko przedwczesnego porodu
- niektóre wady serca
- niekontrolowane nadciśnienie tętnicze
- niekontrolowane choroby nerek
- istotna niedokrwistość
- niewyrównana cukrzyca

Szczególnej rozwagi wymaga wysiłek fizyczny w przypadku:
- ciąży mnogiej
- ciąży po porodach nagłych
- niedożywienia ciężarnej
- zaburzeń rytmu serca
- objawowej niedokrwistości
- czynnej choroby tarczycy
Niestety wymienione czynniki sprawiają, że aktywność fizyczna jest zabroniona. Dla kobiet, które były aktywne przed ciążą może to być naprawdę koniec świata. Jednak warto koncentrować się na plusach i poszukać czegoś, co może to rekompensować. Nadal można jednak ćwiczyć oddychanie. Przed Tobą do opanowania: pogłębione oddychanie, oddychanie z oporowanym wdechem lub wydechem, ćwiczenia oddychania przeponowego, czy trening mięśni wdechowych

Dodatkowo, opublikowane w „Advances in Preventative Medici” (2015) pilotażowe badania pokazały, że te kobiety w ciąży wysokiego ryzyka, które brały udział w sesjach jogi i medytowały, były w lepszej kondycji medycznej. Warto więc także postawić na modlitwę, medytację, techniki relaksacyjne i ćwiczyć umysł zamiast mięśni.


Pamiętaj, nawet jeśli jesteś czempionem krytych kortów, jak mawiał Hrabal, to bywa, że ciąża przemeblowuje Twoje życie w tym zakresie. To jednak nie jest koniec świata, a tylko 9 miesięcy, podczas których masz szansę rozwinąć zupełnie nowe zainteresowania i pasje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE