Jakie zioła ułatwią zajście w ciążę? Naturalna pomoc przy poczęciu

Stosowanie ziół może ułatwić zajście w ciążę.
Stosowanie ziół może ułatwić zajście w ciążę. Fot. Natallia Khlapushyna/123rf.com
W bardzo wielu poradnikach i artykułach wymieniane są zioła, których stosowanie ułatwia zajście w ciążę, reguluje cykle miesiączkowe, poprawia funkcjonowanie gospodarki hormonalnej czy po prostu wzmacnia lub oczyszcza organizm. Zabawne jest, że często porady te wzajemnie się wykluczają. Według niektórych poradników każda kobieta spodziewająca się dziecka lub pragnąca zajść w ciążę powinna zaczynać dzień od filiżanki naparu z malin, według innych to prosta droga do wywołania poronienia.

Ważny umiar i wiedza
Nic w tym dziwnego, gdyż trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że zioła są skuteczne i działają dzięki konkretnym substancjom chemicznym, witaminom i składnikom mineralnym, które wpływają na organizm ludzki. Działają na organizm ludzki inaczej niż farmaceutyki, gdzie starannie wyizolowane substancje chemiczne, dokładnie zmierzone i powodują określoną reakcję. Zioła dzięki różnym substancjom leczniczym mogą wchodzić w skomplikowane reakcje. I tak na przykład imbir, który jest powszechnie zalecany kobietom w ciąży, gdyż jak wiadomo działa bakteriobójczo, skutecznie łagodzi mdłości i zmniejsza ryzyko poronienia, może być niebezpieczny, gdy regularnie przyjmujesz aspirynę. Zioła to zestawy różnorodnych składników, które nie są gotowym panaceum działającym w takim samym stopniu na każdego.

Skonsultuj się ze specjalistą
W medycynie naturalnej zawsze bardzo wyraźnie oddziela się stan zdrowia od choroby. Jeżeli nic nam nie dolega, to po co mamy pić zioła.

A jeśli jesteśmy chorzy, to trudno, trzeba najpierw skonsultować się ze specjalistą, który dobierze takie substancje lecznicze, które pomogą na nasze schorzenie. Warto udać się po poradę do takiego lekarza, który zna się na ziołach i docenia ich znaczenie.

Dobre na sprawy kobiece
Jeżeli jednak masz ochotę na filiżankę aromatycznego naparu lub kilka kropel olejku to tradycyjnie za pomocne w sprawach kobiecych i łagodnie działające uważane są:

Rumianek pospolity – jedno z najbardziej popularnych ziół. Ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające, przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny bakteryjne, rumianek pobudza przemianę materii w skórze. Napar z koszyczków rumianku stosuje się wewnętrznie w skurczach i stanach zapalnych żołądka i jelit. Pomaga na wzdęcia i wpiera leczenie stanu zapalnego dróg moczowych. Zewnętrznie stosowany jako okład - pomaga na stany zapalne i bakteryjne skóry i błon śluzowych, w tym na infekcje narządów płciowych. Rumianek pospolity można bezpiecznie stosować wewnętrznie i zewnętrznie także w ciąży.


Wiesiołek Dwuletni – z tej rośliny najcenniejszy jest olej, który zrobił karierę jako preparat ułatwiający zajście w ciążę dzięki zwiększeniu produkcji śluzu szyjkowego i zwiększeniu ukrwienia macicy. Olej z wiesiołka, dzięki kwasom tłuszczowym i innym zawartym w nim składnikom, czyli np. witaminie E, cynkowi, selenowi, magnezowi i wapniowi, pozytywnie oddziałuje na gospodarkę hormonalną, zmniejsza bóle miesiączkowe. Należy pamiętać, aby w ciąży skonsultować jego przyjmowanie z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmujemy inne witaminy.

Melisa lekarska – jedno z najczęściej zażywanych ziół. Napar z melisy ma działanie wyciszające, uspokajające i pomaga w zasypianiu. Warto wiedzieć, że działa też przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie. Maść z melisy stosowana jest na zranienia, kompresy na bolesne obrzęki, zaś inhalacje pomagają przy atakach kaszlu. Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie pić napary z melisy.

Pokrzywa zwyczajna – niezwykle popularne i cenione ziele stosowane m.in. w stanach zapalnych dróg moczowych i skóry. Pozytywnie działa na procesy przemiany materii, pobudza działalność gruczołów wydzielania wewnętrznego, działa przeciwkrwotocznie, zwiększa poziom hemoglobiny i liczbę erytrocytów, poprawia perystaltykę jelit. Ponieważ istnieją przeciwskazania do jej stosowania – m.in. choroby nerek lepiej jej stosowanie skonsultować z lekarzem.

Nagietek lekarski - napar z jego kwiatów stosuje się zewnętrznie. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne. Chroni przed wolnymi rodnikami. Wewnętrznie używa się go najczęściej pod postacią olejowego lub alkoholowego wyciągu przy stanach zapalnych i skurczach przewodu pokarmowego. Naukowcy udowodnili, że substancje zawarte w nagietku lekarskim hamują wzrost komórek nowotworowych. Dodatkowym plusem jest to, że roślina ta wzmacnia odporność. Jest skuteczny w zaburzeniach miesiączkowania połączonych z bólem, ogólnym osłabieniem, zawrotami głowy. Nagietek najlepiej działa w kompozycjach, mieszankach ziół. Dlatego jego stosowanie warto skonsultować z lekarzem.

Weź udział w naszym plebiscycie!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE