Będąc młodą matką – zalety i wady wczesnego rodzicielstwa

Bycie młodą mamą ma sporo zalet
Bycie młodą mamą ma sporo zalet Prawo autorskie: vadimgozhda / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czy zauważyłyście, że dziewczyna koło dwudziestki, która świadomie zaszła w ciążę jest traktowana jako kuriozum - trochę ze współczuciem, a trochę z pobłażaniem? Gdy zaczęłam starać się o dziecko, często słyszałam czemu się tak śpieszę a byłam tuż przed trzydziestką. Dzisiaj żałuję, że nie mam energii na czwartego łobuza i uważam, że chyba fajniej jest wcześnie zaczynać, co więcej mam na to dowody. Oczywiście nie sugeruję nikomu, kiedy jest najlepszy czas na dziecko – to bardzo indywidualna sprawa - jednak jeśli masz ochotę zostać młodą mamą, to poniżej znajdziesz kilka argumentów za, ale też i kilka przeciw.

Tak - gdyż to w zgodzie z naturą

Według zegara biologicznego to jest właśnie najlepszy moment. Twoje jajeczka są w świetnej kondycji, a owulacja regularna jak nigdy. Pomiędzy 20 a 24 rokiem życia masz najmniejsze szanse na poronienie lub wadę genetyczną płodu. Jest bardzo prawdopodobne, że będziesz znacznie lepiej znosić ciążę niż starsze koleżanki, ominie cię cukrzyca ciążowa, nadciśnienie. Nie ukrywajmy, młoda mama to i młoda skóra masz duże szanse, że nie pojawią się rozstępy, a twoje ciało szybko wróci do normy, na wszelik wypadek smaruj je jednak olejkami.

Tak - gdyż to wcale nie komplikuje życia

To nieprawda, że najpierw musisz się ustawić zawodowo, ale dobrze jeśli jednak trochę w siebie inwestujesz. Ciąża podczas studiów to dobry pomysł, choć nie jest łatwo. Na 5 roku masz dyplom, dzieci w wieku przedszkolnym i możesz spokojnie zacząć myśleć o karierze. Rodząc dziecko przed podjęciem pierwszej pracy dajesz sobie także ciut więcej czasu, aby zastanowić się na co masz ochotę. Dodatkowo u wielu kobiet ciąża i macierzyństwo to moment kiedy tryskają kreatywnością i mają najwięcej pomysłów na siebie i swoją przyszłość - może cię zainspirujemy. Młoda mama ma często dodatkową motywację, aby coś udowodnić sobie lub innym. Wczesne macierzyństwo może zmienić kierunki twojego rozwoju zawodowego, ale nie zrujnuje Ci kariery.

Tak - gdyż za chwilę to Ty będziesz miała więcej czasu

Jeśli marzysz o karierze lub chcesz mieć czas na swoje pasje, pomyśl o tym, co będzie za kilkanaście lat. Twoje koleżanki z żalem będą przerywać rozkręcone życie zawodowe bojąc się przystopować. Ty koło 40 masz będziesz już miała w dużej mierze samoobsługowe dzieci i kiedy twoje współpracownice zacznie uwierać rozdarcie między karierą a macierzyństwem postawisz na rozwój zawodowy. Prawdopodobnie szefowie docenią twoją wielozadaniowość, podzielność uwagi, cierpliwość. Będziesz mogła podróżować, tańczyć, jeździć konno czy co tam lubisz robić.

Tak - gdyż nie niszczy to twojej strefy komfortu

Dzieci wywracają życie do góry nogami, niosą swój własny porządek, który bliski jest anarchii. Jeśli jesteś młodą mamą, to pewnie nie zdążyłaś wyrobić sobie jeszcze przyzwyczajeń typu wakacje w spa, hodowla róż klombowych, a twoja kolekcja porcelanowych filiżanek lub czegokolwiek innego nie jest jeszcze zbyt cenna. I dobrze, nie będzie ci ich żal.

Tak - gdyż możesz liczyć na wsparcie rodziny

Twoi rodzice i rodzice twojego partnera pewnie są jeszcze młodzi i być może to ich pierwsze wnuczątko. Nie namawiamy Cię, abyś zrzucała ciężar odpowiedzialności za swoje potomstwo na barki innych, ale przyjemnie czasem pójść do fryzjera lub się wyrwać na randkę z ojcem dziecka.

Tak - gdyż nigdy nie będziesz miała więcej energii

Energia i siły, które teraz posiadasz naprawdę się przydają. Młodzieńczy zapał, spontaniczność sprawiają, że będziesz świetną towarzyszką zabaw dla swojego dziecka.

Tak - gdyż masz dużo czasu na więcej dzieci

Może się zdarzyć, że ponadprzeciętnie spodoba Ci się bycie mamą i zapragniesz mieć tych dzieci więcej – masz dużo czasu na urodzenie braciszka i siostrzyczki i może jeszcze jednego braciszka.

Nie - gdyż fajnie jest w tym wieku pohulać

Pewnie ominie cię kilka fajnych imprez i możesz się poczuć nieco samotna, bo niezbyt dużo twoich koleżanek idzie tą drogą. Może się zdarzyć, że gdy Ty będziesz przewijać, walczyć z kolkami, twoje przyjaciółki będą balować i nie bardzo zrozumieją problemy dotyczące krostek za uchem lub zielonej kupy.

Nie - gdyż bywa krucho z kasą

Statystycznie twoja sytuacja finansowa jest pewnie gorsza niż ta, którą osiągniesz koło 40-tki a posiadanie dziecka jest sporym wydatkiem. Może być tak, że zamiast szminki lub nowej książki będziesz musiała kupić paczkę pieluch.

Nie - gdyż warto nabrać doświadczeń

Wychowywanie dzieci jest wyzwaniem w każdym wieku, ale pewnie łatwiej jest gdy posiada się więcej życiowych doświadczeń i wiedzę, że drobne potknięcie to nie koniec świata. Generalizując jednak stajemy się coraz bardziej wyważeni i stoiccy z wiekiem – a to się bardzo przy dzieciach przydaje.

Nie - gdyż warto nacieszyć się partnerem

Macierzyństwo to trudny okres dla związku, a twój jeszcze pewnie nie okrzepł. Nie da się ukryć, że niemowlę lubi spanie z rodzicami, ma pierwszeństwo do twoich piersi i na ogół wymaga 100 procent uwagi. Bardzo trudno jest znaleźć czas, by pielęgnować związek, być razem, porozmawiać - a pewnie jeszcze nie zdążyliście nacieszyć się sobą.

Podsumujmy wszystkie za i przeciw

Jeśli już jesteś młodą mamą, to ciesz się -prawdopodobnie świetnie zrobiłaś, jeśli czasem łza zakręci Ci się w oku, bo przegapiłaś kilka imprez albo wakacyjnych wypadów, to pomyśl, że kiedyś to sobie odbijesz. Jeśli dopiero planujesz dziecko zrób rachunek sumienia i przemyśl czy naprawdę masz na to czas, pieniądze, wsparcie partnera.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE